Przejdź do zawartości

Adam Suchoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Suchoński
Data i miejsce urodzenia

1933
Żywiec

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: dydaktyka historii
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

1969

Habilitacja

1983
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie

Profesura

22 października 1996

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu

Adam Suchoński (ur. 1933 r. w Żywcu) – polski historyk, specjalizujący się w dydaktyce historii; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Opolskim.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Żywca, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. W latach 19511955 studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę magisterską pt.: działalność Mikołaja Komorowskiego na pograniczu polsko-węgierskim w XV w. pod kierunkiem prof. Jana Dąbrowskiego. Po studiach pracował jako nauczyciel, a następnie inspektor szkolny ds. kultury i oświaty dorosłych w Niemodlinie. W 1959 r. w nagrodę za bohaterskie uratowanie tonącego w lodowatej wodzie chłopca został przeniesiony do Opola, gdzie przez 5 lat uczył historii w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących i liceum Korespondencyjnym[1].

Od 1961 r. podjął pracę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu wykładając metodykę nauczania historii i historię nowożytną i najnowszą. W okresie protestów studenckich w marcu 1968 r. pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Uczelnianego PZPR. W 1969 r. otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy: Przygotowanie kandydatów do studiów historycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej, napisaną pod kierunkiem prof. Tadeusza Słowikowskiego. W 1983 habilitował się na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a jego habilitacji patronował prof. Słowikowski. Tematem pracy była Rola szkolnych programów telewizyjnych w nauczaniu i uczeniu się historii. W 1991 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a 5 lat później zwyczajnego.

Należy do grona najwybitniejszych polskich dydaktyków historii. Wyjeżdżał prawie corocznie na badania Międzynarodowego Instytutu Podręczników Szkolnych w Brunszwiku, organizującego szereg konferencji międzynarodowych w Opolu i Krzyżowej. Uczestniczy w pracach Międzynarodowego Stowarzyszenia Dydaktyków Historii oraz bierze aktywny udział w wielu konferencjach poza granicami kraju. Dał się poznać dydaktykom historii z całej Europy, dlatego jest zapraszany z wykładami do wielu krajów Europy m.in. Niemiec, Litwy, Słowacji, Czech i Węgier. Uczestniczył też jako recenzent w kilku przewodach habilitacyjnych poza granicami kraju[2]. Od roku 2002 członek i przewodniczący (ze strony polskiej) Polsko-Litewskiej Komisji Podręcznikowej.

W roku 2007 otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki[3].

Pełnione funkcje na Uniwersytecie Opolskim

[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje

[edytuj | edytuj kod]
  • Dydaktyka historii, wyd. PWN, Warszawa 1993. Współautor: Jerzy Maternicki
  • Józef Piłsudski i jego współpracownicy, wyd. UO, Opole 1999/
  • Nauczanie historii na terenach mieszanych etnicznie, wyd. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice-Opole 1999.
  • Papież Jan Paweł II w polskich i zagranicznych podręcznikach do nauczania historii, wyd. UO, Opole 2003.
  • Wykorzystywanie telewizyjnych programów dydaktycznych, wyd. WSP, Opole 1993.
  • Tradycje polskiego ruchu robotniczego, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1978.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis, wyd. UO, Opole 2004, s. 163.
  2. https://archive.is/20120715020116/http://historia.uni.opole.pl/show.php?id=12&lang=pl&m=1, sylwetka na stronie IH UO
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [online] [dostęp 2016-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]