Aleksiej Szczusiew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aleksiej Wiktorowicz Szczusiew, ros. Алексей Викторович Щусев (ur. 8 października {26 września według kalendarza juliańskiego} 1873 w Kiszyniowie, zm. 24 maja 1949 w Moskwie), rosyjski architekt, jeden z głównych przedstawicieli radzieckiego modernizmu. Jest uważany za projektanta, który położył most pomiędzy stylem imperialnej Rosji, a stalinowskim monumentalnym klasycyzmem (stalinowskim empire) oraz radzieckim socrealizmem.

Jednymi z jego pierwszych prac były projekty: soboru Trójcy Świętej w Ławrze Poczajowskiej, Cerkwi Sergiusza z Radoneża na Kulikowym Polu oraz monasteru Świętych Marty i Marii w Moskwie, który zaprojektował na zlecenie rodziny carskiej. Szczusiew zaprojektował również odbudowany z ruin sobór św. Bazylego w Owruczu. Jego projekty prawosławnych obiektów sakralnych noszą wyraźny wpływ architektury staroruskiej regionów nowogrodzkiego i pskowskiego[1].

Najbardziej znanymi pracami Szczusiewa są Dworzec Kazański w Moskwie[1] oraz Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie, (najpierw drewniane, potem kamienne) które zostało zaprojektowane przez Szczusiewa w ciągu zaledwie trzech dni.

Przypisy

  1. a b L. Bazylow, Historia nowożytnej kultury rosyjskiej, Państwowy Instytut Wydawczniczy, Warszawa 1986, ISBN 83-01-05684-3, s.621