Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Ilustracja
Ulica na terenie BPPT
Forma prawna sp. z o.o.
Data założenia 2004
Lokalizacja ul. Bogdana Raczkowskiego 11
85-862 Bydgoszcz
biuro@bppt.pl
Siedziba Herb Bydgoszczy Bydgoszcz
Numer KRS 0000237714
Prezes Andrzej Półgrabski
Akcjonariusze/
udziałowcy
Miasto Bydgoszcz
Metalko
Zachem Energia
Kapitał zakładowy 72 973 000,00 PLN
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Ziemia53°05′42,6″N 18°04′01,0″E/53,095167 18,066944
Strona internetowa
Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Bydgoszczy
POL Bydgoszcz COA.svg
Portal Portal Bydgoszcz

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (ang. Bydgoszcz Industrial and Technological Park) – park przemysłowo-technologiczny obejmujący teren w południowo-wschodniej części miasta Bydgoszczy. Rozciąga się na powierzchni 286,4 ha, w tym 46 ha tworzy obszar Podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zlokalizowany jest w całości na terenie miasta Bydgoszczy, na częściowo zalesionym terenie poprzemysłowym w południowo-wschodniej części miasta. Jest to teren odseparowany od dzielnic mieszkaniowych, otoczony Puszczą Bydgoską, a jednocześnie dobrze skomunikowany z głównymi ciągami drogowymi i kolejowymi.

Osią parku jest ul. Glinki, w południowej części łącząca się z drogą krajową nr 10 (obwodnicą Bydgoszczy, planowaną drogą ekspresową S10, ok. 45 km od autostrady A1). Przez teren parku przebiega ważna z punktu widzenia gospodarczego linia kolejowa nr 201, tzw. magistrala węglowa (Śląsk-porty).

Łącznie teren Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zajmuje powierzchnię 286,4 ha. Jest on objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Łęgnowo-Park Technologiczny”, w którym jest oznaczony jako obszar aktywności gospodarczej obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Teren Parku Przemysłowego do 2005 był własnością Zakładów Chemicznych ZACHEM.

Porozumienie Intencyjne w sprawie utworzenia Bydgoskiego Parku Przemysłowego zostało podpisane 22 września 2003 r. Sygnatariuszami Porozumienia byli:

W dniu 21 grudnia 2004 podmiotem zarządzającym Parkiem obejmującym około 280 ha terenów poprzemysłowych, powołano Bydgoski Park Przemysłowy Spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy. Udziałowcami spółki są:

 • Miasto Bydgoszcz,
 • INFRASTRUKTURA KAPUŚCISKA S.A. w upadłości likwidacyjnej,
 • MD-Proeco Sp. z o.o.,
 • Zachem Energia Sp. z o.o.,
 • Metalko Sp. z o.o.,
 • PUK Corimp Sp. z o.o.

Od tego czasu BPPT na bieżąco realizuje inwestycje kubaturowe i infrastrukturalne.

Od 2005 władze parku podejmowały starania o odlesienie części terenów BPPT. W 2006 uzyskano zgodę na wyłączenie 36 ha terenu z produkcji leśnej. W 2006 i 2007 dokonano wyrębu drzewostanu na ww. powierzchni oraz podjęto starania o odlesienie dalszych 50 ha. Na pozyskanych terenach wydzielono działki dla inwestorów.

W 2009 na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów (Dz.U. nr 131 poz. 1077) ok. 36 ha terenów inwestycyjnych lokalizowanych na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (w pobliżu magistrali węglowej) zostało objętych podstrefą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2010 na terenie Parku funkcjonowało ponad 40 podmiotów gospodarczych łącznie zatrudniających około 500 osób. W 2012 roku było 51 podmiotów zatrudniających łącznie 1250 osób. W 2011 odbył się przetarg na budowę na obszarze BPPT Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, który od 2015 utylizuje rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Instalacja produkuje energię elektryczną w pełni zaspokajającą potrzeby inwestorów w BPPT oraz energię cieplną zaspokajającą w 90% zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym. Całkowity koszt projektu wyniósł 522 mln zł, z czego 255 mln uzyskano ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko[2][3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem BPPT jest pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości, pozyskanie inwestorów zewnętrznych i tworzenie nowych miejsc pracy. Park współpracuje z firmami konsultingowymi oraz uczelniami wyższymi, w szczególności z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w zakresie rozwoju nowych technologii o wysokim potencjale innowacyjności[4].

Ulgi[edytuj | edytuj kod]

Na terenie BPPT (Specjalnej Strefy Ekonomicznej) obowiązują ulgi podatkowe z tytułu określonych w zezwoleniu wydatków inwestycyjnych lub określonego poziomu zatrudnienia.

Firmy[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2015 roku na terenie BPPT działało 61 firm, które zajmowały 105 hektarów[5]. Największą inwestycją w latach 2012-2015 była budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. W 2014 roku zrealizowano nowe centrum dystrybucyjne firmy Lidl, które składa się z biurowca i hali o powierzchni ok. 4,6 ha ze 130 śluzami przeładunkowymi. W 2015 w fazie budowy lub przygotowania znajdowały się również m.in.:

 • Airon Investment (6 tys. m²) wraz z zapleczem socjalno-biurowym;
 • Doka (2 tys. m²);
 • Baumat (8,7 tys. m²);
 • Garos Polska (4,9 tys. m²);
 • Melett Polska (2 tys. m²);
 • SPX Flow Technology Poland (31,5 tys. m²),
 • ABC Automotive Poland

W 2016 roku W BPPT wybudowano hale o łącznej powierzchni 57 tys. m² m.in. dla firm: Melett (ogólnopolskie centrum dystrybucji), Pixmet (obróbka metali), Medan (zaopatrzenie szpitali i aptek), Cimat (producent wyważarek), Mac-Graf (producent i dystrybutor materiałów opakowaniowych), Metalko[6].

W sąsiedztwie BPPT, na terenie byłego Zachemu, bądź przy ul. Chemicznej w 2016 roku realizowano inwestycje[6]:

We wrześniu 2016 roku zatrudnienie w firmach na terenie parku przekroczyło 3 tys. osób[6]. Ze względu na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów władze parku czynią starania w celu pozyskania nowych terenów (30 ha) od syndyka spółki Infrastruktura Kapuściska[5].

IDEA Przestrzeń Biznesu[edytuj | edytuj kod]

W 2016 oddany został do użytku biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu przy ul. Bydgoskich Przemysłowców 6, który oferuje powierzchnie biurowe, salki szkoleniowe, profesjonalne sale konferencyjne, inkubator przedsiębiorczości. Cały budynek posiada 6 kondygnacji i liczy 7 tys. m² powierzchni użytkowej. Obiekt pełni również rolę siedziby BPPT[5].

Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze[edytuj | edytuj kod]

BPPT jest inwestorem Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, które znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Jeździecką na obrzeżu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku i Ogrodu Botanicznego. Wartość inwestycji to 51,4 mln zł[5]. Obiekt o wysokości 13 m, powierzchni ogólnej 16 tys. m kw. i powierzchni wystawienniczej 11 tys. m kw. z 4 salami konferencyjnymi na 700 osób otwarto 24 września 2015[12].

Infrastruktura i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie BPPT znajduje się bocznica kolejowa połączona z magistralą kolejową Śląsk-Porty. W 2010 park uzyskał bezpośrednie połączenie z drogą krajową nr 10, która przebiega w odległości ok. 800 m od południowej granicy BPPT. Ok. 3 km na zachód od parku znajduje się Port lotniczy Bydgoszcz.

W wyniku realizacji projektu infrastrukturalnego, w 2012 r., uruchomione zostało również bezpośrednie połączenie autobusowe, łączące osiedla mieszkaniowe Bydgoszczy z terenem Parku.

Linia Kierunek trasy
56 Belma - Park Przemysłowy / Biurowiec
68 Glinki BFM - Prądocińska

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny brał lub bierze udział w następujących projektach europejskich:

 • Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw: działanie 1.3: „Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm”, priorytet 1.: „Rozwój przedsiębiorstw i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu”. Rezultatem realizacji tego projektu było wybudowanie w 2008 r. dwóch hal do wynajęcia dla przedsiębiorstw oraz rozbudowa siedziby Spółki. Całkowita wartość projektu wyniosła 21 mln zł, z tego 8,8 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013: priorytet 5, działanie 5.6 – „Rozbudowa infrastruktury technicznej Bydgoskiego Parku Przemysłowego”. W ramach projektu zakłada się zmodernizowanie i wybudowanie dróg z oświetleniem, chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz sieci: wodociągową i kanalizacyjną na obszarze 75 ha. Projektowany jest także przebieg sieci cieplnej oraz teleinformatycznej. Całkowita wartość projektu wynosi 74,2 mln zł, z czego 24,4 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 4,3 mln z budżetu państwa.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – kolaż zdjęć wybranych przedsiębiorstw. W wierszu górnym: Idea Przestrzeń Biznesu (inkubator przedsiębiorczości), Metalcynk, spalarnia odpadów Pro Natura, Lidl, Pixel, Metalko, Neupack, Metalbark, Mac-Graf, K-Ex, Kolporter, SPX. W wierszu dolnym: Holkap, Hanplast, Cimat, Lifocolor, Bims Plus, Befana, Genderka, Doka, Baumat, Berthold Sichert, Airon, DSS Interacciai
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – kolaż zdjęć wybranych przedsiębiorstw. W wierszu górnym: Idea Przestrzeń Biznesu (inkubator przedsiębiorczości), Metalcynk, spalarnia odpadów Pro Natura, Lidl, Pixel, Metalko, Neupack, Metalbark, Mac-Graf, K-Ex, Kolporter, SPX. W wierszu dolnym: Holkap, Hanplast, Cimat, Lifocolor, Bims Plus, Befana, Genderka, Doka, Baumat, Berthold Sichert, Airon, DSS Interacciai

Ulice[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. oddano do użytku nowe ulice na terenie parku, które nazwano nazwiskami zasłużonych bydgoskich przedsiębiorców, inżynierów i projektantów (Polaków i Niemców). Główna ulica nosi nazwę Bydgoskich Przemysłowców, a patronami poszczególnych ulic są[13]:

Patroni ulic wybrani zostali w konkursie zorganizowanym przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego.

Rozrywka[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny z racji otoczenia lasem wraz z ukrytymi w nim reliktami zabudowy przemysłowej III Rzeszy oraz wyposażenia w sieć dróg pieszych i rowerowych - stanowi atrakcyjny teren wykorzystywany dla rekreacji. Częstym widokiem są tu biegacze, wrotkarze i rowerzyści. Od 2014 roku na terenie parku odbywają się Zawody Wrotkarskie Roll-Park[14] (na dystansach: 300, 500, 1000 m oraz 10 km), a od 2016 Roll&Run Bydgoszcz.

Eksploseum[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 w bliskim sąsiedztwie BPPT otwarto Eksploseum - skansen niemieckiej architektury przemysłowej z okresu II wojny światowej wraz z podziemną trasą turystyczną. Eksploseum znajduje się w 8 połączonych tunelami budynkach strefy produkcji nitrogliceryny i prezentuje zagadnienia związane z historią materiałów wybuchowych, III Rzeszy i Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabrik Bromberg (1939-1945), na których obszarze znajduje się także BPPT. 17 lutego 2017 Exploseum otrzymało Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny 2016 nadany przez Polską Organizację Turystyczną[15].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów Dz.U. nr 131 poz. 1077
 2. http://bydgoszcz.gazeta.pl/kapusciska/1,112596,10072510,Budowniczy_spalarni_smieci_pilnie_poszukiwany.html?bo=1 dostęp 6-08-2011
 3. Informacja o Projekcie - ProNatura - Generacja Czystej Energii, www.generacjaczystejenergii.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 4. Uniwersytet prowadzi Regionalne Centrum Innowacyjności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
 5. a b c d http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2015-kwiecien/Dwa_tysi_ce_etat_w_w_BPPT.aspx#1 dostęp 14-04-2015
 6. a b c http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2016-pazdziernik/Co_powstaje_w_Bydgoskim_Parku_Przemys_owo_Technologicznym_.aspx#1 dostęp 7-10-2016
 7. Wyborcza.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-22].
 8. Panattoni Park Bydgoszcz | Magazyny Toruń i Bydgoszcz, Bydgoszcz, magazyny.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 9. Projekty - Waimea Logistic Park Bydgoszcz - Waimea Holding S. A, waimeaholding.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 10. http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2016-styczen/Bydgoszcz_logistycznym_centrum_Polski.aspx
 11. http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2016-sierpien/Kolejne_logistyczne_centrum_w_Bydgoszczy_.aspx dostęp 7-10-2016
 12. Sławomir Bobbe Nie zatęsknią za namiotami, Express Bydgoski 25.09.2015
 13. http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/11-nowych-ulic-w-bydgoszczy,3170587,art,t,id,tm.html dostęp 6-02-2012
 14. http://www.bppt.pl/pl,firma,akt-85,473,Zapraszamy-do-udzialu-w-II-Zawodach-Wrotkarskich-ROLL-PARK---.html dostęp 9-02-2017
 15. http://www.tour-salon.pl/pl/news/najlepsze_polskie_miejsca_turystyczne/ dostęp 20-02-2017

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Strona BPPT
 • Bydgoski Park Przemysłowy – sytuacja aktualna i perspektywy rozwoju. Załącznik do uchwały XII/146/07 Rady Miasta Bydgoszczy z 30 maja 2007 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama na terenie BPPT. Po lewej centrum dystrybucyjne Lidla, po prawej MMP Neupack, Metalbark i Metalcynk
Panorama na terenie BPPT. Po lewej centrum dystrybucyjne Lidla, po prawej MMP Neupack, Metalbark i Metalcynk