Mahershala Ali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mahershala Ali
Ilustracja
Mahershala Ali podczas Festiwalu Filmowego w Toronto 2016 roku
Imię i nazwisko Mahershalalhashbaz Gilmore
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1974
Oakland
Zawód aktor
Współmałżonek Amatus Sami-Karim
Lata aktywności od 2001

Mahershala Ali, Mahershalalhashbaz Ali (ur. Mahershalalhashbaz Gilmore 16 lutego 1974 w Oakland) – amerykański aktor. Występował w roli Richarda Tylera w serialu 4400, Remy’ego Dantona w serialu House of Cards oraz Cornella Stokesa w serialu Luke Cage. W filmie zaistniał w 2008 roku rolą w Ciekawym przypadku Benjamina Buttona, w reżyserii Davida Finchera.

W 2017 roku zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę dilera Juana w filmie Moonlight.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1974 roku w Oakland w Kalifornii, a wychował się w Hayward w tym samym stanie. Uczęszczał do college’u St. Mary’s w Moradze, który ukończył w 1996 roku na wydziale komunikacji masowej.

Otrzymał stypendium sportowe za osiągnięcia w koszykówce. Jednak nie kontynuował kariery sportowej z powodu sposobu, w jaki byli traktowani zawodnicy zespołu. Zainteresował się aktorstwem, zwłaszcza po wzięciu udziału w inscenizacji sztuki Spunk, dzięki której otrzymał staż w California Shakespeare Theater. Po rocznej przerwie w edukacji, podczas której pracował wydawnictwa Gavin Report, podjął naukę na Uniwersytecie Nowojorskim, zdobywając tytuł magistra w 2000 roku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Aktor znany był profesjonalnie jako Mahershalalhashbaz Ali do 2010 roku. Występował z roli Remy’ego Dantona w serialu Netflix House of Cards, Cornella Stokesa w Luke Cage, pułkownika Boggsa w filmie Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1 i Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2 oraz Tizzy w filmie z 2008 roku Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

W 2016 roku zdobył uznanie krytyki za rolę dilera w filmie Moonlight. Został nominowany do Oscara i Złotego Globu oraz zdobył Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych, a także Critics' Choice Movie Awards dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jego imię pochodzi od proroczego imienia dziecka ze Starego Testamentu (Maher-Shalal-hash-Baz). Został wychowany w religii chrześcijańskiej przez matkę będącą wyświęconym szafarzem. Później przeszedł na islam, zmieniając swoje nazwisko z Gilmore na Ali i dołączył do Wspólnoty Muzułmańskiej Ahmadijja[1].

Ma żonę Amatus Sami-Karim.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]