Thor: Mroczny świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2013 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Thor: Mroczny świat
Thor: The Dark World
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantasy
akcja
science fantasy
Rok produkcji 2013
Data premiery 22 października 2013
8 listopada 2013 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 112 minut
Reżyseria Alan Taylor
Scenariusz Christopher Yost
Christopher Markus
Stephen McFeely
Główne role Chris Hemsworth
Natalie Portman
Tom Hiddleston
Anthony Hopkins
Stellan Skarsgård
Idris Elba
Christopher Eccleston
Adewale Akinnuoye-Agbaje
Kat Dennings
Ray Stevenson
Zachary Levi
Tadanobu Asano
Jaimie Alexander
Rene Russo
Muzyka Brian Tyler
Zdjęcia Kramer Morgenthau
Scenografia Charles Wood
Kostiumy Wendy Partridge
Montaż Wyatt Smith
Dan Lebental
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 170 000 000 USD
Przychody brutto 644 602 516 USD
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Thor

Thor: Mroczny świat (oryg. Thor: The Dark World) – amerykański fantasy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Alan Taylor, a za scenariusz Christopher Yost, Christopher Markus i Stephen McFeely. W rolach głównych wystąpili: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kat Dennings, Ray Stevenson, Zachary Levi, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander i Rene Russo.

W filmie, Thor i Loki łączą siły w obronie Dziewięciu Krain przed Mrocznymi Elfami pod wodzą Malekitha, który planuje pogrążyć świat w ciemnościach.

Jest on kontynuacją filmu Thor z 2011 roku, wchodzi on w skład II Fazy Marvel Cinematic Universe, jest ósmą produkcją należącą do tej franczyzy. W 2017 roku swoją premierę miała kontynuacja zatytułowana Thor: Ragnarok.

Światowa premiera filmu odbyła się 22 października 2013, natomiast w Polsce - 8 listopada tego samego roku. Film zarobił 644,6 miliona dolarów przy budżecie 170 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Wieki temu, Bor, ojciec Odyna, walczył z Mrocznymi Elfami dowodzonymi przez Malekitha, który chce zniszczyć świat za pomocą broni o nazwie Eter. Po pokonaniu sił Malekitha, Bor zabezpiecza Eter w kamiennej kolumnie w Svartalfheimie. Malekith, jego porucznik Algrim i garstka Mrocznych Elfów uciekają oraz zapadają w letarg.

Współcześnie w Asgardzie, Loki przebywa w więzieniu za zaatakowanie Ziemi. Thor z wojownikami Volstaggiem, Fandralem, Hogunem i Sif toczą ostatnią bitwę w Vanaheimie po rekonstrukcji Bifrostu, który został zniszczony dwa lata wcześniej. W Asgardzie dowiadują się, że niebawem nastąpi zbliżenie się Dziewięciu Krain, które doprowadzi do połączenia się ich portalami pojawiającymi się w sposób losowy.

W Londynie, astrofizyk, doktor Jane Foster i jej stażystka Darcy Lewis udały się do opuszczonej fabryki, gdzie zaczęły się pojawiać portale oraz towarzyszące im zakłócenia praw fizyki. Jane zostaje teleportowana do innego świata, gdzie zostaje zainfekowana przez Eter. Haimdall informuje Thora o Jane. Thor postanawia wyruszyć na Ziemię. Kiedy Thor ją odnajduje, Jane przypadkowo uwalnia z siebie pozaziemską siłę. Thor postanawia zabrać ją do Asgardu. Odyn odkrywa, że Jane ma w sobie Eter i ostrzega, że może on ją zabić.

Malekith, wyczuwając aktywność Eteru, razem ze swoimi poddanymi budzi się z letargu. Atakuje on Asgard, aby odnaleźć Foster. Chroniąc ją, Frigga, zostaje zabita. Malekith i Algrim uciekają bez Foster. Mimo sprzeciwu ojca, Thor werbuje Lokiego i razem z Foster zastawiają pułapkę na Malekitha w Svartalfheimie. W zamian za pomoc Thor proponuję Lokiemu zemstę za zabicie ich matki. Z pomocą Fandrala, Volstagga, Hoguna i Sif, Thor, Loki i Foster wydostają się z Asgardu przez tajemniczy portal.

Oszukując Malekitha, Loki oddaje mu Foster. Kiedy ten przejmuje od niej Eter, Thor próbuje zniszczyć substancję. Malekithowi udaje się połączyć z Eterem i ucieka na statek. Loki zostaje śmiertelnie ranny podczas walki z Algrimem. Thor, obiecuje bratu, że poinformuje ojca o jego poświęceniu. Thor i Foster odkrywają kolejny portal w jaskini, dzięki któremu dostają się do Londynu. Tam spotykają się z Darcy i doktorem Erikiem Selvigiem. Dowiadują się, że Malekith chce zniszczyć świat za pomocą Eteru podczas zbliżenie się Dziewięciu Krain w Greenwich. Thor walczy z Malekithem. Za pomocą urządzeń Selviga, Malekith zostaje przeniesiony do Svartalfheimu, gdzie zostaje zmiażdżony przez swój własny statek.

Thor wraca do Asgardu, gdzie odrzuca ofertę ojca przejęcia tronu i informuje go o poświęceniu Lokiego. Kiedy odchodzi, postać Odyna przekształca się w Lokiego, który okazuje się być żywy i podszywa się pod ojca.

W scenie pomiędzy napisami, Volstagg i Sif zanoszą Eter do Kolekcjonera i powierzają go jego opiece. W Asgardzie znajduje się już Tesseract, a nie chcą dopuścić, aby tam znajdowały się dwa Kamienie Nieskończoności.

W scenie po napisach Jane i Thor są znów razem na Ziemi, a gdzieś w Londynie, szaleje stworzenie z Jotunheimu, które przypadkowo zostało przeniesione przez jeden z portali.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili również: Chris O’Dowd jako Richard, konkurent Jane Foster; Jonathan Howard jako Ian Boothby, stażysta Darcy; Alice Krige jako Eir, asgardski lekarz; Tony Curran jako Bor, ojciec Odyna oraz Clive Russell jako Tyr, dowódca armii Asgardu[13][14][15][16][17].

W rolach cameo pojawili się: twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako pacjent szpitala psychiatrycznego, Chris Evans jako Kapitan Ameryka, iluzja wytworzona przez Lokiego oraz w scenie po napisach Benicio del Toro jako Taneleer Tivan, kolekcjoner i Ophelia Lovibond jako jego pomocniczka, Carina[18][19][20][21].

Chris Hemsworth
(Thor)
Natalie Portman
(Jane Foster)
Tom Hiddleston
(Loki)
Anthony Hopkins
(Odyn)
Stellan Skarsgård
(Erik Selvig)
Idris Elba
(Heimdall)
Christopher Eccleston
(Malekith)
Adewale Akinnuoye-Agbaje
(Algrim / Przeklęty)
Kat Dennings
(Darcy Lewis)
Ray Stevenson
(Volstagg)
Zachary Levi
(Fandral)
Tadanobu Asano
(Hogun)
Jaimie Alexander
(Sif)
Rene Russo
(Frigga)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 roku Walt Disney Studios ogłosiło datę sequela na 26 lipca 2013 roku, natomiast w październiku tego samego roku przesunięto datę premiery na 15 listopada 2013 roku[22][23]. W grudniu 2011 roku Alan Taylor został zatrudniony na stanowisku reżysera filmu. W maju 2012 roku przesunięto po raz kolejny datę premiery o tydzień wcześniej, na 8 listopada[24]. Podczas San Diego Comic-Con International 2012 ujawniono pełny tytuł drugiej części[25]. W październiku 2012 roku ujawniono, że za scenariusz odpowiadać będą Christopher Yost oraz duet Christopher Markus i Stephen McFeely[26].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2013 roku potwierdzono powrót Chrisa Hemswortha w roli Thora. We wrześniu 2011 roku Tom Hiddleston poinformował, że powróci jako Loki, natomiast w październiku Marvel ogłosił, że Natalie Portman powróci jako Jane Foster[2]. W maju 2012 roku Anthony Hopkins potwierdził swój powrót jako Odyn. W czerwcu do obsady dołączyli Idris Elba, Jaimie Alexander, Ray Stevenson i Stellan Skarsgård, którzy wystąpili w pierwszej części oraz Zachary Levi jako Fandral, który zastąpił w tej roli Joshuę Dallasa[4][10]. We wrześniu 2012 roku Christopher Eccleston zakończył negocjacje ze studiem do roli Malekitha, ogłoszono również, że Kat Dennings powtórzy swoją rolę jako Darcy Lewis, a Adewale Akinnuoye-Agbaje został obsadzony jako Algrim[6][7][8]. We wrześniu do obsady dołączył Clive Russell jako Tyr[13].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Plan zdjęciowy filmu w hrabstwie Surrey.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto kręcić 10 września 2012 w Anglii, były one realizowane w hrabstwie Surrey oraz w Londynie[27][28]. 12 października zdjęcia przeniosły się na Islandii, a pod koniec tego samego miesiąca powróciły do Anglii, gdzie realizowane były na Greenwich[29][30]. Od końca października do grudnia film był kręcony w studiach w Shepperton Studios i w Longcross Studios w hrabstwie Surrey w Anglii[31]. Film był również kręcony w Stonehenge[31]. Zdjęcia zakończyły się 14 grudnia 2012 roku[32]. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Kramer Morgenthau, za scenografię Charles Wood, a za kostiumy Wendy Partridge[31].

Dodatkowe zdjęcia do filmu odbyły się w lipcu 2013 roku. Scena po napisach została nakręcona przez Jamesa Gunna[33]. Za montaż odpowiadali Wyatt Smith i Dan Lebental[31]. Film został również przekonwertowany na technologię IMAX 3D[34]. Za efekty specjalne odpowiadali Eggert Ketilsson i Jake Morrison, a zajmowały się nimi studia produkcyjne: Double Negative, The Third Floor, Gentle Giant, 4DMax, The Base Studio, Method Studios, Luma Pictures i Blur Studio[35][36].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2013 roku zatrudniono Briana Tylera do napisania muzyki do filmu[37]. Ścieżka dźwiękowa została wydana cyfrowo 28 października 2013 roku[38].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Tom Hiddleston, odtwórca roli Lokiego podczas San Diego Comic-Con 2013

W kwietniu 2013 roku zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu[39]. W lipcu 2013 roku Tom Hiddleston pojawili się podczas panelu na San Diego Comic-Con International 2013 w charakteryzacji Lokiego[40]. W sierpniu tego samego roku podczas Disney D23 Expo Feige, Hiddleston, Natalie Portman i Anthony Hopkins zaprezentowali klip z filmu[41].

Komiksy powiązane

W czerwcu 2013 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Thor: The Dark World Prelude, za którego Za scenariusz odpowiadają Chris Yost i Craig Kyle, a za rysunki Scott Eaton[42].

Książka / Przewodnik

4 maja 2016 roku został wydany cyfrowo Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Thor: The Dark World, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[43]. Fizycznie przewodnik został wydany 5 kwietnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative[44].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera miała miejsce 22 października 2013 roku w Londynie w Odeon Leicester Square[45]. W Stanach Zjednoczonych premiera miała miejsce 7 listopada 2013 roku w El Capitan Theatre w Hollywood[46]. Podczas obu wydarzeń pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela.

Dla szerszej widowni film zadebiutował w dziesięciu krajach 30 października 2013 roku, natomiast w USA i w Polsce 8 października tego samego roku[47][48][49][50].

Film został wydany w wersji cyfrowej 4 lutego 2014 roku, a 25 lutego na DVD i Blu-ray w USA, w Polsce został wydany 2 grudnia tego samego roku[51][52]. Wersja Blu-ray zawiera film krótkometrażowy Niech żyje król z serii Marvel One-Shots. 8 grudnia 2015 roku został wydany również w trzynastodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Two Collection, która zawiera wszystkie filmy II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[53].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 170 milionów dolarów[54].

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film podczas weekendu otwarcia zarobił 85,7 miliona dolarów, a sumie zarobił tam 206 milionów. Na świecie film uzyskał wynik ponad 640 milionów dolarów[54].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił 1,04 miliona dolarów, łącznie zarobił 3,16 miliona[54].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 66% ze średnią ocen 6,2/10[55]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 54 punktów na 100[56]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu najwyższą ocenę A- w skali od F do A+[57].

Ben Child z The Guardian powiedział: „Dzięki imponującej zbiorowej chayzmie Hiddlestona i Hemswortha, Thor: Mroczny świat jest daleki od zabicia tej franczyzy.”[58]. Alonso Duralde z The Wrap stwierdził, że: „Thor: Mroczny świat dostarcza nieziemskiej akcji, romansu i humoru – przewyższając jego poprzednika”[59]. Frank Lovece z Film Journal International napisał: „Czy to źle, że najlepszą relacją w Thor: Mroczny świat jest ta, pomiędzy tytułowym nordyckim bogiem - superbohaterem, a jego adoptowanym bratem Lokim? Nie ujmując zwyciężczyni Oskara, ... jest to komplikacja miłości i nienawiści pomiędzy Thorem, a przebiegłym bogiem Lokim, od której nie można oderwać oczu.”[60].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb napisał: „Pod względem tempa akcji oraz rozmachu Mroczny świat nie odstaje od standardu wyznaczonego przez Marvela w poprzednich produkcjach. Fabularne przestoje zdarzają się tu rzadko i zaostrzają tylko apetyt na kolejne sceny ekranowej rozwałki.”[61]. Łukasz Rojgosz z tygodnika Newsweek stwierdził: „Niestety, sam Loki, postać jedynie drugoplanowa, to zdecydowanie za mało, aby pociągnąć cały film. Dlatego oglądając nowego „Thora” aż ma się ochotę krzyknąć z oburzenia: na Odyna!”[62]. Kamil Śmiałkowski z serwisu Stopklatka.pl napisał: „... oto Marvel dał nam kolejne dwie godziny dobrej komiksowej rozrywki. Warto ten film zobaczyć dla świetnego Lokiego, dla nowatorsko pokazanych elfów, dla kilku niezłych ról drugoplanowych (ja np. jako fan sitcomu Dwie spłukane dziewczyny ucieszyłem się widząc Kat Dennings grającą właściwie taki sam charakter). Ale Rene Russo, Stellan Skarsgard czy Ray Stevenson też dobrze sobie radzą. Choć muszę przyznać, że na wielką i nieoczekiwaną gwiazdą tego filmu wyrasta Mjornir – młot Thora. Dlaczego? A to już musicie sami zobaczyć. Warto.”[63].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2014
People’s Choice Awards Ulubiony film z końca roku Thor: Mroczny świat Nominacja [64]
ABFF Hollywood Awards Artysta roku Idris Elba Nominacja [65]
Empire Awards Najlepszy aktor drugoplanowy Tom Hiddleston Nominacja [66]
Saturn Najlepsza adaptacja komiksu Thor: Mroczny świat Nominacja [67]
Najlepszy aktor drugoplanowy Tom Hiddleston Nominacja
Najlepsze kostiumy Wendy Partridge Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Karen Cohen, David White, Elizabeth Yianni-Georgiou Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Jake Morrison, Paul Corbould, Mark Breakspear Nominacja
MTV Movie Awards Najlepszy występ bez koszuli Chris Hemsworth Nominacja [68]
Najlepszy bohater Chris Hemsworth Nominacja
Ulubiona postać Tom Hiddleston Nominacja
BET Awards Najlepszy aktor Idris Elba Nominacja [69]
Teen Choice Awards Ulubiony film fantasy / science-fiction Thor: Mroczny świat Nominacja [70]
Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Chris Hemsworth Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Natalie Portman Nominacja

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Thor: Ragnarok[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Thor: Ragnarok.

Thor: Ragnarok – Film potwierdzony przez Kevina Feige'a jako wchodzący w skład III fazy MCU. 28 października 2014 podczas Marvel Event zostały ujawnione plany studia do 2019 roku[71]. Amerykańska data premiery miała miejsce 3 listopada 2017[72].

Za reżyserię odpowiada Taika Waititi, a za scenariusz Stephany Folsom[73][74]. W rolach głównych występują: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Idris Elba, Anthony Hopkins, Cate Blanchett, Tessa Thompson, Jeff Goldblum, Karl Urban, Jaimie Alexander i Mark Ruffalo[75][76].

Zdjęcia do filmu rozpoczęto w lipcu 2016 roku. Całość była kręcona w Australii[77].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jacek Stankiewicz: „Thor: Mroczny świat”: obsada polskiego dubbingu (pol.). Polski-Dubbing.pl. [dostęp 2013-10-11].
 2. a b c d Łukasz Muszyński: Zdjęcia do „Thora 2” latem (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-01-10].
 3. a b Noelene Clark: ‘Thor: The Dark World': Christopher Eccleston is villain Malekith (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2012-08-02].
 4. a b Łukasz Muszyński: Stellan Skarsgård w „Thorze 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-06-29].
 5. Jacek Popielecki: FOTO: Eccleston i Elba na nowych plakatach drugiego „Thora” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-09-27].
 6. a b Marcin Pietrzyk: Nowy wróg Thora potwierdzony (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-08-02].
 7. a b Jacek Popielecki: Mr Eko z „Zagubionych” przeciwnikiem Thora (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-08-23].
 8. a b Łukasz Muszyński: Spłukana dziewczyna w „Thorze 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-08-22].
 9. Łukasz Muszyński: FOTO: Kamraci Thora też mają swoje plakaty (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-10-04].
 10. a b Marcin Pietrzyk: Gwiazda „Chucka” oficjalnie kumplem Thora (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-07-12].
 11. Michał Walkiewicz: Pomocniczka Thora kontuzjowana na planie „The Dark World” (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-09-26].
 12. Marc Malkin: NEWS Thor's Chris Hemsworth: „He's Huge,” Gushes Costar (ang.). eonline.com. [dostęp 2011-03-21].
 13. a b Michał Walkiewicz: Nowe twarze w obsadzie „Thor: The Dark World” (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-09-25].
 14. Tony Curran: “@ThorMovies: @Marvel’s #ThorDarkWorld comes out theaters FOUR WEEKS on Nov. 8! ” guess who's playing Odin's Father? (ang.). Twitter. [dostęp 2013-10-11].
 15. Ed Fortune: Interview: Jonathan Howard | THOR: THE DARK WORLD (ang.). Starburst Magazine. [dostęp 2013-11-07].
 16. Michał Walkiewicz: Alice Krige spotka Thora (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-08-14].
 17. Jacek Popielecki: Aktor ze stajni Judda Apatowa wystąpi w nowym „Thorze” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-03-23].
 18. Kevin Sullivan: ‘Thor: The Dark World': You Won’t Believe The Story Behind The Cameo (ang.). mtv.com. [dostęp 2013-06-11].
 19. Frank Lovece: Film Review: Thor: The Dark World (ang.). Film Journal. [dostęp 2013-11-06].
 20. Marcin Pietrzyk: Benicio del Toro kolejną gwiazdą Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-06-04].
 21. NTF Scoop – Stan Lee Confirms Cameo in Thor: The Dark World (ang.). Nuke The Fridge. [dostęp 2012-09-015].
 22. Mike Fleming Jr: Marvel And Disney Setting 'Thor 2' For Summer 2013; Chris Hemsworth's Back But Kenneth Branagh Won't Return (ang.). Deadline. [dostęp 2011-06-30].
 23. Kim Masters: Official: Disney’s 'Lone Ranger' Sets May 31, 2013 Release Date (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-10-13].
 24. Dave McNary: ‘Lone Ranger’ to get July 2013 release (ang.). Variety. [dostęp 2012-05-31].
 25. COMIC-CON: THOR 2 TITLE BUZZ AND ANT-MAN FOOTAGE! (ang.). IGN. [dostęp 2012-07-14].
 26. ‘Thor: The Dark World’ Official Synopsis Released (ang.). Stitch Kingdom. [dostęp 2012-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 27. Louise Saunders: Filming for Thor 2: The Dark World gets underway in Surrey... but where is star Chris Hemsworth? (ang.). Daily Mail. [dostęp 2012-09-11].
 28. Meriah Doty: ‘Thor’ star’s scary on-set injury (ang.). Yahoo!. [dostęp 2012-09-25].
 29. Chris Hemsworth Arrives to Shoot ‘Thor’ in Iceland (ang.). Iceland Review. [dostęp 2012-10-12].
 30. Photos from the Thor 2 filming in Greenwich (ang.). greenwich.co.uk. [dostęp 2012-10-22].
 31. a b c d „Thor: The Dark World Production Notes” (ang.). Business Insider. [dostęp 2013-11-20].
 32. Jaimie Alexander: Heading back to Los Angeles after wrapping up on THOR 2 :) farewell Asgard, I will miss you xo (ang.). Twitter. [dostęp 2012-12-14].
 33. Alex Suskind: What Did Thor 2’s Post-Credits Scene Mean? (ang.). Vulture. [dostęp 2013-11-08].
 34. ‘Thor: The Dark World’ Gets IMAX Release (ang.). Deadline. [dostęp 2013-08-15].
 35. Upcoming Effects Films: Thor: The Dark World (ang.). cinefex.com. [dostęp 2013-08-19].
 36. Ian Failes: The dark side: behind the VFX of Thor: The Dark World (ang.). FX Guide. [dostęp 2013-11-18].
 37. Brian Tyler to Score ‘Thor: The Dark World’ (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2013-06-18].
 38. ‘Thor: The Dark World’ Soundtrack Details (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2013-10-18].
 39. Mark Hughes: 'Thor: The Dark World' Trailer Released, Fuels Marvel Marketing Machine (ang.). Forbes. [dostęp 2013-04-23].
 40. Gina McIntyre: Comic-Con: Tom Hiddleston talks ‘top-secret’ Loki Marvel panel stunt (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2013-07-21].
 41. Rebecca Ford: D23: Disney Brings Out Angelina Jolie for 'Maleficent,' Screens New Footage of 'Saving Mr. Banks' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-08-10].
 42. Marvel’s Thor: The Dark World Prelude #1 (of 2), marvel.com [dostęp 2016-05-21] (ang.).
 43. Marvel: Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Thor: The Dark World (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-05-04].
 44. Marvel: Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-03-05].
 45. Mingle with the stars at the premiere of Thor: The Dark World (ang.). The Sun. [dostęp 2013-10-14].
 46. Jenna Milly: 'Thor: The Dark World' premieres in Hollywood to screaming crowd (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2013-11-05].
 47. Michael West: Thor 2: The Dark World Scores 83%: Where Does It Rank in Marvel’s Oeuvre? (ang.). contactmusic.com. [dostęp 2013-10-24].
 48. THOR : LE MONDE DES TÉNÈBRES (fr.). allocine.fr. [dostęp 2016-08-02].
 49. Marvel’s Thor: The Dark World Thunders Into IMAX 3D (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-11-06].
 50. premiery i zapowiedzi 2013 (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-10-10].
 51. Thor: Mroczny swiat (BD) (pol.). Galapagos.com.pl. [dostęp 2014-12-10].
 52. NIck Venable: Thor: The Dark World Hammers Home A Packed Blu-Ray Set This February (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2014-01-02].
 53. Marvel: Marvel Cinematic Universe Phase Two Box Set Coming Exclusively to Amazon December 8 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-23].
 54. a b c Thor: The Dark World (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-01-30].
 55. Rotten Tomatoes: Thor: The Dark World (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-02].
 56. Metacritic: Thor: The Dark World (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-02].
 57. Ray Subers: Weekend Report: 'Thor' Sequel Gets Boost from 'The Avengers' (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2013-11-10].
 58. Ben Child: Thor: The Dark World – first look review (ang.). The Guardian. [dostęp 2013-10-23].
 59. Alonso Duralde: ‘Thor: The Dark World’ Review: A Stirring, If Not Mighty, Return for the Thunder God (Video) (ang.). The Wrap. [dostęp 2013-10-22].
 60. Frank Lovece: Film Review: Thor: The Dark World (ang.). Film Journal International. [dostęp 2013-11-06].
 61. Łukasz Muszyński: Bóg wojny (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-11-07].
 62. Łukasz Rojgosz: Thor: Mroczny świat - Cierpienia nordyckiego boga [RECENZJA] (pol.). Newsweek. [dostęp 2013-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 63. Kamil Śmiałkowski: „Thor: Mroczny świat”: Między młotem a komiksem (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2013-10-31].
 64. Chris E. Hayner: People’s Choice Awards 2014 - Full winners list (ang.). Zap 2 It. [dostęp 2014-01-08].
 65. 2014 ABFF Hollywood Awards Nominees Announced (ang.). [dostęp 2014-01-08].
 66. The Hobbit on a quest for Empire Awards (ang.). BBC. [dostęp 2014-02-24].
 67. Nikara Johns: ‘Gravity,’ ‘The Hobbit: The Desolation of Smaug’ Lead Saturn Awards Noms (ang.). Variety. [dostęp 2014-02-25].
 68. Brent Lang: MTV Movie Awards 2014: Complete List of Winners and Nominees (ang.). The Wrap. [dostęp 2014-04-13].
 69. Best Actor (ang.). BET. [dostęp 2014-05-14].
 70. Teen Choice Awards 2014 Nominees Revealed! (ang.). Yahoo. [dostęp 2014-06-18].
 71. Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 72. Marvel: Marvel Studios Schedules New Release Dates for 4 Films (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-10].
 73. Borys Kit: 'Thor 3' Lands New Writer (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-12-02].
 74. Mike Fleming Jr: Mark Ruffalo Bringing Hulk Into ‘Thor: Ragnarok’ (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-10-15].
 75. Marc Storm: Marvel Studios Confirms Stellar New Cast Members of the Highly Anticipated 'Thor: Ragnarok' (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-05-20].
 76. MTV: Jaimie Alexander Reveals Whether She’s Back For ‘Thor 3' Comic-Con 2015 (ang.). YouTube. [dostęp 2015-07-11].
 77. Patrick Frater: Marvel’s ‘Thor: Ragnarok’ and Fox’s ‘Alien’ Sequel To Shoot in Australia (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-10-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]