Zenon Erdmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zenon Erdmann
Data i miejsce urodzenia

17 listopada 1918
Szubin

Data i miejsce śmierci

8 marca 2002
Szubin

Zawód, zajęcie

urzędnik samorządowy, działacz harcerski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal Komisji Edukacji Narodowej Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Zenon Erdmann (ur. 17 listopada 1918 r. w Szubinie, zm. 8 marca 2002 roku tamże) – urzędnik samorządowy, działacz harcerski i społeczny, członek Szarych Szeregów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zenon Erdmann pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach. Ukończył najpierw szkołę powszechną w Szubinie (obecna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły), a następnie Państwowe Gimnazjum Humanistyczne w Bydgoszczy, gdzie w 1937 roku zdał maturę. Powróciwszy do Szubina, podjął pracę najpierw w Urzędzie Skarbowym, a następnie w tamtejszym Wydziale Powiatowym. Jeszcze podczas nauki w szkole powszechnej, w wieku 10 lat wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Był członkiem: 2. Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, następnie powstałej w czasie powstania wielkopolskiego 1. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, a w 1939 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta harcerskiego pogotowia wojennego w Szubinie.
Po wybuchu II wojny światowej na krótko opuścił rodzinne miasto. Po powrocie podjął pracę jako robotnik i blacharz, jednocześnie kierując konspiracyjna grupą Szarych Szeregów „Kościuszkowcy” oraz „Klub filatelistów”. Członkowie grupy nawiązywali kontakt z więzionymi przez władze hitlerowskie Polakami oraz więźniami szubińskiego obozu jenieckiego dla alianckich jeńców wojennych. Podczas wojny Zenon Erdmann zajmował się również ukrywaniem cennych pamiątek i dokumentów historycznych.
Po zakończeniu działań wojennych powrócił do pracy w administracji samorządowej. Do przejścia na emeryturę w 1979 roku pracował w urzędach: powiatowym i miejskim, pełniąc m.in. funkcję wydziałem planowania powiatowego. W 1949 roku, studiując w trybie zaocznym, uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Łodzi.
Oprócz pracy zawodowej, intensywnie działał społecznie. Był harcmistrzem, komendantem hufca ZHP w Szubinie oraz instruktorem seniorem, a także inicjatorem powstania w latach 1963–1964 Domu Harcerza w Szubinie. Zorganizował i opiekował się Izbą Pamięci Narodowej przy Domu Harcerza, a po przekształceniu Izby w Muzeum Ziemi Szubińskiej, pełnił funkcję kustosza zbiorów. Należał m.in. do Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, komitetu ochrony miejsc pamięci narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz do Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. Opublikował kilkanaście prac, dotyczących historii Szubina i harcerstwa. Był również zapalonym filatelistą.
W 1947 roku Zenon Erdmann zawarł związek małżeński z Haliną z domu Kozłowską, z którą doczekał się trzech córek. Po śmierci został pochowany na szubińskim cmentarzu parafialnym.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za swą działalność był wielokrotnie odznaczany: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Medalami Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” oraz Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Otrzymał również złote odznaki: Odbudowy Warszawy, Polskiego Związku Filatelistów i Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. a także medale za zasługi dla Szubina, Kcyni i województwa bydgoskiego.

W 1999 r. wyróżniony statuetką "Dobosz Powstania Wielkopolskiego", przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[1]. Od 10 listopada 2003 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej nosi jego imię[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dobosz – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 [online] [dostęp 2022-12-10] (pol.).
  2. muzeum ziemi szubińskiej [online], muzeum.szubin.net [dostęp 2022-12-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]