Zaraza ziemniaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Objawy na liściach

Zaraza ziemniaka (fitoftoroza) – choroba ziemniaka wywoływana przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans z gromady Oomycota. Organizm ten niszczy części nadziemne roślin oraz bulwy, zarówno w czasie wegetacji jak i po zbiorze. Poraża początkowo stolony, które gniją, następnie przenosi się na bulwy, wywołując ich psucie się i spadek plonów także w fazie przechowywania. Patogen wytwarza jednokomórkowe zarodniki (sporangia), przenoszone przez wiatr na inne rośliny[1][2]. W mokre lata, kiedy gleba jest nasiąknięta wodą, masowo wytwarza także pływki (zoospory), które szybko infekują nowe rośliny.

Choroba powoduje ogromne straty gospodarcze. Na plantacjach, gdzie nie zastosowano przeciw zarazie fungicydów, plony mogą być do 4 razy mniejsze, niż na plantacjach, gdzie patogen zwalczono.

Epidemia zarazy ziemniaka w Irlandii w latach 1845-1849 była przyczyną wielkiego głodu; z tego powodu wiele osób zmarło lub wyemigrowało do USA. Populacja Irlandii zmniejszyła się wówczas o ok. 20%.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o patogenie i odporności ziemniaka na P. infestans (ang.)
  2. Informacje o ochronie ziemniaka przed P. infestans (ang.)
  3. Strona Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział Młochów, gdzie prowadzone są badania m.in. nad zarazą ziemniaka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]