Autonomiczna Cerkiew Prawosławna Góry Synaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autonomiczna Cerkiew Prawosławna Góry Synaj
Ilustracja
Katedra (Klasztor św. Katarzyny)
Państwo  Egipt
Siedziba Święta Katarzyna
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Jerozolimski
Katedra Klasztor św. Katarzyny
Arcybiskup Synaju, Faranu i Raify Damian
Dane statystyczne
Liczba klasztorów 14
Powierzchnia 61 200 km²
Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor Świętej Katarzyny”
Ziemia28°33′20,0″N 33°58′34,0″E/28,555556 33,976111

Autonomiczna Cerkiew Prawosławna Góry Synaj, Autonomiczny Kościół Ortodoksyjny Góry Synaj – cerkiew autonomiczna, wchodząca w skład Patriarchatu Jerozolimskiego. Cerkiew obejmuje terytorium prowincji Synaj i klasztorów podległych monasterowi świętej Katarzyny, tworzy arcybiskupstwo Synaju.

Zwierzchnik Cerkwi jest równocześnie przełożonym klasztoru. Od 23 grudnia 1973 funkcję tę pełni arcybiskup Damian, którego oficjalny tytuł brzmi Arcybiskup Synaju, Faranu i Raify. Biskup Damian najczęściej przebywa w Kairze lub Raifie w Libanie.

Na małym klasztornym terytorium obok głównego soboru Przemienienia Pańskiego zachowało się 20 świątyń i kapliczek, z różnych okresów historii klasztoru. Poza murami rozmieszczonych jest dodatkowych kilkanaście świątyń i kaplic, które są w różnym stanie.

Klasztorowi podporządkowane są klasztory: jeden w Kairze, siedem w Grecji, trzy na Cyprze, jeden w Libanie i jeden w Konstantynopolu. Arcybiskupstwo prowadzi też szkołę w Kairze. Katedrą jest Klasztor św. Katarzyny.