Anne Archer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anne Archer
Ilustracja
Anne Archer
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1947
Los Angeles
Zawód aktorka
Strona internetowa

Anne Archer (ur. 25 sierpnia 1947 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie o aktorskich tradycjach. Jej ojciec, John Archer, był aktorem, matka – Marjorie Lord występowała w popularnym serialu telewizyjnym Make Room for Daddy.

Studiowała sztuki teatralne w Claremont College. Na ekranie debiutowała u boku Jona Voighta w dramacie sportowym o bokserze Amerykański chłopak (The All-American Boy 1973). Spory sukces kasowy odniósł film Lifeguard (1976), w którym zagrała szkolną sympatię głównego bohatera.

Na nowojorskiej scenie off-broadwayowskiej debiutowała w przedstawieniu A Coupla White Chicks Sitting Around Talking (1981) jako Maude Mix. Razem z mężem Terry Jastrow napisała, wyprodukowała i zagrała w Waltz Across Texas (1982). W jednej z edycji Williamstown Theatre Festival wystąpiła w Niebezpiecznych związkach jako Tourvel.

Jej dobra passa na kinowym ekranie rozpoczęła się od roli zdradzanej żony Beth Gallagher w thrillerze Fatalne zauroczenie (1987) Adriana Lyne i przyniosła jej nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej – BAFTA.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Po nieudanym związku małżeńskim z Williamem Davisem, z którym ma syna Thomasa (ur. 1972), w roku 1979 wyszła po raz drugi za mąż za Terry’ego Jastrowa, producenta, aktora, reżysera i scenarzystę filmowego. Mają syna Jeffreya (ur. 18 października 1984).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 170 centymetrów wzrostu.
  • Jest wyznawcą ruchu religijnego zwanego scjentologią.
  • W roku 1995 znalazła się na 62. miejscu wśród 100. najseksowniejszych gwiazd w historii. Listę taką sporządził magazyn Empire.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]