Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Ulica na terenie BPPT
Forma prawna sp. z o.o.
Data założenia 2004
Lokalizacja ul. Bogdana Raczkowskiego 11
85-862 Bydgoszcz
biuro@bppt.pl
Siedziba Herb Bydgoszczy Bydgoszcz
Numer KRS 0000237714
Prezes Andrzej Półgrabski
Akcjonariusze / udziałowcy Miasto Bydgoszcz
Metalko
Zachem Energia
Kapitał zakładowy 72 973 000,00 PLN
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
Ziemia 53°05′42,6″N 18°04′01,0″E/53,095167 18,066944
Strona internetowa
Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Bydgoszczy
POL Bydgoszcz COA.svg
Portal Portal Bydgoszcz

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (ang. Bydgoszcz Industrial and Technological Park) – park przemysłowo-technologiczny obejmujący teren w południowo-wschodniej części miasta Bydgoszczy. Rozciąga się na powierzchni 286,4 ha, w tym 46 ha tworzy obszar Podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zlokalizowany jest w całości na terenie miasta Bydgoszczy, na częściowo zalesionym terenie poprzemysłowym w południowo-wschodniej części miasta. Jest to teren odseparowany od dzielnic mieszkaniowych, otoczony Puszczą Bydgoską, a jednocześnie dobrze skomunikowany z głównymi ciągami drogowymi i kolejowymi.

Osią parku jest ul. Glinki, w południowej części łącząca się z drogą krajową nr 10 (obwodnicą Bydgoszczy, planowaną drogą ekspresową S10, ok. 45 km od autostrady A1). Przez teren parku przebiega ważna z punktu widzenia gospodarczego linia kolejowa nr 201, tzw. magistrala węglowa (Śląsk-porty).

Łącznie teren Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zajmuje powierzchnię 286,4 ha. Jest on objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Łęgnowo-Park Technologiczny”, w którym jest oznaczony jako obszar aktywności gospodarczej obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Teren Parku Przemysłowego do 2005 r. był własnością Zakładów Chemicznych ZACHEM.

Porozumienie Intencyjne w sprawie utworzenia Bydgoskiego Parku Przemysłowego zostało podpisane 22 września 2003 r. Sygnatariuszami Porozumienia byli:

W dniu 21 grudnia 2004 r., podmiotem zarządzającym Parkiem obejmującym około 280 ha terenów poprzemysłowych, powołano Bydgoski Park Przemysłowy Spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy. Udziałowcami spółki są:

Od tego czasu BPPT na bieżąco realizuje inwestycje kubaturowe i infrastrukturalne.

W związku z zalesieniem części terenu, władze parku podejmowały starania o jego odlesienie. W 2006 r. uzyskano zgodę na wyłączenie 36 ha terenu z produkcji leśnej. W 2006 i 2007 r. dokonano wyrębu drzewostanu na ww. powierzchni oraz podjęto starania o odlesienie dalszych 50 ha. Na pozyskanych terenach wydzielono działki dla inwestorów.

W 2009 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów (Dz.U. nr 131 poz. 1077) ok. 36 ha terenów inwestycyjnych lokalizowanych na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (w pobliżu magistrali węglowej) zostało objętych podstrefą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2010 r. na terenie Parku funkcjonowało ponad 40 podmiotów gospodarczych łącznie zatrudniających około 500 osób. W 2012 roku było 51 podmiotów zatrudniających łącznie 1250 osób. W 2011 r. odbył się przetarg na budowę na obszarze BPPT spalarni odpadów komunalnych, która od 2015 r. utylizować ma rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Instalacja ma produkować energię elektryczną w pełni zaspokajającą potrzeby inwestorów w BPPT oraz energię cieplną zaspokajającą w 90% zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 600 mln zł, z czego 340 mln wynosi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem BPPT jest pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości, pozyskanie inwestorów zewnętrznych i tworzenie nowych miejsc pracy. Park współpracuje z firmami konsultingowymi oraz uczelniami wyższymi, w szczególności z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w zakresie rozwoju nowych technologii o wysokim potencjale innowacyjności[3].

Ulgi[edytuj | edytuj kod]

Na terenie BPPT (Specjalnej Strefy Ekonomicznej) obowiązują ulgi podatkowe z tytułu określonych w zezwoleniu wydatków inwestycyjnych lub określonego poziomu zatrudnienia.

Firmy[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2015 roku na terenie BPPT działało 61 firm, które zajmowały 105 hektarów[4]. Największą inwestycją jest budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. W 2014 roku zrealizowano nowe centrum dystrybucyjne firmy Lidl, które składa się z biurowca i hali o powierzchni ok. 4,6 ha ze 130 śluzami przeładunkowymi. W 2015 r. w fazie budowy lub przygotowania znajdowały się również m.in.:

  • Airon Investment (6 tys. m²) wraz z zapleczem socjalno-biurowym;
  • Doka (2 tys. m²);
  • Baumat (8,7 tys. m²);
  • Garos Polska (4,9 tys. m²);
  • Melett Polska (2 tys. m²);
  • SPX Flow Technology Poland (31,5 tys. m²).

Według szacunków pod koniec 2015 roku zatrudnienie w firmach na terenie parku będzie wynosić ok. 2,2 tysiąca osób, a wolnych terenów pod inwestycje – około 70 ha. Ze względu na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów władze parku czynią starania w celu pozyskania nowych terenów (30 ha) od syndyka spółki Infrastruktura Kapuściska[4].

Inkubator przedsiębiorczości[edytuj | edytuj kod]

W 2015 r. trwa budowa biurowca „Idea Przestrzeń Biznesu” przy ul. Bydgoskich Przemysłowców. Oferuje on powierzchnie biurowe dla rozpoczynających działalność gospodarczą przedsiębiorców w liczbie do 400 osób. Cały budynek posiada 6 kondygnacji i liczy 7 tys. m² powierzchni użytkowej. Obiekt ma pełnić również rolę siedziby BPPT[4].

Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze[edytuj | edytuj kod]

BPPT jest inwestorem Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, które znajduje sięt przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Jeździecką na obrzeżu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku i Ogrodu Botanicznego. Wartość inwestycji to 51,4 mln zł[4].

Infrastruktura i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie BPPT znajduje się bocznica kolejowa połączona z magistralą kolejową Śląsk-Porty. W 2010 r. teren Parku uzyska bezpośrednie połączenie z drogą krajową nr 10, która przebiega w odległości ok. 800 m od południowej granicy BPPT. Ok. 3 km na zachód od parku znajduje się Port lotniczy Bydgoszcz.

W wyniku realizacji projektu infrastrukturalnego, w 2012 r., uruchomione zostało również bezpośrednie połączenie autobusowe, łączące osiedla mieszkaniowe Bydgoszczy z terenem Parku.

Linia Kierunek trasy
53 Błonie - Park Przemysłowy / Biurowiec
68 Glinki BFM - Prądocińska

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny brał lub bierze udział w następujących projektach europejskich:

  • Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw: działanie 1.3: „Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm”, priorytet 1.: „Rozwój przedsiębiorstw i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu”. Rezultatem realizacji tego projektu było wybudowanie w 2008 r. dwóch hal do wynajęcia dla przedsiębiorstw oraz rozbudowa siedziby Spółki. Całkowita wartość projektu wyniosła 21 mln zł, z tego 8,8 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
  • Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013: priorytet 5, działanie 5.6 – „Rozbudowa infrastruktury technicznej Bydgoskiego Parku Przemysłowego”. W ramach projektu zakłada się zmodernizowanie i wybudowanie dróg z oświetleniem, chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz sieci: wodociągową i kanalizacyjną na obszarze 75 ha. Projektowany jest także przebieg sieci cieplnej oraz teleinformatycznej. Całkowita wartość projektu wynosi 74,2 mln zł, z czego 24,4 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 4,3 mln z budżetu państwa.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – kolaż zdjęć wybranych przedsiębiorstw. W wierszu górnym: Idea Przestrzeń Biznesu (inkubator przedsiębiorczości), Metalcynk, spalarnia odpadów Pro Natura, Lidl, Pixel, Metalko, Neupack, Metalbark, Mac-Graf, K-Ex, Kolporter, SPX. W wierszu dolnym: Holkap, Hanplast, Cimat, Lifocolor, Bims Plus, Befana, Genderka, Doka, Baumat, Berthold Sichert, Airon, DSS Interacciai
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – kolaż zdjęć wybranych przedsiębiorstw. W wierszu górnym: Idea Przestrzeń Biznesu (inkubator przedsiębiorczości), Metalcynk, spalarnia odpadów Pro Natura, Lidl, Pixel, Metalko, Neupack, Metalbark, Mac-Graf, K-Ex, Kolporter, SPX. W wierszu dolnym: Holkap, Hanplast, Cimat, Lifocolor, Bims Plus, Befana, Genderka, Doka, Baumat, Berthold Sichert, Airon, DSS Interacciai

Ulice[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. oddano do użytku nowe ulice na terenie parku, które nazwano nazwiskami zasłużonych bydgoskich przedsiębiorców, inżynierów i projektantów (Polaków i Niemców). Główna ulica nosi nazwę Bydgoskich Przemysłowców, a patronami poszczególnych ulic są[5]:

Patroni ulic wybrani zostali w konkursie zorganizowanym przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego.

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 r. w bliskim sąsiedztwie BPPT otwarto Eksploseum - skansen niemieckiej architektury przemysłowej z okresu II wojny światowej wraz z podziemną trasą turystyczną. Eksploseum znajduje się w 8 połączonych tunelami budynkach strefy produkcji nitrogliceryny i prezentuje zagadnienia związane z historią materiałów wybuchowych, III Rzeszy i Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabrik Bromberg (1939-1945), na których obszarze znajduje się także BPPT.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona BPPT
  • Bydgoski Park Przemysłowy – sytuacja aktualna i perspektywy rozwoju. Załącznik do uchwały XII/146/07 Rady Miasta Bydgoszczy z 30 maja 2007 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama na terenie BPPT. Po lewej centrum dystrybucyjne Lidla, po prawej MMP Neupack, Metalbark i Metalcynk
Panorama na terenie BPPT. Po lewej centrum dystrybucyjne Lidla, po prawej MMP Neupack, Metalbark i Metalcynk