ASICS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ASICS Corporation
ASICS Corporation
Ilustracja
Forma prawna Kabushiki-gaisha
Założyciel(e) Kihachiro Onitsuka
Data założenia 1 września 1949
Państwo  Japonia
Siedziba Kobe
Prezes Motoi Oyama[1]
Branża przemysł odzieżowy
Produkty odzież, obuwie
Zatrudnienie 7263 (2015)[2]
ISIN

JP3118000003

brak współrzędnych
Strona internetowa

ASICS Corporation – japońskie przedsiębiorstwo odzieżowe zajmujące się produkcją sprzętu sportowego. Specjalizuje się w produkcji profesjonalnego obuwia sportowego, m.in. do piłki nożnej, biegania, tenisa, badmintona, squasha, krykieta, golfa, zapasów, lekkiej atletyki, siatkówki, cheerleadingu, lacrosse'a, a także wielu innych dyscyplin. Obecnie firma jest najbardziej znana z produkcji najbardziej zaawansowanego technologicznie obuwia biegowego[3][4][4][5][6].

Historia[edytuj]

ASICS Corporation rozpoczęło działalność jako Onitsuka Co., Ltd 1 września 1949 roku[7]. Założyciel, Kihachiro Onitsuka, zaczął produkować buty do koszykówki w swoim rodzinnym mieście Kobe, w Japonii. Wkrótce wachlarz oferowanych modeli poszerzył o wszystkie olimpijskie dyscypliny i od lat 50. XX wieku obuwie to jest używane przez zawodników na całym świecie. Onitsuka Co., Ltd zyskała pierwszy rozgłos dzięki modelowi Mexico 66, w którym krzyżujące się boczne paski zostały użyte po raz pierwszy.

Nazwa firmy[edytuj]

Kiedy Kihachiro Onitsuka poszukiwał nazwy dla swojej nowej firmy, zaadoptował klasyczne powiedzenie, które tak dokładnie odzwierciedlało jego filozofię. “Anima Sana In Corpore Sano” jest łacińską sentencją oznaczającą “W zdrowym ciele, Zdrowy Duch”. Nazwa ASICS jest akronimem tej łacińskiej sentencji[8].

Sponsoring[edytuj]

ASICS Corporation przyczynia się do organizacji wielu wydarzeń, jak np. New York Marathon, a także ubiera reprezentacje: Argentyny, Brazylii, Kanady, Włoch, Japonii, Portoryko, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji. Przedsiębiorstwo sponsoruje również indywidualne drużyny konkurujące w siatkówce, piłce nożnej, lekkiej atletyce, krykiecie, tenisie, triatlonie i wrestlingu. ASICS wyposażył także reprezentacje: Włoch, Holandii, Irlandii, Korei Południowej oraz Australii podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2007 roku, w Osace, w Japonii.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]