Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tablica upamiętniająca wybudowanie budynku w Bełchatowie przy wsparciu kredytów SFOS-u.

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy (skrót: SFOS) – fundusz utworzony w 1945 w celu wsparcia odbudowy wojennych zniszczeń Warszawy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fundusz był ogólnokrajowy, pieniądze były pozyskiwane z opodatkowania wszystkich pracujących. Podatek wynosił 0,5% bieżących zarobków. Dodatkowo opodatkowano niektóre produkty np. wódkę oraz pobierano dochody z imprez kulturalno-artystycznych. Dzięki SFOS Warszawa wzbogaciła się o dziesiątki nowych obiektów użyteczności publicznej. Około połowa ogólnokrajowych środków finansowych i materiałowych jakimi dysponowała Polska Ludowa, przez kilka powojennych lat była przeznaczona na odbudowę stolicy. Było to możliwe dzięki scentralizowaniu władzy w Polsce.

SFOS został powołany formalnie przez Naczelną Radę Odbudowy Warszawy w dniu 1 września 1946 roku. Przewodniczącym NROW był inżynier architekt Marian Spychalski[1].

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy i Kraju został powołany w trakcie obrad pierwszego krajowego zjazdu delegatów SFOS w dniu 17 czerwca 1958 roku. Pracą SFOSiK kieruje inżynier architekt Marian Spychalski. Z funduszy SFOS odbudowane zostały całkowicie lub odrestaurowane cenne obiekty naszej kultury narodowej. W Warszawie były to między innymi takie obiekty jak Pałac Wilanowski, pałac na Wodzie w Łazienkach, Pałac Staszica wraz z ulicą Nowy Świat, Pałac Kazimierzowski, "Pałac zwany Królikarnią" przeznaczony na muzeum rzeźby Xawerego Dunikowskiego, kościół ewangielicki na Placu Małachowskiego,Teatr Wielki, cały szereg pomników w tym: pomnik Kopernika, Mickiewicza, Chopina, Poniatowskiego,kolumna Zygmunta[2].

Popularny zespół Filipinki włączył się w akcję SFOS nagrywając piosenkę Wspomnieniami wrócimy do szkoły[potrzebne źródło].

Od końca lat 50. XX wieku przeznaczenie środków gromadzonych przez Fundusz rozszerzono na odbudowę innych obiektów w kraju, nie tylko sportowych, na przykład mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi, zmieniając w związku z tym także nazwę funduszu na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy i Kraju (SFOSiK).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Marek Katolik "Marian Spychalski działacz polityczny i społeczny" praca doktorska. Marian Spychalski wspomnienia "Warszawa Społeczna"
  2. Marek Katolik "Marian Spychalski działacz polityczny i społeczny" praca doktorska. Marian Spychalski wspomnienia " Warszawa Społeczna"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]