Abraham Robinson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abraham Robinson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 października 1918
Waldenburg
Data śmierci 11 kwietnia 1974
Przyczyna śmierci rak trzustki
Zawód matematyk

Abraham Robinson (ur. 6 października 1918 w Waldenburgu, zm. 11 kwietnia 1974) – amerykański matematyk pochodzenia żydowskiego, autor analizy niestandardowej, w której do systemu liczb włączył wartości nieskończenie duże i nieskończenie małe, definiując zbiór liczb hiperrzeczywistych.

Urodził się w rodzinie żydowskiej Waldenburgu (on. Wałbrzych. W 1933 wyemigrował do Palestyny, gdzie studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

W czasie II wojny światowej przebywał kolejno we Francji i Anglii. Był ekspertem od profili aerodynamicznych. Po wojnie pracował w Londynie, Toronto, Jerozolimie i Los Angeles.

Zajmował się logiką matematyczną, analizą oraz algebrą. W 1966 roku napisał książkę Analiza Niestandardowa, w której urzeczywistnił marzenia Liebniza o wielkościach nieskończenie małych. Liczby hiperrzeczywiste stanowiły rozszerzenie liczb rzeczywystych. Podobnie jak w przypadku liczb rzeczywistych, można je było dodawać i mnożyć. Posiadały oprócz tego elementy nieskończenie małe. Standardowa część liczby hiperrzeczywistej h stanowiła najbliższą jej liczbę rzeczywistą i była oznaczana st(h). Oznaczenia takie jak dx używane w matematyce w rachunku różniczkowym w analizie niestandardowej przybrały postać liczb hiperzeczywistych nieskończenie małych.

Praca o analizie niestandardowej była inspirowana przez wcześniejsze konstrukcje norweskiego matematyka Thoralfa Skolema z roku 1934.

Mimo pokładanych w niej nadziei, analiza niestandardowa nie otworzyła nowej raptownie rozwijającej się dziedziny matematyki.

Robinson zmarł na raka trzustki w 1974 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Robinson, Non- Standard Analysis, 1966.
  • A. Robinson, Non-standard analysis (Revised edition ed.). Princeton University Press, 1996, ​ISBN 0-691-04490-2​.
  • J. W. Dauben, Abraham Robinson: The Creation of Nonstandard Analysis, A Personal and Mathematical Odyssey, Princeton, NJ: Princeton University Press, 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]