Artur Kasperek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artur Kasperek
Ilustracja
Artur Kasperek (2017)
Data i miejsce urodzenia

17 października 1966
Lublin

Instrumenty

fagot

Zawód

muzyk

Artur Kasperek (ur. 17 października 1966 w Lublinie) – polski fagocista, doktor habilitowany Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogumiła Gadawskiego, którą ukończył dyplomem w 1992. Umiejętności doskonalił u Klausa Thunemanna.

W latach 1990–1994 solista Polskiej Filharmonii Kameralnej, od 1992 solista Teatru Wielkiego w Warszawie[2], od 1994 solista Polskiej Orkiestry Radiowej, od 1998 jest muzykiem orkiestry Sinfonia Helvetica w ramach festiwalu Musique et Amitie w Szwajcarii, w 1999 solista Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, od 2000 solista Sinfonietty Cracovia, w latach 2001–2005 kierownik sekcji instrumentów dętych w Operze Narodowej.

Ma w swoim dorobku występy solowe z orkiestrami: Filharmonii Narodowej Białorusi, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Sinfonietty Cracovia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Białostockiej, Filharmonii w Kaliszu, Orkiestry Kameralnej Orfeusz, z którymi wykonywał koncerty Mozarta, Webera, Vivaldiego, Hummla, R. Straussa, Panufnika i Villi-Lobosa. W 1995 na zaproszenie Akademii Muzycznej w Mińsku brał udział jako solista w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych, gdzie wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej Białorusi wykonał koncerty Mozarta i R. Straussa.

Jest współzałożycielem i pierwszym fagocistą kwartetu fagotowego Varsovia, z którym zdobył m.in. III nagrodę na konkursie w Niemczech (Poczdam 1998), od 1990 jest fagocistą kwintetu Varsovia Nova, a od 2009 fagocistą zespołu Gruppo di Tempera.

Koncertował solo w Polsce i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Francja, Rosja, Białoruś). Współpracuje z orkiestrami i zespołami: Concerto Avenna, Leopoldinum, Ensemble de Narol.

Współpracuje z dyrygentami: Lorinem Maazelem, Walerijem Giergijewem, Claudiem Abbado, Christophem Eschenbachem i innymi.

Jako adiunkt prowadzi klasę fagotu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie[3] i jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie[potrzebny przypis].

Jako solista i kameralista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

3 stycznia 2012 otrzymał stopień doktora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a odebrał go 22 lutego tego samego roku[3].

W roku 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego[3]. W 2017 roku został kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych UMFC wydziału VII w Białymstoku, a od 2019 roku jest kierownikiem katedry instrumentów dętych UMFC w Warszawie[3].

Od 2020 roku Artur Kasperek jest profesorem nadzwyczajnym UMFC[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artur Kasperek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-05-26].
  2. Orkiestra, Teatr Wielki Opera Narodowa [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  3. a b c d e UMFC – Artur Kasperek, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina [dostęp 2023-09-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]