Aleksander Bronisław Ciechański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
stoją od lewej: Władysław Szpilman, Stefan Kamasa siedzą od lewej: Bronisław Gimpel, Aleksander Ciechański, Tadeusz Wroński

Aleksander Bronisław Ciechański (ur. 30 stycznia 1927 w Poznaniu, zm. 3 lutego 2012 na Florydzie) – polski wiolonczelista, członek Kwintetu Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aleksander Bronisław Ciechański pochodził ze znanej muzycznej rodziny (ojciec Adam Bronisław Ciechański był wybitnym kontrabasistą-wirtuozem). W wieku lat sześciu zaczął naukę gry na wiolonczeli w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu w klasie prof. Dezyderiusza Danczowskiego. Od 1945 roku kontynuował studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie w klasie prof. Józefa Mikulskiego, kończąc je dyplomem z wyróżnieniem. Pod koniec studiów został członkiem Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Jerzego Gerta, a następnie Filharmonii Poznańskiej. W latach 1963–1967 zajmował stanowisko koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz wykładowcy w tamtejszej Akademii Muzycznej. Występował też jako solista z orkiestrami symfonicznymi i radiowymi, nagrywał dla radia, telewizji i Polskich Nagrań. Prezentował prawykonania utworów współczesnych na festiwalach „Warszawska Jesień”. W latach 1958–1967 był członkiem „Tria Chopina”, „Kwartetu Wrońskiego” oraz założonego przez Władysława Szpilmana „Kwintetu Warszawskiego”, w skład którego wchodzili również Bronisław Gimpel, Tadeusz Wroński, Stefan Kamasa i Władysław Szpilman. Z Kwintetem koncertował i nagrywał w wielu krajach Europy, w Indiach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie[1][2].

Od roku 1967 przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie był członkiem St.Louis Symphony Orchestra i wykładowcą w Conservatory of Music oraz Washington University w St. Louis. Koncertował też w Chicago, Nowym Jorku, Orlando i Saint Louis, solo i jako kameralista.

Emeryturę spędził wraz z małżonką Marią Tunicką na Florydzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]