Yaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yaka
Ilustracja
Niewolnicy Bayaka niosący sól na początku XX wieku
Populacja

1,72 mln (2020)

Miejsce zamieszkania

Demokratyczna Republika Konga 1,25 mln
Angola 474 tys.

Język

yaka

Religia

katolicyzm (50%), protestantyzm (40%) i religia plemienna (5%)

Pokrewne

Bemba, Chokwe, Tonga, Lunda

Yaka – afrykańska grupa etniczna zamieszkująca Demokratyczną Republikę Konga (głównie dawną prowincję Bandundu[1]) i Angolę[2]. Posługują się własnym językiem yaka, z grupy języków bantuidalnych. Ich populację szacuje się na ponad 1,7 miliona[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W społeczeństwie Yaka obowiązuje matrylinearny system pokrewieństwa, natomiast dziedziczenie imienia, własności, władzy jest patrylinearne (w linii męskiej)[2]. Władzę sprawują lokalni wodzowie, którzy uznawani i kontrolowani są przez rząd kongijski[4].

Do głównych upraw Yaka należą słodkie ziemniaki, maniok i kukurydza, i jest to główne źródło pożywienia. Swoją dietę uzupełniają rybami i dziczyzną, tradycyjnie polują przy pomocy psów myśliwskich. Obecnie są także pracownikami migrującymi do obszarów miejskich[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z ustną tradycją ludu Yaka, razem z Suku uczestniczyli w inwazji na Królestwo Kongo, które przybyło w XVI wieku z płaskowyżu Lunda. Ekspansja Lunda i utworzenie królestwa Inbangala w 1620 roku wywarło ogromny wpływ na mieszkańców obszaru rzeki Kwango, do których należeli zarówno Yaka, jak i Suku[4].

Królestwo Yaka obejmowało kilka mniejszych grup etnicznych, w tym Suku. Starając się rozszerzyć na północny zachód i wschód, wodzowie Yaka osłabili siłę królestwa i zostali zmuszeni do podporządkowania się Królestwu Lunda. Imperium Lunda-Chokwe upadło w XIX wieku, a Yaka odzyskali część swojej niezależności[4].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Maska ludu Yaka znajdująca się w Brooklyn Museum

Kultura materialna Yaka (rzeźba, koszykarstwo, obróbka metali i tkactwo) jest dobrze poznana. Maski i postacie Yaka mają charakterystyczne, masywne kształty, kuliste oczy i podkręcone nosy, a niektóre są polichromowane. Wiele z nich ma na sobie szmatkę rafii lub frędzle. Maski były często używane podczas różnych ceremonii religijnych[5].

Ich rzeźby zwane Mbwoolo i rzeźbiony bęben o nazwie Mukoku są regionalnie znane i wykorzystywane w rytualnych tańcach[4].

Jaskrawo pomalowane i zdobione maski służą ceremoniom związanym z przejściem do dorosłego życia. W okresie inicjacji, który może trwać rok lub dłużej, dorastający chłopcy są oddzielani od wioski i poddawani serii prób (w tym obrzezaniu), mających na celu zmierzenie ich siły i odwagi. Testy te często kończą się symboliczną śmiercią chłopców jako dzieci i odrodzeniem się jako mężczyzn. Wśród ludów Yaka i Suku zakończeniu mukandy towarzyszą maski Kholuka[6].

Tradycyjna religia Yaka koncentrowała się na wierze w Ndzambyaphuungu, który jest stwórcą mieszkającym w niebie, odpowiedzialnym za życie i śmierć. Jednak stwórca nie jest częścią ich uroczystości, ani rytuałów. Uroczystości religijne koncentrują się głównie na uczczeniu starszych i bambuta (przodków). Bambuta może być uhonorowany poprzez uznanie i praktykę tradycyjnych sposobów jak ofiary i prezenty[4].

Miejscem ofiarowania jest zwykle yipheesolu (polana w lesie). To miejsce jest niedostępne dla osób postronnych i wszystkich kobiet. W innym przypadku można składać ofiary w grobie przodków. Czary miały pierwszorzędne znaczenie dla Yaki. Moc ngaanga (osoby leczącej) mierzy się zdolnością do rozpoznania przyczyny choroby[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yaka, Oxford African American Studies Center, DOI10.1093/acref/9780195301731.001.0001/acref-9780195301731-e-43960 [dostęp 2020-04-22] (ang.).
  2. a b Krystyna Damm, Aldona Mikusińska (red.), Ludy i języki świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 (PWN Leksykon), s. 104, ISBN 83-01-13070-9, OCLC 830240260 (pol.).
  3. Yaka - Joshua Project [online], Joshua Project [dostęp 2020-04-22].
  4. a b c d e f Yaka, [w:] Art & Life in Africa [online], The University of Iowa Museum of Art [dostęp 2020-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-27] (ang.).
  5. a b Yaka, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2020-04-22] (ang.).
  6. Headdress (Ndeemba) [online], www.metmuseum.org [dostęp 2020-04-22].