Sacrum Profanum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sacrum Profanum
Ilustracja
Lata aktywności

od 2003

Data

Wrzesień/Październik (7 dni)

Miejsce

Kraków

Organizator

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Tematyka

Muzyka poważna, elektroniczna, współczesna, Opera, eksperymentalna, Jazz, Improwizacja

Strona internetowa

Sacrum Profanum – festiwal prezentujący muzykę XX wieku, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Jego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Theatre of Voices, Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik. Sacrum Profanum łączy także muzykę poważną z innymi nurtami, stąd obecność na festiwalu czołowych wykonawców polskiego jazzu (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer), czy gwiazd takich jak Aphex Twin, zespół Kraftwerk, Jónsi, The Cinematic Orchestra i Múm.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Z czterodniowej imprezy obejmującej 4 koncerty rozrósł się do tygodniowego święta muzyki. Koncerty wykonywane są głównie w industrialnych przestrzeniach Krakowia, m.in. w Teatrze Łaźnia Nowa, Fabryce ‘Emalia’ Oskara Schindlera i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu są widowiska organizowane w Hali ocynowni huty ArcelorMittal Poland (dawniej Huta im. T. Sendzimira).

Festiwal jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Kuratorem festiwalu od 2016 roku jest Krzysztof Pietraszewski[1]. Dyrektorami artystycznymi festiwalu byli: Anna Oberc i Paweł Orski (2003) oraz Filip Berkowicz (2004-2015).

Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Znalazł się wśród najważniejszych wydarzeń 2008 roku w rankingu wydarzeń kulturalnych, prowadzonym przez Rzeczpospolitą. Tygodnik Polityka w 2011 roku wyróżnił Festiwal w kategorii Muzyka poważna w trakcie ogłaszania 10 wydarzeń o randze Światowa Liga. W corocznym podsumowaniu wydarzeń kulturalnych w formie autorskich rankingów przygotowanych przez krytyków Polityki Sacrum Profanum zostało docenione cztery razy: 2007, 2008, 2009 i 2010.
W 2012 roku książka programowa wydana z okazji amerykańskiej edycji Festiwalu znalazła się w gronie finalistów konkursu ED Awards, premiującego najlepsze projekty graficzne, ilustracje i cyfrowy design w Europie[2].

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2018 roku w 100-lecie odzyskania polskiej niepodległości, głównym hasłem została NPDLGŁŚĆ. Koncerty oznaczone tym hasłem prezentują suwerenną twórczość polskich kompozytorów wszystkich pokoleń ostatniego stulecia, których myśl kompozytorska wzbogaciła światowy obieg muzyki współczesnej. Immanentną cechą niepodległości jest wolność. WLNŚĆ to drugie z haseł festiwalu. W sztuce to przede wszystkim autorska wypowiedź. To także otwartość na eksperyment, a wreszcie i improwizacja. Nie ma wolności bez emancypacji, bez poszanowania praw mniejszości i równości. EMNCPCJ – trzecie hasło festiwalu, oddaje nastroje społeczne – wśród twórców, których dzieła zostały zaprezentowane na krakowskim festiwalu, 47% stanowiły kobiety, a 53% mężczyźni. Emancypację rozumiemy również jako wyjście z akademickich ram. Do tych trzech wartości i idei, niejako w opozycji, dostawiono pojęcie fantazmatu – jeśli którejś z nich zabraknie, to właśnie w świecie wyobrażonym możemy ją przechować. FNTZMT festiwalowy budują mity i archetypy, do których sięgnięto w programach kilku koncertów: Meduza, Inanna czy Aeolian.

Program 16. festiwalu Sacrum Profanum wypełniła twórczość przedstawicieli 11 krajów: Polski, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Litwy, Norwegii, USA, Japonii i Australii. Po raz pierwszy na festiwalu zagrały: Red Note Ensemble, Radical Polish Ansambl, GGR Betong, Hashtag Ensemble, Fire! Orchestra i Warsztat Muzyczny. Niemal wszystkie zespoły przygotowały specjalne programy dla festiwalu. Ponownie na Sacrum Profanum zagrały Arditti Quartet, Apartment House, Spółdzielnia Muzyczna, Musikfabrik i zeitkratzer. W programie znalazły się także pozycje związane z 85. urodzinami profesora Krzysztofa Pendereckiego – wpisując się w miejskie obchody urodzin Maestro w Krakowie – oraz z 80. urodzinami profesora Zygmunta Krauzego (m.in. nowy utwór komponowany na zamówienie festiwalu i przypomnienie starszej twórczości). Festiwal przypomniał także o jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia[3]. Na 16 edycji Festiwalu odbyła się światowa prapremiera opery Aleksandra Nowaka (do libretta Olgi Tokarczuk) – Ahat Ili. Siostra bogów[4].

Historia Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Festiwal Sacrum Profanum powstał w 2003 roku we współpracy Biura Festiwalowego Kraków 2000, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Pomysłodawcami nazwy, idei oraz programu byli Anna Oberc oraz Paweł Orski. Początkowo festiwal zestawiał muzykę świecką i sakralną XVIII i XIX w., wykonując ją zarówno w filharmonii, jak i hali walcowni Huty Sendzimira, w której odbywały się wielkie widowiska – m.in. „Carmina Burana”, „Romeo i Julia” i „Bernstein”. Od trzeciej edycji festiwal koncentruje się na prezentowaniu muzyki XIX i XX w. wg klucza narodowego. Kolejne edycje prezentują muzykę rosyjską (2005), francuską (2006), amerykańską (2007), niemiecką (2008), brytyjską (2009), nordycką (2010), ponownie amerykańską (2011) i polską (2012) w arcymistrzowskich wykonaniach najlepszych zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej: m.in. Kronos Quartet, Klangforum Wien, Ensemble Modern, musikFabrik, Asko Schönberg, Ensemble InterContemporain. W 2007 roku festiwal otworzył się na muzykę jazzową, m.in. Milesa Davisa wykonanego przez Tomasza Stańko i George’a Gershwina przez Leszka Możdżera[1].

Od 2008 roku dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz. Od tej chwili na festiwalu prezentowana jest muzyka współczesna XX i XXI w. Od 2011 roku sporo miejsca w programie poświęcane jest prezentacji muzyki amerykańskiej, w tym minimalizmu. Obok modern classical prezentowana jest ambitna rozrywka na koncertach następujących artystów: Kraftwerk (2008), Aphex Twin (2009), Jónsi (2010), Sigur Rós (2012) oraz Warp 25: Autechre, Battles, Hudson Mohawke i LFO (2014). Innym trendem było prezentowanie muzyki współczesnej klasycznych kompozytorów w reinterpretacji lub remiksie młodych artystów muzyki alternatywnej, głównie jazzu i elektroniki – od 9. edycji zaprezentowano Reich 75 z udziałem Willa Gregory’ego, Adriana Utley’a, Aphex Twina i Leszka Możdżera (2011), Polish Icons (Penderecki, Górecki, Lutosławski i Kilar) z remiksami artystów Ninja Tune: DJ Vadim, Grasscut, DJ Food, King Cannibal i Skalpel (2012) oraz Polish Icons 2. Lutosławski w remiksach Clarka, Miry Calix, Emiki i Oneohtrix Point Never (2013). Muzyka polska zaistniała silnie w dwóch cyklach: Made in Poland (klasyka polskiej szkoły kompozytorskiej, 2010) oraz Miłosz Sounds (zamówienia kompozytorskie, 2011), ponadto w jubileuszowej edycji 10., poświęconej w całości polskim kompozytorom. Prezentowane były również projekty z muzyką alternatywną w wersjach specjalnych wzbogaconych o orkiestracje: Cinematic Orchestra z Sinfoniettą Cracovią (2009), múm & friends (2010), Squarepusher z Sinfoniettą Cracovią (2014) i These New Puritans ze stargaze i Synergy Vocals (2015)[1].

Angażowanie artystów ze świata muzyki alternatywnej przybierało także formułę wykonywania przez nich klasyków muzyki współczesnej: Jonny Greenwood grający „Electric Counterpoint” Reicha (2011), Adrian Utley & Guitar Orchestra z „In C” Riley’a (2013) i Ólafura Arnaldsa reinterpretującego muzykę Chopina (2015). Od 2013 roku zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej prezentowały również akustyczne interpretacje utworów elektronicznych z gatunku IDM oraz gitarowej alternatywy: Aphex Twin i Venetian Snares grani przez Alarm Will Sound (2013), Warp XX grane przez London Sinfoniettę (2014), Thurston Moore, Dan Deacon i Lee Ranaldo w wykonaniu Bang on a Can All-Stars (2013-2014), czy Dan Deacon wykonany przez Sō Percussion (2015). To zaprowadziło festiwal do edycji 13., wypełnionej muzyką kompozytorów indie classical – wywodzącymi się ze świata muzyki alternatywnej, piszącymi partytury klasyczne. To m.in. Bryce Dessner (the National), Richard Reed Parry (Arcade Fire), Ólafur Arnalds i Jóhann Jóhannsson. Wydarzeniem był finał ostatniej edycji – „Czarodziejska góra” stworzona przez Pawła Mykietyna, Andrzeja Chyrę, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk oraz Mirosława Bałkę. Opera powstała w koprodukcji z festiwalem Malta oraz Drugim Programem Polskiego Radia[1].

W 2016 roku kuratorem festiwalu został Krzysztof Pietraszewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, który zaproponował rozwinięcie festiwalu tak formalnie, jak i programowo. Formuła Sacrum Profanum poza cyklem koncertów otworzyła się na inne sztuki: operę, wystawy i instalacje audio art, w przyszłości również balet, ale także spotkania, dyskusje i warsztaty uzupełniające główne wątki. Stylistycznie program tworzy mieszankę trzech nurtów: od XX-wiecznej muzyki współczesnej, przez awangardę, aż po nurt indie classical. Wśród zaproszonych artystów warto wymienić Mike’a Pattona, Eyvinda Kanga, Maję Ratkje, Valgeira Sigurðssona, Arditti Quartet, Ictus Ensemble, czy zeitkratzer, którzy wystąpili w repertuarze m.in. Berio, Bouleza, Stockhausena, Zorna, Muhly’ego, Zubel i Karkowskiego. W 2017 roku program był bogaty i różnorodny. Organizatorzy hasłem promocyjnym zaprosili słuchaczy do „Strefy Dyskomfortu”, w której przekonywali, że „Wszystko jest Ważne”. Nowe na festiwalu zespoły: Apartment House, Quiet Music Ensemble, Hyperion Ensemble, S.E.M. Ensemble obok powracających Arditti Quartet i Spółdzielni Muzycznej wykonały muzykę wielu kompozytorów, w tym: Aaron Turner, Aidan Baker, Alvin Lucier, Éliane Radigue, H.M. Górecki, Jennifer Walshe, John Cage, Lubomyr Melnyk, Murcof, Oren Ambarchi, Pauline Oliveros, Petr Kotik, Stephen O’Malley, Toby Driver. Festiwal przypomniał przede wszystkim sylwetki dwóch kompozytorów: Juliusa Eastmana i Moondoga. Ważnymi koncertami były „Rumuński spektralizmIancu Dumitrescu i Any-Marii Avram w wykonaniu Hyperion Ensemble, „Medytacje” z muzyką drone i deep listening minimal w wykonaniu Quiet Music Ensemble i „Samotność Dźwięków” – przejmujący koncert solowy Tomasza Stańki z improwizacjami do taśm z muzyką elektroniczną powstałą w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia (Eugeniusz Rudnik, Tomasz Stańko i Tomasz Sikorski)[1].

Tematy Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

 • 2004 – Wiedeń
 • 2005 – Francja
 • 2006 – Rosja
 • 2007 – USA
 • 2008 – Niemcy
 • 2009 – Wielka Brytania
 • 2010 – Skandynawia
 • 2011 – Ameryka
 • 2012 – Polska
 • 2013 – USA/GB
 • 2014 – Classic!Now / Modern!Now / Kronos Quartet Residency
 • 2015 – Indie Classical
 • 2016 – Alchemia Muzyki Współczesnej
 • 2017 – Wszystko jest Ważne[5]
 • 2018 – |NPDLGŁŚĆ |WLNŚĆ |EMNCPCJ |FNTZMT[3]

Edycje[edytuj | edytuj kod]

2007[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2007[6] 16.09 Catfish Row, Symphonic Suite from Porgy and Bess, Rhapsody in Blue, Variations on I Got Rhythm, Lullaby, An American in Paris George Gershwin Filharmonia Krakowska Leszek Możdżer AUKSO Marc Minkowski
17.09 Miles Davis, Tomasz Stańko z zespołem Filharmonia Krakowska Tomasz Stańko, Joakim Milder, Alexi Tuomarila, Stefan Pasborg, Sławomir Kurkiewicz
String Quartet No. 1, String Quartet No. 2 Company, String Quartet No. 3 Mishima, String Quartet No. 4 Buczak, String Quartet No. 5 Philip Glass Fabryka Schindlera Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik Kwartet Śląski
18.09 String Quartet No. 1 From the Salvation Army op. 57, String Quartet No. 2 op. 58, Piano Sonata No. 1 op. 87, Piano Sonata No. 2 Concord, Mass., 1840-60 op. 88, Three-Page Sonata op. 89, Hallowe’en op. 71 Charles Ives Filharmonia Krakowska Maciej Grzybowski, Izabella Szałaj – Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol, Royal String Quartet
Come Out, Violin Phase, New York Counterpoint, Sextet Steve Reich Fabryka Schindlera Jacqueline Shave, Mark van de Wiel, John Constable, Shelagh Sutherland, David Hockings, Alex Neal, Owen Gunnel, Helen Yates London Sinfonietta
19.09 The Wound-Dresser, Shaker Loops, Fearful Symmetries John Adams Filharmonia Krakowska Garry Magee Sinfonia Varsovia Marc Minkowski
Drumming Steve Reich Fabryka Schindlera Michaela Riener, Marian Dijkhuizen, Carla Meijers, Wim Vos, Steef Gerritse, Ger de Zeeuw, Joey Marijs, Rene Spierings, Sjoerd Nijenhuis, Feldor Teunisse, Niels Meliefste, Marcel Andriessen Schönberg Ensemble
20.09 Asko Concerto, Dialogues, Double Concerto Elliott Carter Filharmonia Krakowska Nicolas Hodges, Lucas Vis, Andreas Skouras Asko Ensemble Lucas Vis
Silence, The Music of Always John Cage Fabryka Schindlera Paul Hillier, Randi Pontopiddan, Miriam Andersen, Jakob Bloch Jespersen Theatre of Voices Paul Hillier
21.09 Bernstein. Brodway w Nowej HucieWest Side Story, On the Town, Wonderful Town, Candide Leonard Bernstein Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Konrad Imiela – scenariusz i reżyseria, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz, Lora Szafran, Krystyna Prońko, Hania Stach, Iwona Hossa, Mieczysław Szcześniak, Tymon Tymański, Andrzej Lampert, Dariusz Stachura, Big Stars AUKSO Marek Moś
22.09 Bernstein. Brodway w Nowej HucieWest Side Story, On the Town, Wonderful Town, Candide Leonard Bernstein Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Konrad Imiela – scenariusz i reżyseria, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz, Lora Szafran, Krystyna Prońko, Hania Stach, Iwona Hossa, Mieczysław Szcześniak, Tymon Tymański, Andrzej Lampert, Dariusz Stachura, Big Stars AUKSO Marek Moś
23.09 Bernstein. Brodway w Nowej HucieWest Side Story, On the Town, Wonderful Town, Candide Leonard Bernstein Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Konrad Imiela – scenariusz i reżyseria, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz, Lora Szafran, Krystyna Prońko, Hania Stach, Iwona Hossa, Mieczysław Szcześniak, Tymon Tymański, Andrzej Lampert, Dariusz Stachura, Big Stars AUKSO Marek Moś

2008[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2008[7] 14.09 Die Sieben Todsünden, Sinfonie Nr. 2 Kurt Weill Filharmonia Krakowska Ute Lemper, Rafał Bartmiński, Pavlo Tolstoy, Wojtek Gierlach, Remigiusz Łukomski Sinfonietta Cracovia Marc Minkowski
15.09 Voices Hans Werner Henze Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Victoria Simmonds, Alan Oke London Sinfonietta David Atherton
Kreuzspiel, Kontra-Punkte, Mantra Karlheinz Stockhausen Fabryka Schindlera Ensemble Modern Ilan Volkov
16.09 Concertini, …Zwei Gefühle…, Musik mit Leonardo Helmut Lachenmann Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Helmut Lachenmann Klangforum Wien Johannes Kalitzke
Stimmung Karlheinz Stockhausen Fabryka Schindlera Theatre of Voices Paul Hillier
17.09 Herakles 2, Befreiung, La Jalousie, Samplersuite Heiner Goebbels Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Asko Schönberg Hans Leenders
Adieu, Zeitmasze, Gesang der Jünglinge, Kontakte Karlheinz Stockhausen Fabryka Schindlera London Sinfonietta David Atherton
18.09 Concerto „Séraphin”, Chiffre IV Wolfgang Rihm Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie musikFabrik Emilio Pomarico
Orchester-Finalisten, Glanz Karlheinz Stockhausen Fabryka Schindlera Asko Schönberg
19.09 Kraftwerk Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Kraftwerk
20.09 Kraftwerk Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Kraftwerk
21.09 Kraftwerk Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Kraftwerk

2009[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2009[8] 13.09 The Cinematic Orchestra Hala ocynowni ArcelorMittal Poland The Cinematic Orchestra Sinfonietta Cracovia
Chris Cunningham Teatr Łaźnia Nowa Chris Cunningham
14.09 Khorovod, The Comedy of Change, Alhambra Fantasy, Book of Hours Julian Anderson Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Asko Schönberg Reinbert de Leeuw
Hidden Voice 1, Soleil Noir/Chitra, Hidden Voice 2, Bhakti Jonathan Harvey Teatr Łaźnia Nowa Ensemble Intercontemporain Hannu Lintu
15.09 Ave Maris Stella, Dunstable: Veni sancte – Veni creator spiritus, Eight Songs for a Mad King Peter Maxwell Davies Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Martin Lindsay Ensemble Recherche
Masks, Coursing, Ophelia Dances, Elegiac Arabesques, Songs without Voices, Secret Psalm, Océan de Terre Oliver Knussen Teatr Łaźnia Nowa Elizabeth Atherton London Sinfonietta David Atherton
16.09 Cortege, Cantus Iambeus, Ut Heremita Solus, Carmen Arcadiae Mechanicae Perpetuum, Virelai, Secret Theatre Harrison Birtwistle Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie London Sinfonietta David Atherton
Into the Little Hill, Three Miniatures, Viola, Viola, At First Light George Benjamin Teatr Łaźnia Nowa Keren Motseri, Hilary Summers, Jagdish Mistry, Megumi Kasakawa, Patrick Jüdt Ensemble Modern Franck Ollu
17.09 Funerailles I, Funerailles II, Cassandra’s Dream Song, Chronos – Aion Brian Ferneyhough Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Vera Fischer Klangforum Wien Emilio Pomárico
Blood on the Floor Mark-Anthony Turnage Teatr Łaźnia Nowa John Parricelli, Ian Thomas, Martin Robertson, Laurence Cottle Ensemble Modern Stefan Asbury
18.09 Aphex Twin, Hecker Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Aphex Twin, Hecker
19.09 Aphex Twin, Hecker Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Aphex Twin, Hecker

2010[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Odsłona Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2010[9] 12.09 Freak múm & friends Hala ocynowni ArcelorMittal Poland múm, Amiina, Magnús Tryggvason Elíassen, Gyða Valtýsdóttir, Sindri Már Sigfússon (Seabear & Sin Fan Bous), Örn Elías Guðmundsson (Mugison), Benedikt Hermann Hermannson (Benni Hemm Hemm), Högni Egilsson (Hjaltalín), Jóhann Jóhannsson Sinfonietta Cracovia, Chór Polskiego Radia Daníel Bjarnason
13.09 Made in Poland Łańcuch 1 (1983) Witold Lutosławski Teatr Łaźnia Nowa Ensemble Intercontemporain Jean Deroyer
Modern Classic Coyote Blues (1993), Corrente (1992), UR (1986), Jubilees (2002) Magnus Lindberg Teatr Łaźnia Nowa Ensemble Intercontemporain Jean Deroyer
Made in Poland Małe Requiem dla pewnej Polki op. 66 (1993) Henryk Mikołaj Górecki Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Peppie Wiersma Asko Schönberg Hans Leenders
Modern Classic Lantern Lectures, Volume IV (2002), Self-portrait with percussion (Lantern Lectures, Volume V) (2006) Klas Torstensson Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Peppie Wiersma Asko Schönberg Hans Leenders
14.09 Made in Poland 3 for 13 (1994) Paweł Mykietyn Teatr Łaźnia Nowa Nina Janßen, Hermann Kretzschmar, Ueli Wiget, Rafał Zambrzycki-Payne Ensemble Modern Franck Ollu
Modern Classic Duett für Klarinette und Violine (2009), Brass Quintett (1998), Vaporised Tivoli (2010), Velocity Engine (2003), The Peacock Moment (1996), Tampere Raw (1991), Six Pieces for Wind Quintet (2007) Anders Hillborg Teatr Łaźnia Nowa Nina Janßen, Hermann Kretzschmar, Ueli Wiget, Rafał Zambrzycki-Payne Ensemble Modern Franck Ollu
Modern Classic Possible Cities (2005), City Silence (2005/2007), Landscape with Ruins (2006), Ultrabucolic Studies (2006), Molto Fluido (2007), Nature Morte (2008) Eivind Buene Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Cikada Ensemble Christian Eggen
15.09 Made in Poland Appendix (1983) Paweł Szymański Teatr Łaźnia Nowa London Sinfonietta, Theatre of Voices Paul Hillier
Modern Classic Moving Still (2004), Play (2010), Song (2010), Company (2010), Last Ground (2006) Pelle Gudmundsen-Holmgreen Teatr Łaźnia Nowa London Sinfonietta, Theatre of Voices Paul Hillier
Made in Poland Quartetto per archi (1960) Krzysztof Penderecki Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Olivia Vermeulen, Peter Schöne, Dirk Wietheger musikFabrik Emilio Pomarico
Modern Classic Je sens un deuxième coeur (2003), The Tempest Songbook (2004), Notes on Light (2010) Kaija Saariaho Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Olivia Vermeulen, Peter Schöne, Dirk Wietheger musikFabrik Emilio Pomarico
16.09 Made in Poland Cascando (2007) Agata Zubel Teatr Łaźnia Nowa Agata Zubel Klangforum Wien Johannes Kalitzke
Modern Classic The Age of Wire and String (2005), …though what made it has gone (1987), Appearances (2002) Rolf Wallin Teatr Łaźnia Nowa Agata Zubel Klangforum Wien Johannes Kalitzke
Made in Poland Fantasmagoria (1971) Kazimierz Serocki Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Ensemble Recherche
Modern Classic Liebeslied (2010), Zwei Schneetänze (1985), Herbstlied (1992/2009), Schnee (2006) Hans Abrahamsen Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Ensemble Recherche
17.09 Freak Jónsi Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Jónsi
18.09 Freak Jónsi Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Jónsi

2011[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2011[10] 11.09 Daniel Variations, Electric Counterpoint, Music for 18 Musicians Steve Reich Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Steve Reich, Jonny Greenwood, Ensemble Modern, Synergy Vocals Ensemble Modern
12.09 Chamber Symphony, Short Ride in a Fast Machine, Son of Chamber Symphony John Adams Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Alarm Will Sound Reinbert de Leeuw
Three Tales Steve Reich, Beryl Korot Teatr Łaźnia Nowa Ensemble Modern
13.09 Cheating Lying Stealing, Forced March, Sweet Air, Pierced, Increase David Lang Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie London Sinfonietta
Tehillim, Different Trains Steve Reich Teatr Łaźnia Nowa Ensemble Modern
14.09 Combat de boxe, The Vermeer Room, Tell Me Everything, Impatience Julia Wolfe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Asko Schönberg
Eight Lines, Triple Quartet, City Life Steve Reich Teatr Łaźnia Nowa London Sinfonietta
15.09 In C Terry Riley Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Klangforum Wien
2 × 5, Double Sextet, New York Counterpoint, Video Phase, Clapping Music Steve Reich Teatr Łaźnia Nowa Bang on a Can All-Stars
16.09 Sonatra, I Buried Paul, Industry, For Madeline, Yo Shakespeare Michael Gordon Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Bang on a Can All-Stars
Anvil Chorus, Dark Full Ride David Lang, Julia Wolfe Teatr Łaźnia Nowa Amadrums
17.09 Reich 75 Steve Reich Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Steve Reich, Aphex Twin, Adrian Utley, Will Gregory, Leszek Możdżer, Envee, Pianohooligan

2012[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2012[11] 09.09 Król Lear Paweł Mykietyn Teatr Łaźnia Nowa Kasia Moś, Beatriz Blanco, Julieta Gonzalez-Springer, Jonathan Peter Kenny Ensemble Modern
10.09 Aleksander Nowak – koncert monograficzny Aphex Twin, Aleksander Nowak, Stefan Freund Teatr Łaźnia Nowa Aleksander Nowak Alarm Will Sound
11.09 Marcin Stańczyk – koncert monograficzny Marcin Stańczyk Teatr Łaźnia Nowa Bang on a Can All-Stars
12.09 Cezary Duchnowski – koncert monograficzny Cezary Duchnowski Teatr Łaźnia Nowa Ensemble musikFabrik
13.09 Agata Zubel – koncert monograficzny Agata Zubel Teatr Łaźnia Nowa Agata Zubel Klangforum Wien
14.09 Sławomir Kupczak – koncert monograficzny Sławomir Kupczak Teatr Łaźnia Nowa Cikada Ensemble
15.09 Polish Icons Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Skalpel, King Cannibal, DJ Food, Grasscut, Kronos Quartet
16.09 Sigur Rós i Kronos Quartet Sigur Rós, Kronos Quartet Hala ocynowni ArcelorMittal Poland
17.09 Sigur Rós i Kronos Quartet Sigur Rós, Kronos Quartet Hala ocynowni ArcelorMittal Poland

2013[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2013[12] 25.06 Koncert zapowiadający Festiwal Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Portishead
15.09 TRANCE/PULSE! Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Adrian Utley Guitar Orchestra, Tyondai Braxton, Beak>
16.09 Music for Airports Brian Eno, Michael Gordon, Julia Wolfe, David Lang, Evan Ziporyn Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Bang on a Can All-Stars Bang on a Can All-Stars
17.09 Field Recordings Tyondai Braxton, Mira Calix, Bryce Dessner, Steve Reich, Christian Marclay Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Bang on a Can All-Stars, Mira Calix, Tyondai Braxton, Ben Vida Bang on a Can All-Stars
18.09 Americana Steve Reich, Philip Glass, Laurie Anderson, Michael Daugherty Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Sentieri Selvaggi Sentieri Selvaggi Carlo Boccadoro
19.09 Where (we) Live Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Grey McMurray, Sō Percussion
20.09 Acoustica Aphex Twin, Autechre, Venetian Snares, Boards of Canada, Tyondai Braxton Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie Alarm Will Sound Alan Pierson
21.09 Greggery Peccary and Other Persuasions / Music from The Yellow Shark Frank Zappa Hala ocynowni ArcelorMittal Poland
17.09 Sigur Rós i Kronos Quartet Sigur Rós, Kronos Quartet Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Ensemble Modern Erik Nielsen
18.09 Polish Icons 2. Lutosławski Witold Lutosławski Hala ocynowni ArcelorMittal Poland Clark, Emika, Mira Calix, Oneohtrix Point Never, Skalpel, AUKSO Orchestra AUKSO Orchestra Marek Moś

2014[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Cykl Koncert Twórcy Miejsce Wykonawcy Orkiestra Dyrygent
2014[13] 14.09 Classic! Now Square feat. Sinfonietta Cracovia Iannis Xenakis, George Benjamin, György Ligeti, Olivier Messiaen Teatr Łaźnia Nowa Squarepusher, Sinfonietta Cracovia Sinfonietta Cracovia Charles Hazlewood
15.09 Classic! Now Philip Glass feat. Maki Namekawa & Piotr Orzechowski Philip Glass Teatr Łaźnia Nowa Philip Glass, Maki Namekawa, Piotr Orzechowski
16.09 Classic!Now Alarm Will Sound Steve Reich, John Orfe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Alarm Will Sound Alan Pierson
Kronos Quartet Residency Kronos Quartet Terry Riley Teatr Łaźnia Nowa Kronos Quartet, Chór Polskiego Radia w Krakowie Izabela Polakowska
17.09 Classic!Now Bang on a Can All-Stars feat. Lee Ranaldo & Skalpel Lee Ranaldo, Richard Reed Parry, Dan Deacon, Alvin Lucier, Daniel Wohl, Philip Glass, Skalpel Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Bang on a Can All-Stars, Lee Ranaldo, Skalpel
Kronos Quartet Residency Kronos Quartet Teatr Łaźnia Nowa Kronos Quartet
18.09 Kronos Quartet Residency Kronos Quartet feat. Laurie Anderson Teatr Łaźnia Nowa Kronos Quartet, Laurie Anderson
19.09 Modern! Now London Sinfonietta György Ligeti, Conlon Nancarrow, John Cage, Boards of Canada, Mira Calix, Aphex Twin, Steve Reich, Squarepusher Teatr Łaźnia Nowa London Sinfonietta, Mira Calix Andrew Gourlay
20.09 Modern! Now Warp 25 Forum Przestrzenie Autechre, Battles, Hudson Mohawke, LFO, Darkstar, Patten, Plaid DJs, Bibio DJ

2015[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Program Wykonawcy Miejsce
2015[14] 13.09 E-X-P-A-N-D-E-D Field of Reeds These New Puritans, Stargaze, Synergy Vocals, Andre de Ridder ICE S2
14.09 Bryce Dessner Music for Wood and Strings, St. Carolyn by the Sea, Lachrimae Bryce Dessner, Aaron Dessner, So Percussion, Sinfonietta Cracovia, Andre der Ridder ICE S2
15.09 Richard Reed Parry Music for Heart and Breath Richard Reed Parry, Bryce Dessner, Aaron Dessner, stargaze ICE S2
16.09 Olafur Arnalds & Alice Sara Ott The Chopin Project Ólafur Arnalds, Alice Sara Ott ICE S2
17.09 Sō Percussion We Are All Going In Different Directions

– A John Cage Celebration

Cenk Ergün, Matmos, Sō Percussion ICE S2
18.09 Jóhann Jóhannsson Drone Mass Jóhann Jóhannsson, ACME, Theatre of Voices ICE S1
19.09 Kate Moore Dances and Canons / Stories for Ocean Shells Saskia Lankhoorn, Ashley Bathgate ICE S3
Paweł Mykietyn, Andrzej Chyra, Mirosław Bałka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk Czarodziejska Góra Amerykanka: Agata Zubel

Behrens: Łukasz Konieczny

Joachim: Szymon Maliszewski

Hans: Szymon Komasa

Kławdia: Barbara Kinga Majewska

Krokowski: Juan Noval Moro

Naphta: Urszula Kryger

Pani Stöhr: Jadwiga Rappe

Peeperkorn: Marcin Habela

Settembrini: Karol Kozłowski

chór: Elly Brand: Anna Gadt

chór: Marusia: Agnieszka Kiepuszewska

chór: Wehsal: Michał Dembiński

chór: Iwona Kmiecik

chór: Jacek Kotlarski

chór: Marcin Wawrzynowicz

ICE S2

2016[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Program Wykonawcy Miejsce
2016[15] 17.09-11.12 Rondo znaczy koło Wystawa monograficzna Anna Zaradny

Anna Lebensztejn – kuratorka

Renata Zawartka – koordynacja

Bunkier Sztuki
1.10-8.10 Shibboleth Instalacja dźwiękowa Paweł Kulczyński

Daniel Brożek – kurator

Małopolski Ogród Sztuki
1.10 Whale Watching Paul Corley – Tristan da Cunha

Jodie Landau – As I Wait For The Lion

Valgeir Sigurðsson – Lungs, for Merrilee

Nico Muhly – Quiet Music

Daníel Bjarnason – Sleep Variations

Valgeir Sigurðsson – For Love of Her [m t r c l s]

Nico Muhly – Drones and Viola da Gamba

***

Daníel Bjarnason – Bow to String III. Air to Breath

Jodie Landau – Stay Going Nowhere

Daníel Bjarnason – Night Music

Daníel Bjarnason – Bow to String I. „Sorrow conquers happiness”

Valgeir Sigurðsson – The Crumbling

Valgeir Sigurðsson – Big Reveal

Jodie Landau – A Ballad – For You Dear

Nico Muhly – Mothertoungue

Valgeir Sigurðsson – elektronika

Nico Muhly – fortepian

Nadia Sirota – altówka

Jodie Landau – głos, perkusjonalia

Daníel Bjarnason – fortepian

Sæunn Þorsteinsdóttir – wiolonczela

Liam Byrne – viola da gamba

Barbara Kinga Majewska – głos

Spółdzielnia Muzyczna:

Paulina Woś – skrzypce I

Barbara Mglej – skrzypce II

Gabriela Biel – altówka

Jakub Gucik – wiolonczela

Łukasz Mazanek – kontrabas

Mateusz Kras – klarnet

Zofia Dowgiałło – harfa

Kacper Sokołowski – obój

Bartłomiej Witek – puzon

ICE S1
Before 22.00 Piotr Figiel (live act)

23.00 John Lake

00.00 duy gebord

W Remoncie
2.10 Acousmatic Marcin Stańczyk – Blind Walk (2015) / some drops… (zamówienie Sacrum Profanum, 2016)

Luciano Berio – Naturale (su melodie siciliane) (1985) / Points of the Curve to Find (1974)

Marco Blaauw – trąbka

Musikfabrik

ICE S2
3.10 Éclats / Hommage à Pierre Boulez Agata Zubel – Double Battery (2016)

Maja Ratkje – Concerto for Voice (moods IIIb) (2014)

***

Pierre Boulez – sur Incises (1998)

Maja S.K. Ratkje – głos

Julien Leroy – dyrygent

Ensemble InterContemporain

ICE S2
4.10 Bruit Witold Szalonek – Improvisations sonoristiques (1968)

Reinhold Friedl – Xenakis Alive I (2004)

***

Zbigniew Karkowski – Monochromy (2002)

Kasper T. Toeplitz – Agitation & Stagnation (zamówienie Sacrum Profanum, 2016)

Kasper T. Toeplitz – dyrygent

zeitkratzer

Małopolski Ogród Sztuki
5.10 Zorn in a chamber John Zorn – Carny (1991) / Kol Nidre (1996) / Necronomicon (2003) /. ˙. (fay çe que vouldras) (2005) / Pandora’s Box (2013) Stephen Drury – fortepian

Barbara Kinga Majewska – sopran

Arditti Quartet

ICE S2
6.10 Folie à Deux Emily Hall, Sjón, Frederic Wake-Walker – Folie à Deux (opera, 2015)

Muzyka: Emily Hall

Libretto: Sjón

Reżyseria: Frederic Wake-Walker

Produkcja: Mahogany Opera Group

Emily Hall – harfa elektromagnetyczna

Ruth Wall – harfa

Sofia Jernberg – głos

Andrew Dickinson – głos

Mira Calix – elektronika

Małopolski Ogród Sztuki
7.10 Sono Genera Crackfinder – improwizacja Anna Zaradny – elektronika, komputer

Robert Piotrowicz – syntezator modularny

Jérôme Noetinger – taśma, elektronika

ICE S3
7.10 Virginal Co Ordinates Eyvind Kang – Virginal Co Ordinates 2016 (2004) Eyvind Kang – skrzypce

Mike Patton – głos

Tomek Mirt – syntezator modularny

Anna Mamińska, Hubert Połoniewicz – tambura

Sinfonietta Cracovia

ICE S1
8.10 Korall Koral Maja S.K. Ratkje, Hanne Dieserud, Christina Lindgren – Korall Koral

(opera dla dzieci do lat 3, 2009)

Koncepcja, produkcja, reżyseria: Hanne Dieserud, Christina Lindgren

Muzyka: Maja Solveig Kjelstrup Ratkje

Scenografia, kostiumy: Christina Lindgren

Hanne Dieserud

Hanna Gjermundrød

Małopolski Ogród Sztuki
8.10 Opera o Polsce Piotr Stasik, Artur Zagajewski – Opera o Polsce (2016)

kompozycja: Artur Zagajewski

reżyseria: Piotr Stasik

libretto: Piotr Stasik, Piotr Gruszczyński

scenografia: Michał Korchowiec

projekcje i montaż na żywo: Karol Rakowski

choreografia: Dominika Knapik

Wojciech Kalarus – aktor

Maciej Koczur – dyrygent

Barbara Mglej – skrzypce

Martyna Zakrzewska – syntezator

Wojciech Błażejczyk – gitary

Michał Górczyński – klarnety

Jakub Gucik – wiolonczela

Eneasz Kubit – akordeon ćwierćtonowy

Bartosz Sałdan – perkusja

ICE S2
8.10 Labirynt Karlheinz Stockhausen – Für kommende Zeiten (1970)

***

Luciano Berio, Edoardo Sanguineti – Laborintus II (1965)

Mike Patton – głos

Jérôme Noetinger – taśma

Georges-Elie Octors – dyrygent

Chór Polskiego Radia

Ictus Ensemble

ICE S1
After 22.00 Mirt

23.00 A.N.R.S.

00.00 FOQL

W Remoncie

2017[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Program Wykonawcy Miejsce
2017[16] 26.09 Four By Two Série Rose

Jennifer Walshe – (your name here) na głos, elektronikę i teatr cieni 15’

Brigitta Muntendorf – Public Privacy #ARIA (2016) na sampler i wideo 10’

Erwin Schulhoff – Sonata Erotica (1919) na głos 4’

Johannes Kreidler – London (2007) na wideo 10’

Juliana Hodkinson, Niels Rønsholdt – X&X (2017) na głos i fortepian 10’

Pierre Jodlowski – Série Rose (2012) na fortepian i elektronikę 14’

Laurie Anderson – Langue D’Amour (1984) na głos i sampler 6’

Małgorzata Walentynowicz – fortepian, sampler

Frauke Aulbert – głos

Monika Pasiecznik – koncepcja i program

Nowohuckie Centrum Kultury
Statea

John Cage – In a Landscape (1948)

Arvo Pärt – Variations for the Healing of Arinushka (1977)

Aphex Twin – April 14th (2001)

György Ligeti – Musica Ricercata n°2 (1951)

Erik Satie – Gnossienne n°3 (1890)

Morton Feldman – Piano Piece 1952 (1952)

Valentyn Silvestrov – Farewell, O World, O Earth (1975)

John Adams – China Gates (1977)

Philip Glass – Metamorphosis 2 (1988)

Murcof – elektronika

Vanessa Wagner – fortepian

Bardo

Hand

Behold

Everybody’s got to learn sometime

Burnout

Tree

Silence

Barbara Kinga Majewska – słowa, głos, instalacja

Bartek Wąsik – muzyka, fortepian, elektronika

The Voice of Trees

Lubomyr Melnyk – The Voice of Trees (1985) [premiera polska]

Lubomyr Melnyk – fortepian

Melvyn Poore – tuba

27.09 Moondog Madrigals Round the World of Sound 1: Madrigaux [premiera polska]

Moondog – Invocation (instrumental)

Moondog – Bells are Ringing; What´s the Most Exciting Thing; All is loneliness

Moondog – Stamping Ground (instrumental)

Moondog – Why spend a dark night with you?; Coffee Beans; Down is up

Moondog – Theme (instrumental)

Moondog – Nero´s Expedition; With my wealth; Maybe

Moondog – Bird’s Lament (instrumental)

Moondog – Imagine; Behold; Sparrows

Moondog – Heimdall Fanfare (instrumental)

Moondog – Witch of Endor (instrumental)

Moondog – Be a Hobo; Trees against the sky

Dedalus Ensemble

Muzzix Ensemble

Teatr Ludowy
A Night From The Past Julius Eastman – Joy Boy 20' (1972) [polska premiera]

Petr Kotik – There is Singularly Nothing 30' (on text by Gertrude Stein) (1971-72) [polska premiera]

Julius Eastman – Piano 2 10' (1986) [polska premiera]

***

John Cage – Song Books I, II 30' (1970)

Julius Eastman – Macle 15' (1971-72) [polska premiera]

S.E.M. Ensemble

Petr Kotik – flet, głos

Christopher McIntyre – puzon, głos

Joseph Kubera – fortepian, głos

Jeffrey Gavett, Charlotte Mundy, Nathan Repasz – głos

Petr Kotik – dyrektor artystyczny

Teatr Łaźnia Nowa
27.09 Tribute To Moondog Moondog – My Tiny Butterfly

Moondog – I Love You

Moondog – Do Your Thing

Moondog – I’m Just A Hop Head

Moondog – Why Spend The Dark Night With You

Moondog – Maybe

Moondog – Paris

Moondog – Trees Against The Sky

Moondog – Enough About Human Rights

Moondog – All Is Loneliness

Moondog – High On A Rocky Ledge

Cabaret Contemporain

Linda Oláh

Isabel Sörling

Cricoteka
The World of Moondog

Moondog – Oasis

Moondog – Bumbo

Moondog – I Came Into This World Alone

Moondog – All is Loneliness

Moondog – Magic Ring

Moondog – Lullaby (2 West 46th Street)

the Pentangle – Moondog

Eden Ahbez – Nature Boy

Sometimes I Feel Like a Motherless Child (tradycyjna)

Raphael Rogiński

Natalia Przybysz

Širom

Drone Éliane Radigue – Occam Océan (2014) 60’ [polska premiera]

Alvin Lucier – Criss-Cross (2013) 15’ [polska premiera]

***

Iancu Dumitrescu – South Pole (2014) 30’ [polska premiera]

Stephen O’Malley – Gruidés (2015) 30’ [polska premiera]

l’Orchestre de Nouvelles Créations, Expérimentations et Improvisation Musicales (ONCEIM)

Frédéric Blondy – dyrygent

Stephen O’Malley, Oren Ambarchi – gitara elektryczna

Muzeum Inżynierii Miejskiej
29.09 Eastman / East Men Michał Libera, Apartment House – George Brecht Symphony No. 5

Robert Piotrowicz – Mewo Pan (2017) [polska premiera]

***

Julius Eastman – Hail Mary (1984) [polska premiera]

Julius Eastman – Stay on it (1973) [polska premiera]

Apartment House Teatr Ludowy
Essence Julius Eastman – Evil Nigger (1979) 22' (ar. Tomasz Jakub Opałka) [światowa premiera]

Horațiu Rădulescu – Streichquartett Nr. 4, Opus 33:Infinite to be cannot be infinite, infinite anti-be could be infinite” (1976–87) 49' [premiera polska]

***

Jennifer Walshe – Everything is Important [polska premiera]

Arditti Quartet

Jennifer Walshe

Teatr Łaźnia Nowa
30.09 EFTER/

SÓLEY/

DMK/

ASIKIDS

Efterklang – Natural Tune

Efterklang – Full Moon

Sóley – Pretty Face

Sóley – I’ll Drown

Asi Mina – Metka

Asi Mina – Substytuty

DMK – But Not Tonight (2017)* [światowa premiera]

DMK – Meaning of Love (2017)* [światowa premiera]

Asi Mina – autorka koncepcji i programu, prowadzenie koncertu

Monika Bachowska – dyrygent

Piotr Steczek – aranżacje

Dziecięcy septet smyczkowy, trąbka, perkusja

Cricoteka
Femenine Julius Eastman – Femenine (1974) [polska premiera]

Julius Eastman – Buddha (1984) [polska premiera]

Apartment House Muzeum Inżynierii Miejskiej
Post Indie Classical Aidan Baker – An Instance of Rising (2017) [premiera światowa]

Paweł Kulczyński – Sokushinbutsu (2017) (ar. Piotr Peszat) [premiera światowa]

Faith Coloccia, Aaron Turner – Metapatterning for Constellation (2017) (ar. Eyvind Kang) [premiera światowa]

Toby Driver – Through the Arm to Magma (2017) [premiera światowa]

Mika Rättö, Jussi Lehtisalo – Polkuauto (2017) (ar. Eyvind Kang) [premiera światowa]

Mika Rättö, Jussi Lehtisalo – głos

Toby Driver – gitara elektryczna

Mateusz Rusowicz – dyrygent

Spółdzielnia Muzyczna

Nowohuckie Centrum Kultury
Rumuński spektralizm Iancu Dumitrescu – SACRUM et PROFANUM (2017)* na dwie gitary elektroniczne i zespół [premiera światowa]

Ana-Maria Avram – Nouvel Archae (II) (1998-2001) na głos i elektronikę

Iancu Dumitrescu – Sphaeroids (2017) na zespół i elektronikę [premiera światowa]

Ana-Maria Avram – Axis (III) (1997-2010) na solo kontrabas

***

Ana-Maria Avram – Preambulations (II) (2017) na dwie gitary elektroniczne i instrumenty perkusyjne [premiera światowa]

Iancu Dumitrescu – Le Silence d’Or (2006) na zespół i elektronikę [premiera polska]

Ana-Maria Avram – Ellampsis (IV) (2017) na zespół i elektronikę [premiera światowa]

Iancu Dumitrescu – Small Precipice (I) (2017) na zespół i elektronikę [premiera światowa]

Iancu Dumitrescu – Hidden Nebulae (I) (2017) na zespół i elektronikę [premiera światowa]

Hyperion International

Ilan Volkov – dyrygent

Iancu Dumitrescu – dyrygent

Diana Miron – głos

Stephen O’Malley, Oren Ambarchi – gitara elektryczna

Zach Rowden – kontrabas

Teatr Łaźnia Nowa
1.10 Dragon-zoo Julian Skar, Hanne Dieserud, Christina Lindgren – Dragon-zoo (opera dla dzieci do lat 6, 2017) [polska premiera] Dieserud/Lindgren ICE foyer
Medytacje David Toop – night leaves breathing (2009) 20’ [polska premiera]

Alvin Lucier – Shadow Lines (2008) 14’ [polska premiera]

Rishin Singh – Grisaille no. 1 (2017) 35’ [światowa premiera]

***

Jennifer Walshe – Dordán (2013) 35’ [polska premiera]

Jennifer Walshe – An Ghléacht (2015) 30’ [polska premiera]

***

Pauline Oliveros – The Mystery Beyond Matter (2014) 60’ [polska premiera]

Quiet Music Ensemble ICE S3
Muzyczka improwizacje na temat:

Henryk Mikołaj Górecki – Recitativa i ariosa „Lerchenmusik” op. 53 (1986)

Henryk Mikołaj Górecki – Muzyczka IV „Koncert puzonowy” op. 28 (1970)

Evan Ziporyn – klarnet, kierownictwo artystyczne

Adrien Lambinet – puzon

Kamil Szuszkiewicz – trąbka

Mikołaj Pałosz – wiolonczela

Kuba Sokołowski – fortepian

ICE S2
Samotność dźwięków Tomasz Sikorski – Solitude of Sounds (1975)

Tomasz Stańko – Serial I (1985)

Eugeniusz Rudnik – Nokturn (1975)

Tomasz Stańko – trąbka
Afrykańskie reperkusje Gideon Alorwoyie – tradycyjna muzyka afrykańska

Steve Reich – Four Organs (1970)

Gideon Alorwoyie – tradycyjna muzyka afrykańska

Steve Reich – Drumming Part One (1970-71)

Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973) [wersja na dwa zestawy perkusyjne, ar. David Cossin]

Gideon Alorwoyie – tradycyjna muzyka afrykańska

Gideon Alorwoyie – instrumenty perkusyjne

Gideon Alorwoyie’s ensemble

Mantra Percussion

ICE S1
20.10 Videorelacja Piotr Peszat – My Body, My Capital (2017) Piotr Peszat – video, kompozycja LINK

2018[edytuj | edytuj kod]

Rok Data Koncert Pasmo Program Wykonawcy Miejsce
2018[17] 11.09 Meduza | SNGL PLR |NPDLGŁŚĆ Witold Szalonek (PL) – Głowa Meduzy (1992) 20’

Dominik Strycharski (PL) – Duch Meduzy (2018)* 20' [premiera światowa]

Dominik Strycharski (PL) – flet prosty Cricoteka
Actions | WLNŚĆ |NPDLGŁŚĆ Krzysztof Penderecki (PL) – Actions na free-jazzową orkiestrę (1971)

Bogusław Schaeffer (PL) – partytury graficzne / graphic scores

Mats Gustafsson (SE) – saksofon

Fire! Orchestra (SE)

Muzeum Inżynierii Miejskiej
12.09 Ustroje | NPDLGŁŚĆ Zygmunt Krauze (PL) – Tableau Vivant (1982) 11'

Peter Maxwell Davies (GB) – Eight Songs for a Mad King (1969) 25’

Louis Andriessen (NL) – Workers Union (1975) 20'

***

Zygmunt Krauze (PL) – Deklaracja (2018)* 20’ [premiera światowa]

Agnieszka Stulgińska (PL) – Trzy kobiety 12’ (2017)

Maciej Koczur (PL) – dyrygent Lilianna Krych (PL) – dyrygentka ^

Maciej Nerkowski (PL) – baryton

Marta Grzywacz (PL) – głos

Maniucha Bikont (PL) – głos

Hashtag Ensemble (PL)

Małopolski Ogród Sztuki
Bengt | SNGL PLR |WLNŚĆ Mats Gustafsson (SE) – Bengt (2012) [premiera polska] Mats Gustafsson (SE) – saksofon Cricoteka
13.09 Accumulation | EMNCPCJ Antoine Chessex (CH) – On the brink of collapse (2014) 20’ [premiera polska]

Linda Catlin Smith (US/CA) – Far From Shore (2010) 17’ [premiera polska]

Linda Catlin Smith (US/CA) – Ricercar (2015) 10’ [premiera polska]

Linda Catlin Smith (US/CA) – Piano Quintet (2014) 10’ [premiera polska]

Antoine Chessex (CH) – Accumulation (2015) 34’ [premiera polska]

Anton Lukoszevieze (LT/UK) – wiolonczela

Philip Thomas (UK) – fortepian

Jérôme Noetinger (FR) – taśma

Apartment House (UK)

Muzeum Inżynierii Miejskiej
Folk Music z dedykacją dla krakowskiego profesora | FNTZMT |NPDLGŁŚĆ Zygmunt Krauze (PL) – Soundscape (1974)

Zygmunt Krauze (PL) – Soundscape (re-rooted) (1974-2018) [premiera światowa]

Zygmunt Krauze (PL) – Aus aller Welt stammende (re-rooted) (1973)

Sławomir Kupczak (PL) – Halny 2 (2018)* [premiera światowa]

Agnieszka Stulgińska (PL) – Wesele – inicjacja (2018)* [premiera światowa]

Olga Kozieł, Maniucha Bikont, Ewa Grochowska,

Jagna Knittel (PL) – głos

Radical Polish Ansambl (PL)

Warsztat Muzyczny (PL)

Małopolski Ogród Sztuki
14.09 Doing By Not Doing | EMNCPCJ |NPDLGŁŚĆ Pauline Oliveros (US) – Bottoms Up 1_RMX (1966) [premiera polska]

Tetsuo Furudate (JP) – Below The Demarcation (2003-05) [premiera polska]

Lina Järnegard (SE) – Don’t Say a Word (2018) [premiera światowa]

Zbigniew Karkowski (PL) – Doing By Not Doing (2002) [premiera polska]

Ruta Vitkauskaite (LT) – Kragraga (2016) [premiera polska]

Lasse Marhaug (NO) – The Great Silence (2003) [premiera polska]

GGR Betong (SE) Małopolski Ogród Sztuki
Żywiół | SNGL PLR |EMNCPCJ Éliane Radigue (FR) – Elemental II na solo bas (2004) [premiera polska] Kasper T. Toeplitz (PL/FR) – bas Cricoteka
15.09 Aeolian | FNTZMT |:) Maja S. K. Ratkje (NO) (muzyka), Kathy Hinde (GB) (instalacja) – Aeolian (2017) 30’ [premiera polska] Andreas Borregaard (DK) – akordeon

Red Note Ensemble (GB)

ICE S4
The Shape of Jazz to Come | EMNCPCJ |WLNŚĆ Lil Hardin Armstrong (US) – Struttin’ with Some Barbecue (1927)

Richard Rodgers (US), Lorenz Hart (US) – My Funny Valentine (1937)

Abel Meeropol (US) – Strange Fruit (1939)

Mary Lou Williams (US) – excerpt from Zodiac Suite (1945)

Arthur Hamilton (US) – Cry me a River (1953)

Sweet Emma Barrett (US) – Jelly Roll Blues (1963)

Muhal Richard Abrams (US) – Bird Song (1968)

Archie Shepp (US) – Blasé (1969)

Geri Allen (US) – Drummer Song (1994)

Mariam Wallentin (SE) – głos

Zeitkratzer (DE)

ICE S3
Antagonizmy | WLNŚĆ Rebecca Saunders (GB) – fury na kontrabas (2005) 10’

Liza Lim (AU) – The Green Lions eats the sun na tubę (2014-15) 7’ [premiera polska]

Lisa Streich (SE) – Sai ballare? na fortepian, skrzypce i zmotoryzowaną wiolonczelę (2015) 8’

John Zorn (US) – Merlin na trąbkę (2016) 7’ [premiera polska]

Michael Beil (DE) – String Jack na wiolonczelę, projekcję video na żywo i taśmę (2016) 11‘ [premiera polska]

***

Anthony Braxton (US) – Ghost Trance Music na zespół kameralny (1995 nn.): Composition No. 169 – Composition No. 199

Michael Wertmüller (CH) – antagonisme contrôlé na saksofon, perkusję, gitarę basową i zespół (2013-14) 30’ [premiera polska]

Peter Brötzmann (DE) – saksofon

Marco Blaauw (NL) – trąbka

Melvyn Poore (GB) – tuba

Florentin Ginot (FR) – kontrabas

Dirk Wietheger (DE) – wiolonczela

Lucas Niggli (CM) – perkusja

Marino Pliakas (CH) – elektryczna gitara basowa

Paul Jeukendrup (NL) – projekcja dźwięku

Michael Beil (DE) – projekcja video na żywo

Johannes Kalitzke (DE) – dyrygent

Ensemble Musikfabrik (DE)

ICE S1
16.09 Blisko | FNTZMT |:) Alicja Morawska-Rubczak (PL) (reżyseria), Barbara Małecka (PL) (scenografia), Wacław Zimpel (PL) (muzyka) – Blisko spektakl dla dzieci 1–3 lat (2016) 30’ Paulina Giwer-Kowalewska (PL), Filip Meyer-Lüters – taniec

Wacław Zimpel (PL) – klarnet

Cricoteka
The Otheroom | FNTZMT |:) Rolf Wallin (NO) (muzyka), Heine Avdal (NO/BE) (choreografia), Yukiko Shinozaki (JP/BE) (choreografia) – The Otheroom (2016) 50’ [premiera polska] Double bell quartet of Ensemble Musikfabrik (DE) – Marco Blaauw, Christine Chapman, Bruce Collings

Heine Avdal, Michiel Reynaert, Orfee Schuijt, Benjamin Vandewalle (BE) – tancerze

Krišjānis Sants (LT) – performer

Małopolski Ogród Sztuki
$półdzielnia | EMNCPCJ |NPDLGŁŚĆ Piotr Peszat (PL) – try to watch this without crying (2018)* [premiera światowa]

Teoniki Rożynek (PL) – Taśmociąg (2018)* [premiera światowa]

Mikołaj Laskowski (PL) – Fire up/Zapal się (2018)* [premiera światowa]

Marta Śniady (PL) – The most beautiful music in the world (2018)* [premiera światowa]

Paweł Malinowski (PL) – They can’t see you like I can (2018)* [premiera światowa]

Spółdzielnia Muzyczna (PL)

Krzysztof Stefański (PL) – komentarz

Muzeum Inżynierii Miejskiej
16 i 17.09 Ahat ilī – siostra bogów | NPDLGŁŚĆ |FNTZMT Alek Nowak (PL) (muzyka), Olga Tokarczuk (PL) (libretto),

Pia Partum (PL) (reżyseria), Magdalena Maciejewska (PL) (scenografia) – Ahat ilī – siostra bogów (2018)* 90’ [premiera światowa]

Urszula Kryger (PL) – Ninshubur

Joanna Freszel (PL) – Inanna

Ewa Biegas (PL) – Ereszkigal

Jan Jakub Monowid (PL) – Dumuzi

Łukasz Konieczny (PL) – Ojciec-Gramatyk / Kapłan

Bartłomiej Misiuda (PL) – Ojciec-Logik

Sebastian Szumski (PL) – Ojciec-Socjobiolog

Chór Polskiego Radia (PL) – Sędziowie / Demony / Ludzie

Marek Moś (PL) – dyrygent

AUKSO (PL)

ICE S2
17.09 Emigranci | EMNCPCJ |NPDLGŁŚĆ Barbara Buczek (PL) – II Kwartet smyczkowy „Transgressio” (1985) 9’

Hanna Kulenty (PL/NL) – String Quartet No. 5 (2011) 14’

Bogusław Schaeffer (PL/CH) – Quartet No. 7 (1997) 17’

Elżbieta Sikora (PL/FR) – Solo (1984) 12’

Roman Haubenstock-Ramati (PL/AT) – Pluriel (1991) 9’

Jagoda Szmytka (PL/DE) – means of transport (2018) 7’

Irvine Arditti (GB) – skrzypce

Arditti Quartet (GB)

ICE S3
25.09 Videorelacja | EMNCPCJ |NPDLGŁŚĆ Jacek Sotomski – Fajny to był festiwalik (2018) Jacek Sotomski – video, kompozycja LINK
12.09 LEM Wydarzenia towarzyszące Karol Nepelski (PL) (muzyka), Waldemar Raźniak (PL) (reżyseria), Stanisław Lem (PL) (fragmenty powieści) – Solaris – słuchowisko na żywo (1961-2017) Robert Więckiewicz (PL), Cezary Kosiński (PL),

Anita Sokołowska (PL) – czytają

Gabriela Opacka (PL) – skrzypce

Jan Szymański (PL) – puzon basowy

Renata Guzik (PL) – flet basowy i kontrabasowy

Krzysztof Jaworowski (PL) – kontrabas

Piotr Madej (PL) – elektronika

Kamil Sajewicz (PL) – sound design

Audioteka (PL) – produkcja

Muzeum Inżynierii Miejskiej
13.09 #TrashMusic Wojciech Błażejczyk (PL) – #TrashMusic – instalacja dźwiękowa (2018) [premiera światowa] Hashtag Ensemble (PL):

Wojciech Błażejczyk

Marta Grzywacz

Ania Karpowicz

Krzysztof Kozłowski

Spółdzielnia Muzyczna (PL):

Wiktor Krzak

Aleksander Wnuk

Michał Lazar

Martyna Zakrzewska

Jakub Gucik

Barbara Mglej

Spóldzielnia Muzyczna

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Sacrum Profanum – historia festiwalu [dostęp 2018-11-14].
 2. Oficjalna strona internetowa KBF.
 3. a b Sacrum Profanum – ogłoszenie programu 16. edycji [dostęp 2018-11-14].
 4. Program 16 Festiwalu Sacrum Profanum w bazie e-teatr.
 5. Sacrum Profanum – archiwum [dostęp 2018-11-14].
 6. Program festiwalu Sacrum Profanum 2007 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 7. Program festiwalu Sacrum Profanum 2008 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 8. Program festiwalu Sacrum Profanum 2009 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 9. Program festiwalu Sacrum Profanum 2010 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 10. Program festiwalu Sacrum Profanum 2011 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 11. Program festiwalu Sacrum Profanum 2012 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2012-07-20].
 12. Program festiwalu Sacrum Profanum 2013 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2014-11-26].
 13. Program festiwalu Sacrum Profanum 2014 (pol.). Strona oficjalna festiwalu Sacrum Profanum. [dostęp 2014-11-17-07-20].zły zapis daty dostępu
 14. Program festiwalu Sacrum Profanum 2015 [dostęp 2018-11-27].
 15. Program festiwalu Sacrum Profanum 2016 [dostęp 2018-11-27].
 16. Program festiwalu Sacrum Profanum 2017 [dostęp 2018-11-27].
 17. Program festiwalu Sacrum Profanum 2018 [dostęp 2018-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]