Prawosławny patriarchat aleksandryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Patriarchat Aleksandryjski i Całej Afryki
Πατριαρχεῖον Ἀλεξανδρείας καὶ πάσης Ἀφρικῆς
Patriarcheîon Alexandreías kaì pásēs Aphrikês
Ilustracja
Sobór Zwiastowania w Aleksandrii
Państwo  Egipt
Siedziba Aleksandria
de facto Kair
Data powołania 380
Wyznanie prawosławne
Kościół Cerkiew prawosławna
Sobór Zwiastowania w Aleksandrii
Patriarcha papież i patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii i całej Afryki Teodor II
Dane statystyczne
Liczba diecezji 31
brak współrzędnych
Strona internetowa
Podział administracyjny Patriarchatu

Prawosławny patriarchat aleksandryjski – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.

Patriarcha[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny tytuł patriarchy aleksandryjskiego brzmi: Wielce Bosko Błogosławiony Papież i Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata.

W starożytności chrześcijańskiej, Aleksandria była niezwykle silnym centrum monastycznym i teologicznym, a powstała tam Aleksandryjska Szkoła Teologiczna wywierała wielki wpływ na cały chrześcijański świat. Obecnym papieżem jest Teodor II, który jest zarazem 116 patriarchą Kościoła aleksandryjskiego.

Struktura administracyjna[edytuj | edytuj kod]

Jurysdykcja patriarchatu aleksandryjskiego obejmuje całą Afrykę. Należy do niego około 350 000 wiernych. Kościół prowadzi szeroko zakrojoną działalność misjonarską i charytatywną. W ramach patriarchatu działają następujące administratury:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]