ASICS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ASICS Corp.
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1949
Siedziba Kobe, Japonia
Ważni pracownicy Kiyomi Wada
(Przewodniczący Rady Nadzorczej)
Motoi Oyama
(Prezes Zarządu)
Branża przemysł odzieżowy
Produkty odzież, akcesoria sportowe
Zatrudnienie (marzec 2007) 23,972
brak współrzędnych
Strona internetowa

ASICSjapońska firma zajmująca się produkcją sprzętu sportowego. Specjalizuje się w produkcji profesjonalnego obuwia sportowego m.in. do piłki nożnej, biegania, tenisa, badmintona, squasha, krykieta, golfa, zapasów, lekkiej atletyki, siatkówki, cheerleadingu, lacrosse'a, a także wielu innych dyscyplin. Obecnie firma jest najbardziej znana z produkcji najbardziej zaawansowanego technologicznie obuwia biegowego[1][2][2][3][4].

Historia[edytuj]

ASICS Ltd. rozpoczęło działalność jako Onitsuka Co., Ltd 1 września 1949 roku [5]. Założyciel, Kihachirō Onitsuka, zaczął produkować buty do koszykówki w swoim rodzinnym mieście Kobe, prefektura Hyōgo, Japonia. Wkrótce wachlarz oferowanych modeli poszerzył o wszystkie olimpijskie dyscypliny i od lat 50. obuwie to jest używane przez zawodników na całym Świecie. Onitsuka zyskała pierwszy rozgłos dzięki modelowi Mexico 66, w którym krzyżujące się boczne paski zostały użyte po raz pierwszy. W 1977 Onitsuka Tiger połączyło siły z GTO i JELENK by stworzyć ASICS Corporation. Pomimo zmiany nazwy dawne modele są nadal produkowane i sprzedawane pod marką Onitsuka Tiger.

Nazwa firmy[edytuj]

Nazwa "ASICS" to akronim od łacińskiego zwrotu "anima sana in corpore sano" co znaczy "w zdrowym ciele, zdrowy duch" [6]. Od 2007 roku kładziony jest znaczny nacisk na promocję tego rozwinięcia.

2009[edytuj]

Para butów do zapasów, model Split Second V

Według NPD Group z końcem Maja 2009, ASICS odnotował wzrost 20,5% co stawia go na drugim miejscu wśród wszystkich producentów obuwia biegowego. To bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że wartość całego rynku sprzętu biegowego spadła o ponad 5%.

Sponsoring[edytuj]

Ten producent odzieży i akcesoriów sportowych przyczynia się do organizacji wielu wydarzeń jak np. Maraton Nowojorski, a także ubiera reprezentacje: Argentyny, Brazylii, Kanady, Włoch, Japonii, Portoryko, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji. Firma sponsoruje również indywidualne drużyny konkurujące w siatkówce, piłce nożnej, lekkiej atletyce, krykiecie, tenisie, triatlonie i wrestlingu. Asics wyposażył także reprezentacje: Włoch, Holandii, Irlandii, Południowej Korei i Australii podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2007 w Osace, Japonia.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]