Abu Bakr Muhammad ibn Zakarijja ar-Razi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abu Bakr Muhammad ibn Zakarijja ar-Razi
Europejskie przedstawienie lekarza ar-Raziego w Recueil des traités de medecine (1250-1260) Gerarda z Kremony
Europejskie przedstawienie lekarza ar-Raziego w Recueil des traités de medecine (1250-1260) Gerarda z Kremony
Data i miejsce urodzenia 865
Persja
Data śmierci 925
Zawód lekarz, alchemik, filozof

Abu Bakr Muhammad ibn Zakarijja ar-Razi, znany również jako Rhazes (ur. 865, zm. 925) – perski lekarz, alchemik i filozof. Był jednym z najwybitniejszych lekarzy średniowiecznego świata islamu, autorem licznych dzieł medycznych, tłumaczonych także na łacinę

Życie[edytuj | edytuj kod]

Żył w Bagdadzie; gromadził wiedzę medyczną ze źródeł greckich, arabskich i indyjskich. Był autorem około stu dzieł, m.in. Liber ad Almansorem (Księgi o naukach lekarskich) i 20-tomowego encyklopedycznego opracowania Liber Continens (tytuł łacińskiego przekładu z XIII wieku), w których zawarty jest całokształt ówczesnej wiedzy okulistycznej oraz pierwsze opisy ospy i odry. Jako pierwszy zastosował gips w celu unieruchomienia kończyny w przypadku złamania. Stracił oko w wyniku chłosty, która była karą za sprzedanie królowi Hiszpanii fałszywego przepisu na kamień filozoficzny.

Filozofia[edytuj | edytuj kod]

Rhazes był symptomatycznym przedstawicielem panującej w okresie formowania się dojrzałej filozofii świata islamu tendencji do odchodzenia od ortodoksji. Jako filozof zajmował się przede wszystkim przyrodą, był materialistą zbliżającym się do ateizmu. Uznawał, że objawienie i nauka imamów nie dają się w żaden sposób pogodzić z rozumem. Wyznawał atomizm Demokryta, któremu jednak nie przydawał żadnej religijnej ani alegorycznej interpretacji. Zajmował się też zagadnieniem powstawania i ginięcia, odróżniając z jednej strony niezmienne podłoże rzeczywistości jaki stanowi czas, dzielony na absolutny i względny, oraz przestrzeń, także dzielona na absolutną i względną, od zmiennego wszechświata. Zmienne dla Rhazesa są także byty duchowe, uznane za zależne od przestrzeni i czasu. Objawienie i Koran nawet jeśli zawierają jakieś pierwiastki duchowe nie są dla Rhazesa czymś wiecznym i niezmiennym.