Przejdź do zawartości

Światowa Społeczność Reformowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Światowa Społeczność Reformowana – międzynarodowa wspólnota stanowiąca porozumienie reformowanych kościołów protestanckich o charakterze konserwatywnym. Do społeczności należą denominacje różnych nurtów kalwinizmu: ewangelicko-reformowanego, prezbiteriańskiego, kongregacjonalnego, a także anglikańsko-reformowanego i baptystyczno-reformowanego.

Społeczność powstała 24 października 2000 r. w wyniku połączenia dwóch mniejszych wspólnot: Światowej Społeczności Kościołów Reformowanych oraz Międzynarodowej Społeczności Reformowanej.

Powołaniu Światowej Społeczności Reformowanej towarzyszyła wola zjednoczenia kalwinistów z całego świata, którym wspólne są dwie wartości fundamentalne: odwołanie do Biblii – jako jedynego, ostatecznego i nieomylnego autorytetu dla zasad wiary, moralności i praktyki – oraz wierność wobec dziedzictwa teologicznego reformacji, jak zostało ono zachowane w księgach symbolicznych[1]. Społeczność ma być w założeniu biblijna i konfesyjna, a to wyłącznie stanowić ma o wspólnocie i jedności, jaka istnieje między wyznawcami prawdziwej religii w obrębie różnych kościołów, w myśl Konfesji westminsterskiej:

Kościół widzialny, który także jest powszechny – nie ograniczony do jednego narodu – składa się z tych na całym świecie, którzy wyznają religię prawdziwą.

Konfesja westminsterska, rozdział XXV, ustęp 2.

Światowa Społeczność Reformowana jest zdecydowanie bardziej konserwatywna od Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, pozostaje natomiast podobna do Międzynarodowej Konferencji Kościołów Reformowanych.

Doktryna[edytuj | edytuj kod]

Kościoły członkowskie zobowiązane są uznać[1]:

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Najwyższą władzą Społeczności jest Synod Generalny Światowej Społeczności Reformowanej, który obraduje przynajmniej raz na cztery lata[1]. Społeczność posiada własną konstytucję przyjętą decyzją II Synodu Generalnego i oczekującą na ratyfikację podczas obrad III Synodu Społeczności, jaki odbędzie się w Szkocji w 2010 r.

W ramach Społeczności działają trzy komisje[2]:

  • Komisja teologiczna,
  • Komisja ds. edukacji teologicznej,
  • Komisja ds. misji i ewangelizacji.

Światowa Społeczność Reformowana podzielona jest na sześć dystryktów: afrykański, azjatycki, australijsko-nowozelandzki, europejski, środkowoamerykański i północnoamerykański[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]