Antoni Orsik
Data i miejsce urodzenia |
27 czerwca 1899 |
---|---|
Data śmierci |
17 września 1975 |
Zawód, zajęcie |
lekarz |
Narodowość |
polska |
Alma Mater | |
Dzieci | |
Odznaczenia | |
|
Antoni Orsik (ur. 15 czerwca?/27 czerwca 1899 w Mińsku Litewskim, zm. 17 września 1975) – polski lekarz, major Wojska Polskiego.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się 27 czerwca 1899 w Mińsku Litewskim i w tym mieście ukończył szkołę podstawową oraz sześcioletnie gimnazjum.
W 1917 zaciągnął się do wojska do I Korpusu gen. Dowbora-Muśnickiego. Po rozwiązaniu I Korpusu przyjechał do centralnej Polski i zgłosił się do wojska, w którym służył do 1918, a następnie uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej zgłosił się ponownie do wojska i służył w kawalerii w stopniu kaprala, walcząc na froncie wschodnim.
W latach 1921–28 studiował w Uniwersytecie Warszawskim, a następnie rozpoczął pracę jako lekarz w Ubezpieczalni Społecznej w Ożarowie. Udzielał się społecznie, był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ożarowa oraz lekarzem Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1938 podjął pracę jako lekarz w Państwowych Zakładach Lotniczych na Okęciu.
We wrześniu 1939 został wysłany z grupą rekrutów na wschód Polski. Dotarł do Mieni, gdzie zgłosił się do szpitala polowego i pracował do końca kampanii wrześniowej. Po zwolnieniu powrócił do Ożarowa i pracował w Ośrodku Zdrowia.
W 1940 wstąpił do ZWZ, przyjmując pseudonim „Bończa”, i został mianowany szefem Służby Zdrowia (kryptonim „Adam”) VII Rejonu „Jelsk-Jaworzyn” 7 Obwodu „Obroża”. Zorganizował służbę zdrowia oraz prowadził szkolenia sanitarne żołnierzy VII Rejonu. Wspomina Zofia Głodkowska[1]:
„Doktor Antoni Orsik, szef konspiracyjnej służby zdrowia VII obwodu »Obroża«, w 1944 zorganizował służbę sanitarną, prowadząc szkolenie żołnierzy, w większości dziewcząt i kobiet z Wojskowej Służby Kobiet (WSK). Przygotowywał je do pracy w charakterze sanitariuszek potrzebnych, jak przewidywano, do pielęgnacji rannych i chorych w chwili wybuchu powstania. Pomagały mu wykwalifikowane instruktorki, wśród nich dr stomatologii Pelagia Smolińska”.
Szpital dla powstańców z Warszawy mieścił się na terenie ówczesnej huty szkła oraz w domu rotmistrza Reklewskiego w Ołtarzewie.
W kwietniu 1945 Antoni Orsik został zmobilizowany do Ludowego Wojska Polskiego i dostał przydział do Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Bydgoszczy w stopniu kapitana, a następnie do Poznania do wojskowego szpitala ginekologiczno-położniczego jako ordynator oddziału[2].
W parę miesięcy później dostał przeniesienie do Warszawy na stanowisko szefa ambulatorium przy Sztabie Generalnym oraz awans do stopnia majora. Po niecałych dwóch latach pracy zwolnił się z tego stanowiska i prowadził praktykę lekarską w Ożarowie Mazowieckim[3].
W okresie międzywojennym został odznaczony medalami: Niepodległości, 10-lecia i Polska Swemu Obrońcy; oraz po II wojnie Srebrnym Krzyżem Zasługi[4] i medalami: za Warszawę, za Odrę i Nysę, Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Grunwaldzką.
Zmarł 17 września 1975.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Praca zbiorowa: Zdzisław Chajęcki i inni: Walka mieszkańców Ożarowa i okolic z okupantem w latach 1939–1945. Zbigniew Złotnicki „Ketling” (red.). Ożarów Mazowiecki: Komisja Historyczna Koła nr 7 „Jaworzyn” Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 2006. ISBN 83-89241-35-8.
- ↑ Zdzisław Andrzejewski , Poznańskie szpitalnictwo wojskowe w latach 1945–2000, Rozprawa doktorska przygotowana pod kierunkiem naukowym prof. nadzw. dr hab. Janusza Karwata, Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Historyczny, Instytut Historii, s. 60 .
- ↑ Rocznik Lekarski Rzeczypospolitej Polskiej na rok 1948. Stanisław Konopka (red.). Warszawa: Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1849, s. 330. [dostęp 2021-05-22].
- ↑ Wolters Kluwer , Nadanie odznaczeń za bohaterskie czyny i dzielne zachowanie się w walce z niemieckim najeźdźcą oraz za gorliwą pracę i sumienne wypełnianie obowiązków służbowych [online], OpenLEX [dostęp 2021-05-22] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Notki biograficzne: Orsik Antoni „Bończa”. W: Praca zbiorowa:Stanisława Buczyńska i inni: Walka mieszkańców Ożarowa z okupantem w latach 1939–1945. red. Izabella Olędzka-Graffstein (przewod.). Ożarów Mazowiecki: Komisja Historyczna Koła nr 7 „Jaworzyn” Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 1994, s. 281–282. ISBN 83-903152-0-3.
- Absolwenci i uczniowie szkoły imienia Tadeusza Reytana w Warszawie
- Absolwenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego
- Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej
- Członkowie Związku Walki Zbrojnej
- Lekarze w powstaniu warszawskim
- Ludzie urodzeni w Mińsku (Imperium Rosyjskie)
- Ludzie związani z Ożarowem Mazowieckim
- Ochotnicy w wojnie polsko-bolszewickiej
- Odznaczeni Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Odznaczeni Medalem Niepodległości
- Odznaczeni Medalem za Odrę, Nysę, Bałtyk
- Odznaczeni Medalem za Warszawę 1939–1945
- Odznaczeni Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945
- Odznaczeni Odznaką Grunwaldzką
- Odznaczeni Srebrnym Krzyżem Zasługi (Polska Ludowa)
- Oficerowie lekarze ludowego Wojska Polskiego
- Oficerowie lekarze II Rzeczypospolitej
- Polscy działacze społeczni
- Polscy lekarze w kampanii wrześniowej
- Uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej (strona polska)
- Urodzeni w 1899
- Zmarli w 1975
- Żołnierze I Korpusu Polskiego w Rosji 1917–1918
- Żołnierze Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej