Łężyckie Skałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łężyckie Skałki
Jedna ze skałek
Drogowskaz na zielonym szlaku

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska) – rozległa górska łąka na wysokości ok. 740–780 m n.p.m. w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Łężyckie Skałki znajdują się u podnóża Narożnika na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy w pobliżu drogi z Dusznik, przez Łężyce do Karłowa, obok wyludnionego już przysiółka Łężyce Górne (Łężno)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to rozległa górska łąka, położona na całej powierzchni Rogowej Kopy (790 m n.p.m.), która wznosi się na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych z rozrzuconymi kilkunastoma małymi skałkami z okresu mioceńskiego o wysokości od 3–4 m, pozostałych po erozji i wietrzeniu górnego poziomu piaskowca Gór Stołowych[1]. Skałki i samotne parasolowato ukształtowane drzewa stwarzają egzotyczne wrażenie[1]. W połączeniu z rozległą łąką o stepowym charakterze, wysoką po pas trawą i kwitnącymi ziołami oraz kwiatami, m.in. pełnik europejski, zwany lokalnie różą kłodzką, sprawiają, że potocznie przyjęła się dla tego obszaru nazwa Sawanna Afrykańska[1]. Ze względu na unikalną roślinność łąkowo-torfowiskową oraz walory krajobrazowe utworzono tu obszar ochrony ścisłej[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Łężyckie skałki prowadzi szlak turystyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „KRAJ”, 1992, s. 159. ISBN 83-7005-301-7.
  2. Łężyckie skałki na str. PNGS

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]