Adewale Akinnuoye-Agbaje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adewale Akinnuoye-Agbaje
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1967
Londyn
Zawód aktor

Adewale Akinnuoye-Agbaje (ur. 22 sierpnia 1967 w Londynie, Wielka Brytania) – brytyjski aktor i model. Występował w serialu telewizyjnym Lost, emitowanym również w Polsce przez AXN oraz TVP1 pod tytułem Zagubieni. Odtwarzał tam postać Mr Eko.

Życiorys[edytuj]

Adewale Akinnuoye-Agbaje urodził się 22 sierpnia 1967 roku w Londynie, w Anglii. Jego rodzice są Nigeryjczykami, którzy przeprowadzili się do Londynu. Adewale posiada rodzeństwo – cztery siostry. W młodości był „rozerwany” między dwoma miastami – Mediolanem, gdzie robił karierę jako model i Londynem, gdzie uczęszczał do Kings College na Uniwersytecie Londyńskim, kończąc studium jako magister prawa. Potem, by zwrócić się ku aktorstwu, wyjechał do Los Angeles. Karierę w tym kierunku rozpoczynał gościnnymi występami w serialach, po czym zauważył go reżyser Frank Marshall. Dzięki temu zabłysnął na dużym ekranie w filmach takich jak Kongo lub Ace Ventura: Zew natury w 1995 roku. Dwa lata później, w roku 1997, w wieku 30 lat zaproponowano mu jedną z głównych ról w serialu Oz produkowanym dla stacji HBO, gdzie zdobył ogromną sympatię widzów i szacunek u wielu krytyków filmowych. Jednak aktor w swoim złotym okresie opuścił serial dla dalszej kariery, gdzie wystąpił w wielu innych filmach. Znowu zrobiło się o nim głośno gdy zagrał w 2005 roku przy raperze 50 Cent w filmie Get Rich Or Die Tryin'. Jego ostatnia rola to rola Pana Eko w serialu produkowanym dla ABC Lost. W filmach zagrał 27 razy, niektóre z nich zostały wymienione w poniższej filmografii.

Filmografia[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

  • Nazwisko aktora podzielone na trzy części oznacza „Wojownik poszukiwaczy bogactwa i dostatku” (akin: wojownik, nuoye: poszukiwaczy, agbaje: dostatku, bogactwa).
  • Aktor w roku 2007 ma zamiar zacząć zdjęcia do filmu o życiu Nigeryjczyków „Farming”. Odegra w nim główną rolę, a debiut zapowiedziany jest na lato 2008 roku.
  • Aktor zagrał w trzech teledyskach: No, no! – You don't love me autorstwa Dawn Penn, Love No Limit Mary J. Blige i w Giving Him Something He Can Feel EnVogue.
  • Adewale zanim został aktorem w codziennym życiu wiele podróżował w poszukiwaniu miejsca, w którym byłoby mu dobrze. Dzisiaj dzięki temu specjalizuje się w dziewięciu zawodach, w tym trzech związanych z filmami – scenarzysta, producent i (oczywiście) aktor, poza tym jest modelem (wspomniane w biografii), nauczycielem aerobiku, angielskiego, prawnikiem (również wspomniane w biografii), może sprzedawać polisy na życie a nawet może pracować jako... ekspedient.źr.

Linki zewnętrzne[edytuj]