Aleksy Falconieri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Aleksy Falconieri OSM

Alessio Falconieri
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia w XIII wieku
Florencja
Data i miejsce śmierci 17 lutego 1310
klasztor na Monte Senario (Vaglia)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 1 grudnia 1717
przez Klemensa XI
Kanonizacja 15 stycznia 1887
przez Leona XIII
Wspomnienie 17 lutego

Aleksy Falconieri, wł. Alessio Falconieri (ur. po 1200 we Florencji, zm. 17 lutego 1310 w klasztorze na Monte Senario)[1] – założyciel serwitów (OSM), święty Kościoła katolickiego.

Do grona współzałożycieli Zakonu Najświętszej Maryi Panny należeli ponadto: Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.

Aleksy był synem bogatego kupca i członka Gwelfów Bernarda Falconieri, oraz wujem św. Juliany. Były to czasy rozdarcia kraju i bratobójczych walk. Po dwukrotnym objawieniu się Matki Bożej we Florencji, które miały mieć miejsce w 1215 i 1233 roku, Aleksy wraz z sześcioma rówieśnikami, również florenckimi kupcami, porzucili dotychczasowe zajęcia i zaczęli wieść życie w ubóstwie i pokucie. Założyli bractwo religijne, które podejmowało zadośćuczynienie za życie i grzechy współbraci. Z czasem jego członkowie przenieśli się na wzgórze Monte Senario, gdzie rozważali Mękę Pańską i oddawali cześć Matce Bożej Bolesnej. Za jej to natchnieniem w roku 1233 powołali nowy zakon sług Najświętszej Maryi Panny zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w 1304 roku (tzw. serwici). Jako wędrowni kaznodzieje przemierzyli wiele krajów: Italię, Francję, Niemcy i Węgry, również Polskę.

Aleksy Falconieri zmarł dożywszy ponad 100 lat.

Wspomnienie liturgiczne Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny obchodzono najpierw 11 lutego w dzień pamięci Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w późniejszym okresie 12 lutego, obecnie 17 lutego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Saint Alexis Falconieri (ang.). Saints.SQPN.com. [dostęp 2013-09-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]