Anioł (Neon Genesis Evangelion)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anioły – istoty występujące pierwotnie w anime Neon Genesis Evangelion, które atakują Tokyo-3 przez większość serii. Nie mają żadnej wspólnej formy, jednak posiadają wspólne pochodzenie. Wszystkie wydają się być potomstwem Adama, jednak natura tego związku pozostaje niewyjaśniona, tak samo jak wiele szczegółów na ich temat. Wszystkie posiadają Pola AT o różnej sile, a ich typ krwi jest „niebieski”. Wszystkie Anioły zawierają Moduł S². Jądro Anioła, czerwona kula w umiejscowiona w torsie, jest czasem mylona z Silnikiem S². Odpowiednie uszkodzenie jądra zabija Anioła. Anioły są blisko związane z ludźmi, posiadając 99,89% ludzkiego DNA. Reprezentują inną możliwą ścieżkę ewolucyjną, jaką mogła obrać ludzkość.

Japońskie słowo używane do określania Anioła to shito (jap. 使徒), co dosłownie znaczy „orędownik” albo „apostoł”, a zwykłe japońskie słowo oznaczające „anioł” to tenshi (jap. 天使). Tłumaczenie słowa shito na „anioł” zostało określone przez Gainax.

W mangowej adaptacji Neon Genesis Evangelion niektóre Anioły zostały pominięte. Są to Sandalphon, Matariel, Iruel i Leliel. Gaghiel pojawia się tylko na kilku stronach. Wyłączając ludzkość pozostaje więc 13 Aniołów. Po japońsku będzie to więc znaczyć 13 Apostołów (13 Shito). Kaworu, jako trzynasty Apostoł, może być porównywany do Judasza, który zdradził Jezusa i wydał go na śmierć. W mandze pokazane jest, że Kaworu został stworzony przez SEELE w celu szpiegowania NERV-u.

Poniżej znajduje się lista Aniołów występujących w anime. Większość z nich jest ogólnie akceptowana, ale istnieją różnice zdań w niektórych elementach. Niektórzy zamieniają dwa pierwsze Anioły miejscami.

Adam[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy Anioł to Adam, mający wygląd ogromnej świetlistej istoty. Przypomina w pewien sposób Evangeliony które z niego powstały. Po wykonanym na nim eksperymencie na Antarktydzie powraca on do stanu embrionalnego i powoduje Drugie Uderzenie, zabijając połowę ludzkości i zmieniając klimat. Później, Ryoji Kaji przewozi Adama w stanie embrionalnym do komendanta NERVuIkari'ego Gendo, który wszczepia go sobie w prawą dłoń.

Adam to Anioł Życia, z którego narodził się Owoc Życia.

Imię Adam pochodzi z Biblijnej Księgi Rodzaju z fragmentów opowiadających o Adamie i Ewie.

Lilith[edytuj | edytuj kod]

Drugi Anioł (w kolejności identyfikacji) to Lilith. Lilith to matka całej ludzkości (dlatego Kaworu mówi o ludzkości „Lilim”). Jest ona zabezpieczona w miejscu zwanym Terminal Dogma przybita gwoździami do krzyża i przebita Włócznią Longinusa. Kaji i Misato mylą tę postać z Adamem, tylko Kaworu odsłania jego prawdziwą tożsamość w 24 odcinku. Rei i jej klony są prawdopodobne stworzone z tej samej materii co Lilith. Jednostka 01 także powstała z Lilith zamiast z Adama (tak jak inne jednostki); to wyjaśnia specjalne traktowanie tej jednostki przez Ikari'ego Gendo i NERV. Płyn LCL używany do dotleniania pilotów w ich Entry Plugach to właściwie krew Lilith, która wypływa z nieuleczalnej rany. Lilith nie ma nóg, chociaż wiele ludzkich nóg wystaje zamiast nich. W wersji reżyserskiej 22 odcinka, nogi Lilith odrastają kiedy usunięta zostaje Włócznia. Twarz Lilith jest zakryta maską przedstawiającą siedem oczu Boga. Projekt maski służy również jako logo SEELE.

Lilith przybyła na Ziemię podczas Pierwszego Uderzenia, wiele milionów lat przed wydarzeniami mangi i anime. Była uśpiona w jaskini, do której dokopał się NERV i przemienił na Terminal Dogma. Dyskusyjnym pozostaje fakt, czy Lilith została przybita do krzyża przez pracowników NERVu czy została już w takim stanie odnaleziona.

Jest ona znana jako Anioł Wiedzy, z którego narodził się Owoc Wiedzy. Według anime, w mitologii hebrajskiej Lilith była pierwszą żoną Adama, a potem pierwszym wampirem.

Sachiel[edytuj | edytuj kod]

Sachiel to trzeci Anioł i pierwszy, który zaatakował Tokyo-3. Został dotkliwie uszkodzony podczas „berserku” Jednostki 01 lecz zdołał jeszcze dokonać samozniszczenia w próbie zniszczenia Evangeliona. Sachiel jest wyposażony w potężny podmuch energii o dużym zasięgu, za pomocą którego z powodzeniem przebił się do GeoFrontu. Jest on również wyposażony w dwa energetyczne pazury wysuwające mu się z rąk. Został nazwany tak jak anioł wody, Sachiel, co znaczy Osłaniający Boga. Sachiel był pierwszym przeciwnikiem Ikari'ego Shinji w walce.

Pomimo tego, że Sachiel jest stosunkowo słabym Aniołem, jest jednym z najpopularniejszych wśród fanów, prawdopodobnie dlatego, że (wyłączając Tabrisa) najbardziej przypomina człowieka. Jego podobna do ptaka twarz (albo maska) jest często używana jako symbol na koszulkach serialu. Istniał kiedyś nawet internetowy fanlisting tego Anioła.

Shamshel[edytuj | edytuj kod]

Shamshel jest czwartym Aniołem, a drugim, który zaatakował Tokyo-3. Podczas lotu pozostaje w pozycji poziomej, a w czasie walki podnosi się w górę o 90 stopni, „głowa” układa się wtedy prostopadle do tułowia. Posiada parę batów energetycznych, które łatwo przecinają obiekty, ale mogą także służyć jako macki do podnoszenia rzeczy. Shamshel została zwyciężona, kiedy Jednostka 01 Shinji'ego zadała jej ciężką ranę w jądro nożem progresywnym. Podczas walki, kabel zasilający Evangeliona zostaje przerwany i Shinji pokonuje Anioła w ostatnich sekundach zasilania wewnętrznego. Małe uszkodzenia Shamshel pozwoliły uzyskać NERVowi kompletny okaz Anioła.

Imię Shamshel pochodzi od imienia anioła Shamsiela („Słońce Boga”), któremu według Kabały, Bóg rozkazał chronić Eden po tym jak Adam i Ewa zostali wygnani. Głowa tego Anioła jest uderzająco podobna do hełmu kombinezonów używanych w 2001: Odysei kosmicznej.

Ramiel[edytuj | edytuj kod]

Piąty Anioł, Ramiel, ma kształt ośmiościanu foremnego. Jego imię pochodzi od imienia anioła grzmotu. Próbuje przebić się przez pancerne warstwy otaczające GeoFront. Ramiel jest zdolny do obrony przed działem protonowym kierując promień na inne obiekty. Posiada on także bardzo silne Pole AT. Zostaje on zniszczony przez Shinjiego i jego Jednostkę 01 przy użyciu działa pozytonowego wypożyczonego od Japońskich Sił Zbrojnych, zasilanego prądem z całej Japonii. Rei była odpowiedzialna za ochronę Shinjiego specjalną tarczą – częścią statku kosmicznego. Ramiel zauważa ich plan zaraz przed tym jak Shinji strzela po raz pierwszy i udaje mu się wykrzywić tor wiązki pozytronowej, która nie trafia w cel. Ramiel strzela drugi raz, kiedy Shinji ładuje swoje działo. Rei blokuje ten strzał. Kiedy działo zostaje naładowane, Shinji strzela i obezwładnia Ramiela. Jednostka 00 potrzebowała po tej walce gruntownych napraw. Kolor pancerza został zamieniony z pomarańczowego na niebieski.

Ramiel znaczy dosłownie „Wywyższony przez Boga”.

Gaghiel[edytuj | edytuj kod]

Szósty Anioł, Gaghiel, którego imię pochodzi od anioła ryb, jest jedynym Aniołem, który walczył na morzu. Po zniszczeniu około jednej trzeciej floty ONZ, został zabity przez Jednostkę 02 (pilotowaną przez Asukę i Shinji'ego). Evangelion otworzył paszczę Gaghiela umożliwiając wpłynięcie tam pancerników typu Iowa („Illinois” i „Kentucky”), które wystrzeliły ze swoich dział będąc już wewnątrz, co spowodowało zniszczenie Anioła. Gaghiel ma wygląd prehistorycznego stworzenia podobnego do ryby, i nie posiada żadnego uzbrojenia oprócz ostrych zębów. Gaghiel zaatakował flotę ONZ, ponieważ Kaji Ryoji miał wtedy ze sobą zarodek Adama, pierwszego Anioła. Jednak oficjalne stanowisko NERVu mówi, że Anioł zaatakował z powodu obecności Jednostki 02.

W mandze walka z Gaghielem jest niemal całkowicie pominięta – bohaterowie oglądają jedynie nagranie z walki, w której uczestniczyła tylko Asuka i która pokonała Anioła w kilkanaście sekund.

Gaghiel znaczy „Rycząca Bestia Boga” prawdopodobnie z powodu jego rozmiarów, siły i zwierzęcego wyglądu. Gaghiel może być także sportretowaniem przez Gainax Lewiatana.

Israfel[edytuj | edytuj kod]

Siódmy Anioł to Israfel, którego imię pochodzi od anioła muzyki. Anioł ten ma zdolność do podziału na dwie części, każdą ze swoim własnym jądrem, które używają zsynchronizowanych ataków i otaczają przeciwnika. Kiedy zostaje po raz pierwszy zaatakowany przez Jednostkę 01 i 02, Asuka rozcina Anioła na połowy co powoduje jego podział i Evangeliony zostają pokonane. ONZ decyduje się użyć Bomby N² i niszczy 28% ciała Anioła kosztem widocznej zmiany krajobrazu. Anioł zostaje w końcu zabity przez skoordynowany atak Shinji'ego i Asuki. Israfel ma parę ostrych pazurów, może używać też słabej wiązki energii. Jego Pole AT jest słabsze od pozostałych Aniołów. Podobnie do Sachiela, twarz Israfela zakryta jest maską z kości. Dwie połowy anioła odnoszą się do Kou i Otsu, i na twarzy każdej z nich jest krąg z trzema otworami tworzącymi trójkąt.

Sandalphon[edytuj | edytuj kod]

Ósmy Anioł, Sandalphon, którego imię pochodzi od anioła nienarodzonych dzieci, zostaje znaleziony w stanie embrionalnym głęboko w wulkanie. Asuka zostaje wysłana aby go schwytać używając specjalnej klatki elektromagnetycznej. Jednostka 02 została na tę misję wyposażona w kombinezon typu D (odporny na wysoką temperaturę i ciśnienie). Niestety Anioł budzi się i szybko rozwija się do formy dojrzałej. Sandalphon jest w stanie otworzyć paszczę w gorącej lawie i wygląda na to, że jest odporny na wysokie ciśnienie. Zostaje pokonany przez Asukę, która używa systemu chłodzenia swojego kombinezonu (zainspirowana wcześniejszą konwersacją z Shinjim o rozszerzalności cieplnej), z pomocą noża Jednostki 01, który Shinji podaje Asuce.

Sandalphon nosi imię anioła, którego obowiązkiem było dostarczać modlitwy Bogu.

Według komentarza do 10 odcinka zawartego w Edycji Platynowej, Sandalphon został zaprojektowany bazując na kambryjskim wodnym drapieżniku – gatunku Anomalocaris.

Matariel[edytuj | edytuj kod]

Dziewiąty Anioł, Matariel, którego imię pochodzi od anioła deszczu, to ogromny wyglądający jak pająk Anioł z wieloma „oczami”, które próbują przepalić tunel bezpośrednio do GeoFrontu żrącą wydzieliną. Pojawia się podczas awarii zasilania w Tokyo-3, spowodowanej przez nieznanych sprawców. Zostaje pokonany przez wspólną akcję trzech Evangelionów: Jednostki 00, 01 i 02, wszystkich zasilanych z wewnętrznych źródeł energii.

Matariel znaczy „Anioł Deszczu”, odnosi się to do jego żrącej wydzieliny, której używał jako podstawowego ataku. Jest jedynym Aniołem, który został pokonany używając broni palnej Evangelionów.

Sahaquiel[edytuj | edytuj kod]

Dziesiąty Anioł, Sahaquiel, którego imię pochodzi od anioła niebios, pojawia się na orbicie ziemskiej. Zrzuca części samego siebie na Ziemię, cały czas poprawiając swoją celność i przymierzając się do samobójstwa, które całkowicie zniszczyłoby kwaterę NERVu i całe Tokyo-3. Dodatkowo, ma on zdolność do uniemożliwiania komunikacji, używając impulsu elektromagnetycznego. Podczas jego próby kamikaze, zostaje przechwycony przez Pola AT generowanego przez wszystkie trzy Evy i jego Pole AT otwiera się i Anioł zostaje zniszczony.

Sahaquiel znaczy „Pomysłowość Boga”, co być może odnosi się do używania własnego ciała jako alternatywnego ataku.

Iruel[edytuj | edytuj kod]

Jedenasty Anioł, Iruel, którego imię pochodzi od anioła strachu, złożony jest z wielu mikroskopijnych części. Pojawia się w pomieszczeniu, gdzie testowane są Evangeliony, głęboko w GeoFroncie. Demonstruje zdolność do szybkiego adaptowania się do nowych warunków. Używa zdobytej wiedzy do przeniknięcia do systemów obronnych MAGI. Kiedy jest w środku, inicjuje procedurę samoniszczącą komputer, jednak zostaje zwolniony do tego stopnia, że Ritsuko i Mayi udaje się wywołać samozniszczenie Anioła.

Leliel[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie jeden z najdziwniejszych Aniołów, które zaatakowały Tokyo-3, dwunasty Anioł, Leliel, którego imię pochodzi od imienia anioła nocy, ma mylący wygląd. Składa się on z unoszącej się kuli w białe i czarne pasy, która jest właściwie jego cieniem, i ciemnego koła na ziemi, które jest grube na zaledwie kilka nanometrów, ale pokrywa dużą przestrzeń – to jest jego właściwe ciało (bohaterowie serialu instynktownie mylą cień z ciałem i na odwrót). Inaczej mówiąc, Anioł ten to dwuwymiarowy obiekt z trójwymiarowym cieniem. Leliel przesuwa swoje ciało pod Jednostkę 01, zaraz po tym jak Shinji próbuje zaatakować jego cień, co powoduje, że Jednostka 01 „topi się” w nim. Istnieją spekulacje nad tym czy ciało Leliela jest Morzem Diraca lub połączeniem z innym wszechświatem. Naukowcy NERVu mówią, że nie ma już ratunku dla Jednostki 01 i Shinji'ego. Zdecydowano, że jedyną dobrą strategią na zniszczenie Leliela będzie zrzucenie na niego wszystkich pozostałych 992 Bomb N². Na szczęście, zaraz po tym jak Shinji'emu kończy się zapas tlenu, Jednostka 01 przechodzi w tryb „berserk” i z wielką siłą wyrywa się (co ciekawe) z cienia Anioła, zabijając go.

Leliel znaczy „Szczęki Boga”, co prawdopodobnie odnosi się do jego zdolności do pochłaniania wszystkiego.

Bardiel[edytuj | edytuj kod]

Trzynasty Anioł, Bardiel, którego imię pochodzi od Barachiela, anioła zarządzającego ciemnością i światłem, infekuje Jednostkę 03 przychodząc w postaci chmury. Ta infekcja po raz pierwszy ujawnia się podczas aktywacji Evangeliona w Matsushiro kiedy Anioł przejmuje kontrolę nad Jednostką 03. Bardiel jest uzbrojony w siłę, formę, Pole AT oraz we wszystko co posiada Jednostka 03, ale jego najmocniejszą stroną są wydłużające się ramiona. Ręce Jednostki 03 mogą szybko rozszerzyć się nawet do rozmiaru dwukrotnej wysokości Evy. Misato zostaje ranna kiedy Jednostka 03 wpada w berserk i ucieka z Matsushiro. Katapultacja Entry Plugu Evy 03 jest niemożliwa z powodu wyglądającej jak sieć narośli na plecach Jednostki. Eva 03 unieszkodliwia Jednostkę 02 i uszkadza Jednostkę 00 po nieudanej próbie zainfekowania jej. Shinji, pilotując Jednostkę 01, nie chce walczyć z Aniołem ponieważ w środku, w Entry Plugu siedzi człowiek. Sfrustrowany wahaniem się Shinji'ego, i skupiony raczej na zniszczeniu Anioła i realizacji swoich planów, Ikari Gendo rozkazuje aktywowanie Dummy Plugu Jednostki 01. Aktywacja Dummy Plugu powoduje berserk Evangeliona i kompletne zniszczenia Jednostki 03, co nie tylko zabija Anioła ale także ciężko rani pilota. Kiedy Shinji dowiaduje się, że pilotem Jednostki 03 był jego przyjaciel, Suzuhara Toji, po raz drugi rezygnuje z pilotowania Evy i chce wystąpić z NERVu.

Bardiel znaczy dosłownie „Upokorzony Syn Boga”, co odnosi się do tego, że Anioł był zmuszony do przejęcia Evy zamiast pojawienia się we własnej fizycznej formie.

  • Przypis: Wydarzenia dotyczące tej walki nieco inaczej opisane są w mandze. W anime, Shinji dowiaduje się, że pilotem Evy 03 był Toji po zmiażdżeniu jego Entry Plugu, a w mandze, Shinji dowiaduje się o tym w połowie walki. Toji traci lewą rękę i nogę w anime, a w mandze umiera. W anime Toji budzi się w szpitalu pytając gdzie jest Shinji.
  • Przypis 2 : W drugiej części Rebuild of Evangelion w zainfekowanej Evie znajduje się Asuka, która przeżywa zniszczenie jednostki, ale trafia na obserwację z powodu prawdopodobnych problemów psychicznych w wyniku kontaktu mentalnego z Aniołem.

Zeruel[edytuj | edytuj kod]

Czternasty Anioł, Zeruel, którego imię pochodzi od imienia anioła, który zarządza mocą, jest jednym z najlepiej przygotowanych do walki Aniołów. W krótkim czasie powoduje wyraźne uszkodzenia w jednostkach 00 i 02. Pojawia się jako unoszące się stworzenie tak duże jak Evy ale bez „ludzkich” kończyn, zamiast nich używa składających się, wyglądających jak folia „rąk” jako rozciągliwej broni. Używa także potężnej wiązki energii (która przyjmuje formę krzyża) aby dostać się do kwatery NERVu. Anioł ten wchodzi do GeoFrontu i niemal całkowicie niszczy centrum dowodzenia po pokonaniu Jednostki 02, której wcześniej odciął ręce i głowę, i Jednostki 00, która próbowała dokonać samozniszczenia w intencji unieszkodliwienia również Anioła używając bomby N². Zeruel przetrwał atak Evy 00 po części dlatego, że posiadał rozciągliwą błonę chroniącą jego jądro. Zostaje zatrzymany przez Jednostkę 01 podczas jej berserku, która przyłącza sobie jedną z rąk anioła po tym kiedy traci własną. Zeruel zaatakował wtedy Evę 01 drugą swoją ręką, która została kompletnie zniszczona i rzucona w Anioła, przecinając jego Pole AT i ciało. Jednostka 01 zaczęła wtedy pożerać ciało Zeruela pochłaniając jego Moduł S², zapewniając sobie niezależne źródło energii. Zeruel jest także znany jako Anioł Księżyca, czasem jest zwany także Aniołem Siły. Tak jak Sachiel i Israfel, „twarz” Zeruela to kościana maska, przypominająca zdeformowaną czaszkę z ustami w kształcie litery 'H'.

Zeruel znaczy „Ręka Boga”, imię to może odnosić się do użycia przez Jednostkę 01 jego ręki.

Arael[edytuj | edytuj kod]

Piętnasty Anioł, Arael, którego imię pochodzi od imienia anioła ptaków, atakuje z kosmosu, spoza zasięgu wszelkiej wojskowej broni konwencjonalnej. Posiada białą, świecącą formę i wygląda na to, że ma skrzydła, które w porównaniu do ciała są bardzo duże. Atakuje on Jednostkę 02 falą energii podobną do Pola AT, która ukazuje się jako wiązka jasnego, białego światła. Wiązka bezpośrednio wpływa na umysł Asuki, powodując doświadczenie przez nią koszmaru dotyczącego śmierci jej matki i jej antyspołecznego usposobienia (podczas tego grana jest pieśń „Mesjasz” dla uzyskania ironicznego efektu). Atak Anioła powoduje, że Asuka wpada w stan depresyjny i Jednostka 02 przestaje funkcjonować. Wtedy Rei zabiera Włócznię Longinusa z Terminal Dogma, z klatki piersiowej Lilith i wyrzuca ją w stronę Anioła. Włócznia niszczy Anioła ale osiąga prędkość ucieczki i osiada na Księżycu. Pozostaje tam do wydarzeń ukazanych w End of Evangelion.

Arael znaczy „Wzrok Boga”, co prawdopodobnie odnosi się do jego oddziaływania na Asuce.

  • Przypis: Wersja reżyserska 22 odcinka, w którym pojawia się Arael, zawiera kilka dodatkowych scen w koszmarze Asuki (gdzie są silne odniesienia do jej ukrywanych uczuć do Shinji'ego) i scenę w której Włócznia zmienia kształt na spiralę zaraz przed przebiciem Anioła.

Armisael[edytuj | edytuj kod]

Szesnasty Anioł, Armisael, którego imię pochodzi od anioła łona, pojawia się jako świecący unoszący się krąg. Odkrywa swoją strukturę podwójnej helisy przed walką. Nie ma żadnych innych widocznych zewnętrznych cech. Kiedy Anioł próbuje fizycznie połączyć się z Jednostką 00, pilot, Rei, jest podobnie doświadczana co jednostka z powodu jej synchronizacji z nią. Wydaje się również, że Anioł komunikuje się telepatycznie z Rei. Rei dokonuje samozniszczenia jej Evangeliona aby zapobiec połączeniu się Anioła z Jednostką 01. Wygląd Anioła przypominający pępowinę, po próbie połączenia z Rei, może być odniesieniem do Armisaela, anioła łona.

  • Przypis: Wersja reżyserska 23 odcinka, w której pojawia się Armisael, zawiera kilka dodatkowych scen, jak np. Jednostkę 00 przeobrażającą się w obraz ogromnej, nagiej Rei zaraz przed zniszczeniem.

Tabris[edytuj | edytuj kod]

Tabris, siedemnasty Anioł, którego imię pochodzi od imienia anioła wolnej woli, przyjmuje formę piętnastoletniego chłopca – Nagisy Kaworu. Został on narodzony z samego Adama i wysłany bezpośrednio przez SEELE pod pretekstem wymienienia pilota Jednostki 02 po tym jak wskaźnik synchronizacji Asuki drastycznie zmalał. Kaworu zawiązuje przyjaźń z Shinjim. Ma on zdolność do ustawienia swojego wskaźnika synchronizacji na wybranym poziomie, do kiedy jego dusza jest silniejsza od duszy Evangeliona. Pokazał on również, że ma duże zdolności psychokinetyczne, pozwalające mu latać. Ma on najsilniejsze Pole AT ze wszystkich Aniołów, które przybyły do Tokyo-3. Tabris zewnętrznie aktywuje Jednostkę 02, bez źródła zasilania i zabiera ją ze sobą jako swojego strażnika, podczas gdy on wchodzi do Terminal Dogma poszukując Adama. Odkrywając jednak, że Lilith, a nie Adam jest tam powieszona, prosi Shinji'ego, który poszedł za nim w Jednostce 01, aby go zabił, po to by zapobiec wywołaniu Trzeciego Uderzenia. Po długim wahaniu (64 sekundy w anime), Shinji niechętnie godzi się, i zgniata Kaworu, jedyną osobę poza własną matką, która kiedykolwiek powiedziała, że go kocha.

  • Przypis 1: Wersja reżyserska 24 odcinka zawiera kilka nowych scen, w których Kaworu rozmawia z SEELE. To rozwija ciekawe niedopatrzenie w fabule, ponieważ SEELE mówi Tabrisowi, że ciało Adama jest w ręce Ikari'ego. Tabris potraktował słowa SEELE symbolicznie. Japońskie wyrażenie te ni hairu (jap. 手に入る) oznacza dosłownie „wkładać w rękę”, a w przenośni – „zdobyć, uzyskać, dostać w swoje ręce”.
  • Przypis 2: Wersja reżyserska tego odcinka zawiera również dłuższą rozmowę pomiędzy Kaworu a Rei, w której Anioł stwierdza, że ma on w sobie duszę Adama. Później mówi Rei, że są oni „tacy sami” (Rei i Kaworu). Sztuczne ciało Rei zawiera duszę Lilith, a Kaworu – duszę Adama.

Lilim (Ludzkość)[edytuj | edytuj kod]

Kaworu mówi o ludzkości jako o Lilim – ludzie są raczej istotami pochodzącymi od Lilith a nie od Adama. Skoro Anioły to ludzie, którzy odrzucili ludzką formę albo są innymi inkarnacjami ludzi, ludzkość może być uważana za osiemnastego Anioła. To może kłócić się z teorią, że Anioły to te istoty, które zjadły owoc Drzewa Życia (stąd ich zadziwiające zdolności takie jak szybka regeneracja czy nieśmiertelność), a ludzie zjedli z Drzewa Wiedzy (stąd ich przewaga technologiczna). W End of Evangelion, Misato wspomina, że inne Anioły były jedynie kierunkami jakie mogła obrać ewolucja człowieka, i być może ludzkość to osiemnasty Anioł. Niepewne jest czy Misato wierzyła we własne słowa, czy opisywała tylko destruktywną naturę Aniołów i ludzi.

"Lilim” (liczba mnoga od słowa „lili”) są posłańcami Oszustwa i Śmierci, co pasuje do rasy ludzkiej. Warto także zaznaczyć, że 18 to numeryczna wartość hebrajskiego słowa „chai”, które oznacza „życie”.