Arend Dickmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arendt Dickmann
admirał
Data urodzenia 1572
Data śmierci 1627
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy bitwa pod Oliwą

Arendt Dickmann, właściwie Arendt Dijckman (ur. 1572 w Delft, zm. 28 listopada 1627) – admirał polskiej floty wojennej.

Arendt Dickmann był Holendrem, od 1608 roku mieszkał w Gdańsku, będąc kapitanem i właścicielem statku handlowego. Był członkiem Związku Gdańskich kapitanów Morskich. W 1626 roku wstąpił na służbę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Przed bitwą pod Oliwą, 24 listopada 1627 r. został wyznaczony na stanowisko admirała (głównodowodzącego) polskiej floty biorącej udział w bitwie, na galeonie "Święty Jerzy". W czasie bitwy, 28 listopada 1627, będąc na pokładzie zdobytego już szwedzkiego galeonu "Tigern", poniósł śmierć na skutek trafienia przypadkową kulą artyleryjską (wystrzeloną prawdopodobnie z "Pelikanena" lub omyłkowo z "Latającego Jelenia") w nogi. Uroczysty pogrzeb miał miejsce w Gdańsku 2 grudnia w kościele Mariackim. Przed trumną pędzono 33 pary powiązanych jeńców szwedzkich. Trumnie towarzyszyła kompania honorowa piechoty morskiej, królewscy komisarze i rada miasta.

Nazwę "Admirał Dickmann" nosił w okresie międzywojennym jeden z okrętów polskiej Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej. 25 maja 2007 roku imię "Admirała Arendta Dickmana" i nazwę wyróżniającą "Oliwski" otrzymał 6 Ośrodek Radioelektroniczny w Gdyni, ale także nazwę tę otrzymały ulice w Gdyni Oksywiu oraz Gdańsku Oliwie.

Postaci Dickmanna pisarz Jacek Komuda poświecił dylogię Galeony Wojny wydaną nakładem Fabryki Słów w 2008 roku. Admirał jest także bohaterem utworu Oliwska Szanta wykonywanego przez zespół Cztery Refy.