Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tablica upamiętniająca wybudowanie budynku w Bełchatowie przy wsparciu kredytów SFOS-u

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy (skrót: SFOS) – stowarzyszenie wyższej użyteczności utworzone w 1948 roku w celu wsparcia odbudowy wojennych zniszczeń i rozbudowy Warszawy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fundusz był ogólnokrajowy, pieniądze były pozyskiwane z opodatkowania wszystkich pracujących. Podatek wynosił 0,5% bieżących zarobków. Dodatkowo opodatkowano niektóre produkty np. wódkę, pobierano dochody z imprez kulturalno-artystycznych i dobrowolnych zbiórek ludności. Dzięki Funduszowi Warszawa wzbogaciła się o dziesiątki nowych obiektów użyteczności publicznej. Około połowa ogólnokrajowych środków finansowych i materiałowych jakimi dysponowała Polska Ludowa, przez kilka powojennych lat była przeznaczona na odbudowę stolicy. Było to możliwe dzięki scentralizowaniu władzy w Polsce.

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy został powołany w trakcie obrad pierwszego krajowego zjazdu delegatów SFOS-u w dniu 17 czerwca 1948 roku. Pracami SFOS-u kierował inżynier architekt Marian Spychalski. Dzięki funduszom SFOS-u odbudowane zostały całkowicie lub odrestaurowane cenne obiekty naszej kultury narodowej. W Warszawie były to m.in. obiekty takie jak Pałac w Wilanowie, Pałac Na Wyspie w Łazienkach Królewskich, Pałac Staszica wraz z ulicą Nowy Świat, Pałac Kazimierzowski, Królikarnia przeznaczona na muzeum rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Kościół Świętej Trójcy na placu Małachowskiego, Teatr Wielki i cały szereg pomników w tym m.in. pomnik Kopernika, Mickiewicza, Chopina, Poniatowskiego, Kolumna Zygmunta[1].

Popularny zespół Filipinki włączył się w akcję SFOS-u nagrywając piosenkę Wspomnieniami wrócimy do szkoły[potrzebne źródło].

W 1958 roku przeznaczenie środków gromadzonych przez Fundusz rozszerzono na odbudowę innych obiektów w kraju, nie tylko sportowych, na przykład mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi, Stare Miasto w Gdańsku, Ratusz i Starówka w Poznaniu, częściowo Wawel w Krakowie, zabytki Szczecina, Sandomierza, Kazimierza Dolnego i Lublina[2] zmieniając w związku z tym także nazwę funduszu na Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy (SFOKiS).

W 1966 roku SFOKiS przekształcono w Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Marek Katolik: „Marian Spychalski działacz polityczny i społeczny” praca doktorska. Marian Spychalski wspomnienia „Warszawa Społeczna”.
  2. Marek Katolik: „Marian Spychalski działacz polityczny i społeczny” praca doktorska. Marian Spychalski wspomnienia „Warszawa Społeczna”.
  3. Encyklopedia Internautica: Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]