Żeleznogorsk (Kraj Krasnojarski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żeleznogorsk
Железногорск
Żeleznogorsk
Herb Flaga
Herb Żeleznogorska Flaga Żeleznogorska
Państwo  Rosja
Kraj  Kraj Krasnojarski
Mer Wadim Miedwiediew
Populacja (2010)
• liczba ludności

85 559
Nr kierunkowy (+7) 39197
Kod pocztowy 662970
Położenie na mapie Kraju Krasnojarskiego
Mapa lokalizacyjna Kraju Krasnojarskiego
Żeleznogorsk
Żeleznogorsk
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Żeleznogorsk
Żeleznogorsk
Ziemia 56°15′N 93°32′E/56,250000 93,533333
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Żeleznogorsk (ros. Железногорск) – miasto zamknięte w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Krasnojarskim, pozostające w gestii Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom (Государственная корпорация по атомной энергии «Росатом»). W okresie ZSRR miasto nosiło nazwę Krasnojarsk-26, także Socgorod, Dziewiątka, Atomgrad.

Miasto położone w dorzeczu rzeki Jenisej, na brzegach rzek Kantał i Bajkał, 64 km od Krasnojarska.

Punkt kontrolny na drodze do miasta

W 1950 Rada Ministrów ZSRR postanowiła wybudować nad Jenisejem kompleks produkcyjny plutonu do celów wojskowych. Powstałe przedsiębiorstwo nosi nazwę FGUP "Gorno-Chimiczeskij Kombinat", zostało ono podporządkowane radzieckiemu Ministerstwu Obrony i powstał tu gułag. Cały kompleks przemysłowy, o rozległości porównywalnej z moskiewskim metrem, umieszczono 200-300 metrów pod ziemią z założeniem, że ma on wytrzymać ataki przy pomocy broni jądrowej. Ciepło wytwarzane przy tej produkcji w reaktorze wykorzystywane jest do ogrzewania miasta[1].

W Żeleznogorsku ma również siedzibę przedsiębiorstwo OAO "Informacjonnyje Sputnikowyje Systemy" imienia M.F. Reszetniowa. Firma ta jest producentem satelitów łączności, nawigacyjnych i geodezyjnych. Szacuje się, że około 2/3 wszystkich satelitów umieszczonych na orbicie przez ZSRR i Rosję zostało wyprodukowane przez to przedsiębiorstwo.

Przypisy