Faksymile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Faksymile Kodeksu Gigas w skali 1:1

Faksymile – kopia podpisu odbita sposobem mechanicznym na dokumencie. Dopuszczona przez Kodeks cywilny w odniesieniu do dokumentów na okaziciela, a przez Kodeks spółek handlowych – w odniesieniu do akcji.

  • Dokładna podobizna rękopisu, rysunku lub druku. Wykonana może być ręcznie, techniką drukarską lub fotograficzną. Technika współcześnie stosowana głównie do rękopisów, inkunabułów i rzadkich, bogato zdobionych wydawnictw.
  • Podobizna czytelnego, odręcznego podpisu, umieszczona na awersie dowodu osobistego.
  • Pieczęć zastępująca odręczny podpis osoby sprawującej wysoką funkcję. Używana często w jednostkach szkół wyższych wydających dokumenty w imieniu rektora lub dziekana jak i w urzędach państwowych wydających dokumenty w imieniu wysokich urzędników państwowych (prezydenta, premiera, ministra, ambasadora, itp.).

Służy ona głównie do sygnowania codziennej 'poczty', czyli pism przychodzących do jakiegoś urzędu, podczas cedowania ich, czyli przekazywania do załatwienia przez poszczególne referaty lub jednostki. W praktyce oznacza to sygnowanie przez pracowników biur na przykład w ministerstwach mało istotnych pism 'za szefa'.

Faksymiliami są podpisywane na przykład indeksy wyższych uczelni. Rektor nie byłby w stanie własnoręcznie podpisać często kilkudziesięciu tysięcy takich dokumentów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Radwański Z., Prawo cywilne - część ogólna, Warszawa 2007.
Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.