Antoni Bonifacy Brzeziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antoni Bonifacy Brzeziński (ur. 5 czerwca 1820 w Poznaniu, zm. 19 stycznia 1898 w Tarnowie[1] ) – polski duchowny, kapelan wosk polskich, filipin. Syn Jana i Marianny z d. Smolarkiewicz.

Po skończeniu nauki w 1842 roku w gimnazjum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu studiował teologię w Bonn i w seminarium gnieźnieńskim. Był potem katechetą przy gimnazjum w Trzemesznie. Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie roku 1848 został kapelanem wojsk polskich. Po zakończeniu powstania przez rok administrował parafię w Swarzędzu.

W 1849 roku był proboszczem w parafii w Baszkowie. W 1854 roku został powołany przez arcybiskupa Leona Przyłuskiego na profesora historii i prawa kanonicznego w seminarium duchownym w Poznaniu, jednocześnie był prezesem Rady Głównej Konferencji św. Wincentego a Paulo.

Dzięki jego staraniom konferencje powstały prawie we wszystkich miastach Wielkopolski. Zajmował się rozprowadzaniem „Pokłosia”, czasopisma literackiego założonego przez błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

W 1865 roku wstąpił do zgromadzenia filipinów w Gostyniu, a w latach 1871–1874 pracował jako dyrektor zakładu księży emerytów w Osiecznej. Po rozwiązaniu zgromadzenia przez władze pruskie na prawie dwa lata przeniósł się do Krakowa, a potem w 1878 roku za zgodą biskupa Alojzego Pukalskiego do Tarnowa, gdzie prowadził liczne akcje charytatywne.

13 sierpnia 1897 roku ks. Leopold Fleischer, pleban komorowski napisał, że przejął[2] od ks. Antoniego Brzezińskiego młodzieńczy portret Józefa Lompy wraz z wieloma rękopisami tego autora. Z prac literackich ogłosił „Historye Soboru Trydenckiego”, dwutomową książkę „Pamiątka jubileuszu dwuchsetniego Zgromadzenia XX. Filipinów w Gostyniu” w 1869 roku, wydał „Zbiorek modlitw” dla Zgromadzenia Służebniczek, zebrał i spisał „Instytutu Świętego Filipa Neriusza Objaśnienia”.

Został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie w kwaterze I. Tygodnik „Pogoń” wydawany w Tarnowie 22 stycznia 1898 roku umieścił na swych łamach nekrolog poświęcony księdzu Antoniemu Bonifacemu Brzezińskiemu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu, ORATORIANA nr 60, marzec 2008.
  2. Bogdan Zakrzewski, Pieśni śląskie w rękopisach Lompy i Fiedlera ze zbiorów Edmunda Bojanowskiego, „"Studia Sląskie" T. 2 1959”.