Myśliciel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Myśliciel
Ilustracja
Myśliciel, Musée Rodin, 1902
Autor Auguste Rodin
Czas powstania 1902
Technika odlew z brązu
Miejsce
przechowywania
Muzeum Rodina

Myśliciel (fr. Le Penseur) – rzeźba w brązie/marmurze wykonana w 1902 przez Auguste’a Rodina, od 1922 znajduje się w zbiorach Muzeum Rodina w Paryżu. Przedstawia postać zamyślonego mężczyzny, zmagającą się z przejmującym wewnętrznym konfliktem. Charakterystyczna sylwetka używana jest czasami jako symbol filozofii.

Oryginał[edytuj | edytuj kod]

Początkowo nazywana Poetą rzeźba była częścią zamówienia Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu (fr. Musée des Arts Décoratifs) i miała stanowić element projektowanego monumentalnego portalu wejściowego muzeum. Rodin oparł tematykę pracy na „Boskiej komediiDantego. Każda z postaci portalu miała odnosić się do jednej z głównych postaci eposu. Według początkowego konceptu Myśliciel przedstawiał samego Dantego przed wrotami piekieł, tworzącego swoją epopeję. Ostatecznie identyczna figura trafiła w wersji miniaturowej na szczyt Bramy Piekieł, gdzie rozmyśla nad tragicznym losem tych, którzy przedstawieni są poniżej. Rzeźba przedstawia nagiego człowieka, ponieważ Rodin chciał stworzyć heroiczną postać w tradycji Michała Anioła, z jednoczesnym odniesieniem do intelektu i poezji.

Pierwsza – gipsowa wersja Myśliciela powstała około roku 1880.

Pełnowymiarowy odlew z brązu został ukończony w roku 1902, lecz dopiero w roku 1904 wystawiono go na widok publiczny. Rzeźba stała się własnością Paryża dzięki akcji zorganizowanej przez zwolenników twórczości Rodina – w 1906 roku stanęła przed paryskim Panteonem. W roku 1922 przeniesiono ją do Hotelu Birion, przekształconego następnie w Muzeum Rodina.

Myślicielowi udało się bardziej niż jakiejkolwiek innej rzeźbie Rodina przeniknąć do powszechnej kultury jako symbol intelektualnego wysiłku. Efektem ubocznym był fakt, że stała się również stałym elementem satyry, i to już za życia Rodina. Armand Hammer zanotował, że podczas osobistego spotkania z Leninem w 1912 roku, podarował przywódcy bolszewików statuetkę przedstawiającą szympansa w pozie Myśliciela, medytującego nad ludzką czaszką, jako aluzję do darwinistycznego zabarwienia filozofii Lenina.

Do września roku 2006, oryginalny odlew był przez jakiś czas wystawiony w muzeum Sakip Sabanci w Stambule w Turcji. Nieco wcześniej, w marcu i kwietniu tego samego roku można go było podziwiać w stolicy amerykańskiego stanu Connecticut, Hartford, w najstarszym w USA publicznym muzeum sztuki – Wadsworth Athenaeum. Na początku roku 2007 rzeźba powróciła do Paryża.

Kolejne odlewy[edytuj | edytuj kod]

Kopia „Myśliciela” na terenie Uniwersytetu Columbia

Ponad dwadzieścia odlewów rzeźby jest rozsianych po muzeach całego świata. Część z tych kopii to wersje powiększone lub w inny sposób przeskalowane. Ostatnio rzeźba ozdobiła szkołę podstawową Penleigh and Essendon z okazji wprowadzenia zajęć z filozofii do programu szkoły.

Lokalizacja pełnowymiarowych odlewów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • The Thinker project, Monachium. Projekt śledzi historie wielu odlewów tej rzeźby (ang.)