Świątynia Sybilli w Puławach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Pibwl (dyskusja | edycje) o 23:49, 10 sie 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Świątynia Sybilli w Puławach
Ilustracja
Świątynia Sybilli w Puławach
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Puławy

Typ budynku

rotunda

Położenie na mapie Puław
Mapa konturowa Puław, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Świątynia Sybilli w Puławach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Świątynia Sybilli w Puławach”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Świątynia Sybilli w Puławach”
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa konturowa powiatu puławskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Świątynia Sybilli w Puławach”
Ziemia51°24′54″N 21°57′19″E/51,415000 21,955278

Świątynia Sybilli w Puławach – budowla w kształcie rotundy wchodząca w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach; pierwsze polskie muzeum narodowe. Stanowiła ogrodową imitację (folly) antycznej świątyni.

Wybudowana została w latach 1798–1801 jako Świątynia Pamięci na stromej skarpie wiślanej przez Piotra Aignera na wzór świątyni Westy w Tivoli koło Rzymu.

Posiada dwie okrągłe sale. Do reprezentacyjnej sali górnej wchodzi się po szerokich schodach, których strzegą kamienne lwy (prezent od władcy Rosji, Aleksandra I, z okazji jego pobytu w Puławach w 1805). Nad wejściem jest napis Przeszłość-Przyszłości. Wokół sali biegnie ganek, którego dach w postaci kopuły z okrągłym świetlikiem pośrodku i zmniejszającymi się ku górze kasetonami wspiera się na korynckich kolumnach z piaskowca. Pod kopułą biegnie fryz z motywami gryfów i kandelabrów, będący dziełem Fryderyka Baumana. Sala dolna, z wejściem od strony skarpy, ma kopułę wspartą na dziewięciu arkadach, za którymi znajduje się wąskie obejście.

W Świątyni Sybilli księżna Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich oraz pamiątki po wielkich Polakach (na przykład w dolnej kondygnacji po księciu Józefie Poniatowskim), które miały przypominać po rozbiorach Polski pełną chwały przeszłość narodową. W 1830, jeszcze przed powstaniem listopadowym, zbiory zostały ewakuowane do Paryża. Potem wróciły do Krakowa, stając się zalążkiem Muzeum Książąt Czartoryskich. W Świątyni Sybilli muzeum zostało reaktywowane dopiero w 1938 i jest dostępne do dziś.

Puławska budowla była inspiracją dla poematu Jana Pawła Woronicza Świątynia Sybilli.

Zobacz też

Bibliografia