Przejdź do zawartości

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Utworzenie artykułu
(Brak różnic)

Wersja z 16:38, 1 kwi 2016

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy
ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

85-001 Bydgoszcz
ul. Ernsta Petersona 22

Data założenia

2016

Prezes

Konrad Mikołajski

Zatrudnienie

50[1]

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa
Spalarnia w budowie – 2014 rok
Tablica elektroniczna w Łęgnowie informująca o stanie czystości powietrza w sąsiedztwie ZTPOK

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy – ekoelektrociepłownia w Bydgoszczy, jedna z pierwszych dużych spalarni odpadów w Polsce finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Charakterystyka

W ZTPOK utylizowane są zmieszane odpady komunalne, palne odpady wielkogabarytowe oraz pozostałości z sortowania odpadów[2]. Wydajność nominalna wynosi 180 tys. ton rocznie[2]. Łączna moc cieplna zakładu wynosi 27,7 MW z jednoczesnym udziałem mocy elektrycznej 9,2 MW[2]. Ilości te mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny dla kilkudziesięciu tysięcy osób[2]. ZTPOK jest dostarczycielem ciepła i energii elektrycznej m.in. dla firm Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego[3].

Wraz z realizacją inwestycji, zamontowano trzy tablice elektroniczne informujące o aktualnej mocy spalarni oraz emisjach zanieczyszczań do atmosfery. Znajdują się one: przy ZTPOK, na budynku SP nr 46 przy ul. Kombatantów 2 (Kapuściska) i ZS nr 18 przy ul. Hutniczej 89 (Łęgnowo)[4]. Na tablicach prezentowane są wielkości emisji takich związków jak: pył, całkowity węgiel organiczny, chlorowodór, fluorowodór, dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu i porównywane są do wartości dopuszczalnych[4].

Odpady trafiające do ZTPOK są filtrowane i przetwarzane w ten sposób, że emisje gazów ze spalania są znacznie niższe od norm wymaganych przez prawo. Odpady bada się również pod kątem promieniowania radioaktywnego[5].

Spółką założycielską ZTPOK jest ProNatura Sp. z o.o. z większościowym udziałem miasta Bydgoszczy[2].

Lokalizacja

ZTPOK zlokalizowany jest w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, ok. 600 m od południowej obwodnicy Bydgoszczy, na terenie odseparowanym od osiedli mieszkaniowych. Zakład otoczony jest Puszczą Bydgoską i połączony w dogodny sposób z drogą krajową 10, docelową S10.

Powierzchnia zabudowy ekoelektrociepłowni wynosi 1,9 ha, a poszczególne elementy zakładu rozmieszczone są na działce o powierzchni 5 ha[2].

Historia

W marcu 2008 opracowano „Ocenę wykonalności docelowego systemu gospodarki odpadami dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”. 29 października 2009 w Bydgoszczy zawarto porozumienie w sprawie budowy spalarni odpadów dla regionu bydgosko-toruńskiego[6]. Ustalono, że do spalarni dostarczane będą odpady z Bydgoszczy, Torunia i gmin: Solec Kujawski, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Mrocza, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Czernikowo, Obrowo (razem 750 tys. mieszkańców). Zgodnie z porozumieniem, gmina miasta Toruń zobowiązała się do przekazywania do spalarni od 49 do 60 tys. ton odpadów komunalnych rocznie do 2030 roku, co stanowi 30% mocy przerobowych zakładu[6].

Rozpatrywano kilka wariantów lokalizacji obiektu:

W analizie wielokryterialnej wskazano teren BPPT jako najkorzystniejszy pod względem logistycznym, ekonomicznym i ekologicznym[7]. Projekt był współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków Funduszu Spójności. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 522 mln zł, w tym kwota unijnego wsparcia: 255 mln zł[8].

Realizacją przedsięwzięcia zajął się Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o. w Bydgoszczy. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmował[6]:

Spalarnia została zaprojektowana na produkcję energii cieplnej w ilości 648 tys. GJ/rok (180 tys. MWh/rok) oraz energii elektrycznej w wielkości 54 tys. MWh/rok[6].

W ramach konsultacji społecznych zastrzeżenia do projektu zgłaszały środowiska ekologiczne (Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych Silesia w Opolu) oraz mieszkańcy osiedli: Kapuściska i Łęgnowo. W związku z tym w latach 2009-2010 władze Bydgoszczy zorganizowały tzw. Okrągły Stół Odpadowy[9], w którym uczestniczyły: grupy społeczne, organizacje ekologiczne, samorządy osiedlowe oraz zrealizowano dwa bezpłatne wyjazdy do spalarni odpadów komunalnych w Berlinie i Villers-Saint-Paul we Francji m.in. w celu obserwacji stanu środowiska wokół nich[10].

3 marca 2011 w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podpisano pierwszą umowę w zakresie budowy spalarni odpadów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko[11]. W rozstrzygniętym 3 sierpnia 2012 roku przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyło włoskie konsorcjum firm Astaldi S.p.A. i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia. Budowę rozpoczęto 30 września 2013[6]. Na początku 2015 oddano do użytku stację przeładunkową odpadów w Toruniu. 24 września 2015 Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisał ZTPOK na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), dla Regionu 5 Bydgosko-Toruńskiego[12]. Uroczyste oddanie spalarni do użytku nastąpiło 26 listopada 2015[6].

Od 8 grudnia 2015 roku energia wytworzona w ekoelektrociepłowni przekazywana jest do sieci KPEC. Stopniowo podnoszono moc cieplną od 5 MW/h do 20 MW/h[13].

W ciągu pierwszych 100 dni działalności zakładu przyjęto 48 tys. ton odpadów, z czego spalono 44 tys.[2] Ekoelektrociepłownię w tym czasie zwiedzało ponad 300 osób, w tym dwie oficjalne delegacje z Ukrainy. 17 marca 2016 podpisano porozumienie partnerskie z włoską spółką Silea SpA, która zarządza instalacją przekształcania odpadów w Lecco. Strony zobowiązały się do regularnej wymiany doświadczeń w zakresie bieżącej eksploatacji instalacji termicznego przetwarzania odpadów oraz prowadzenia edukacji ekologicznej dla mieszkańców[14].

Zobacz też

Linki zewnętrzne