Alicja Węgorzewska-Whiskerd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alicja Węgorzewska-Whiskerd
Ilustracja
Alicja Węgorzewska-Whiskerd (2011)
Imię i nazwisko Alicja Dorota Węgorzewska-Whiskerd
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1967
Szczecin
Typ głosu mezzosopran
Gatunki opera
Zawód śpiewaczka operowa
Strona internetowa

Alicja Węgorzewska-Whiskerd (ur. 28 lutego 1967 w Szczecinie) – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran). Jej specjalnością są „role spodenkowe”, tj. mężczyzn granych przez kobiety[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w 1967 roku[2]. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku pięciu lat od gry na fortepianie[3]. Podczas nauki w szczecińskim liceum muzycznym, uczestnicząc w obowiązkowych zajęciach w chórze szkolnym, odkryła u siebie talent wokalny. Po maturze przez trzy miesiące śpiewała w chórze Opery Szczecińskiej, po czym podjęła studia wokalne w gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie B. Skiby. Ostatecznie studia muzyczne ukończyła w 1993 na wydziale wokalnym w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie, w klasie prof. M. Witkiewicza.

Debiut sceniczny artystki miał miejsce w 1996 w operze C. Monteverdiego Koronacja Poppei na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Wiosną 1999 rozpoczęła zagraniczną karierę, została zaangażowana do Wiedeńskiej Opery Kameralnej, gdzie występowała w partii Dardane w mało znanej operze Ch.W. Glucka Die Pilger von Mekka. W Wiedniu śpiewała także w Neue Oper Wien w operze L. Bernsteina Trouble in Tahiti.

Alicja Węgorzewska-Whiskerd ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. W 2003 brała udział w prestiżowych koncertach w Berlinie, w sali Konzerthausu oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła w gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz w koncercie na scenie Theater an der Wien z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela świata.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Insbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin. W latach 2011-2012 zasiadała w jury programu TVP2 Bitwa na głosy[4][5]. Za udział w show nominowana była do nagrody Telekamery 2012[6] i 2013[7] w kategorii Juror.

Bez powodzenia kandydowała do sejmu w wyborach w 2011, startując z 3. pozycji na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu stołecznym[8].

Ma córkę Amelię[9].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]