Świętosław Orzelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świętosław Orzelski herbu Dryja (ur. 25 lipca 1549 w Orlem – zm. w marcu 1598) – polski historyk, pisarz polityczny, mówca, poseł na Sejmy I Rzeczypospolitej, starosta radziejowski od 1590, sędzia ziemski kaliski od 1580.

Stryj Stanisława.

Studiował na Akademii Krakowskiej i uniwersytetach niemieckich (m. in. w Wittenberdze). Działacz luterański. W 1595 przewodniczył obradom synodu protestantów w Toruniu.

Na sesjach Sejmu wielokrotnie występował z oracjami. Był zwolennikiem Stefana Batorego. Poparł elekcję Zygmunta III Wazy, wobec którego wystąpił 11 grudnia 1587 roku z mową powitalną w imieniu izby poselskiej. Był znanym trybunem szlacheckim. W 1587 roku podpisał reces, sankcjonujący wybór Zygmunta III Wazy[1].W 1589 roku był sygnatariuszem ratyfikacji traktatu bytomsko-będzińskiego na sejmie pacyfikacyjnym[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reces Warszawski Około Elekciey nowey krola Je[go] M[i]ł[o]ści Zygmunta trzeciego Roku Pańsk[iego] M. D. LXXX VII – Wyd. B, s. [b.n.s]
  2. Codex diplomaticus Regni Poloniae et Magni Ducatus Lituaniae, wydał Maciej Dogiel, t. I, Wilno 1758, s. 238.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Lepszy (red.): Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1968.