Przejdź do zawartości

Żółć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cholestazabioptat wątroby barwiony hematoksyliną i eozyną (żółć widoczna w kanalikach oraz w hepatocytach)
Preparat zawierający żółć biruanga malajskiego (niedźwiedzia malajskiego)

Żółć (łac. bilis lub fel, gr. chole) – płynna wydzielina wątroby kręgowców uczestnicząca w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów[1][2].

Żółć wspomaga trawienie poprzez udział w rozkładzie tłuszczów oraz poprzez zapewnienie optymalnego pH dla enzymów trzustkowych i enzymów jelitowych[2].

Jest to wodny roztwór o brunatnożółtej lub zielonej barwie i gorzkim smaku[1].

Jest wytwarzana przez hepatocyty[2], z których zostaje wydzielona jako żółć kanalikowa. Zawiera kwasy żółciowe, fosfolipidy, pozostałości błony komórkowej, cholesterol oraz produkty rozkładu porfiryn hemu – barwniki żółciowe (np. bilirubina), a także leki i toksyny. Nabłonek kanalików wyprowadzających zmienia skład żółci, wzbogacając ją o dwuwęglany, elektrolity i wodę[2].

Kanalikami żółć dostaje się do pęcherzyka żółciowego, gdzie jest odwadniana i magazynowana[1][2]. Treść pokarmowa bogata w tłuszcze powoduje uwolnienie żółci z pęcherzyka do dwunastnicy. Uczestniczy w tym cholecystokinina[2]. Sekretyna pobudza wydzielanie dwuwęglanów i wody w przewodach wyprowadzających[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c żółć, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2014-04-16].
  2. a b c d e f g Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt: podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów: praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 485–488. ISBN 83-09-01792-8.