Przejdź do zawartości

Avery Brundage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Avery Brundage
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 sierpnia 1887
Detroit

Data i miejsce śmierci

8 maja 1975
Garmisch-Partenkirchen

Rodzaj działalności

biznesmen, działacz sportowy, filantrop

5. przewodniczący MKOl
Okres urzędowania

od 1952
do 1972

Poprzednik

Sigfrid Edström

Następca

Michael Killanin

podpis
Odznaczenia
Krzyż Komandorski I Klasy Orderu Lwa Finlandii Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wielka Wstęga Orderu Świętego Skarbu (Japonia, 1888–2003) Komandor Narodowego Orderu Cedru (Liban) Gwiazda Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Komandor z Gwiazdą Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Wielki Oficer Orderu Edukacji Publicznej (Portugalia) Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi RFN Wielki Oficer Orderu Świętej Agaty (San Marino) Komandor 1. klasy Orderu Wazów (Szwecja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia)

Avery Brundage (ur. 28 sierpnia 1887 w Detroit, zm. 8 maja 1975 w Garmisch-Partenkirchen) – amerykański lekkoatleta, działacz sportowy, kolekcjoner sztuki, znany również z działalności charytatywnej. Członek Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Sportowiec i biznesmen[edytuj | edytuj kod]

W młodości był uczestnikiem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1912 w Sztokholmie, zajmując w pięcioboju lekkoatletycznym 6. miejsce i rzucie dyskiem 22. miejsce. W dziesięcioboju lekkoatletycznym nie ukończył rywalizacji. Trzykrotny mistrz Stanów Zjednoczonych w All-Around, w latach 1914, 1916 i 1918[1].

Zawodowo zajmował się biznesem. Założył własną firmę Avery Brundage Company działającą na rynku budowlanym w Chicago do 1947.

Działacz sportowy[edytuj | edytuj kod]

W 1928 został prezesem Amatorskiego Związku Lekkiej Atletyki, rok później objął przewodnictwo Komitetu Olimpijskiego USA, a w 1930 został wiceprezesem Międzynarodowego Związku Lekkiej Atletyki (IAAF). Jako przewodniczący amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego odrzucił propozycję bojkotu igrzysk olimpijskich 1936 w Berlinie, z których wykluczono niemieckich Żydów. W tym czasie zastąpił w MKOl Ernesta L. Jahncke, którego wydalono za podżeganie do bojkotu igrzysk[2].

W 1945 został wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a w 1952 objął jego przewodnictwo jako następca Sigfrida Edströma.

Przewodnictwo MKOl[edytuj | edytuj kod]

Jako przewodniczący MKOl przeciwstawiał się komercjalizacji igrzysk, przez co stopniowo tracił autorytet. Odmówił przywrócenia złotego medalu Jimowi Thorpe’owi, odebranego mu po ujawnieniu, iż grał w baseball przed udziałem w igrzyskach w 1912. Był również przeciwnikiem dopuszczenia kobiet do igrzysk. Sprzeciwiał się również upolitycznieniu sportu. Podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 wyrzucił z wioski olimpijskiej sprinterów Tommiego Smitha i Johna Carlosa za polityczny gest podczas ceremonii medalowej. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972 w Sapporo został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca I klasy[3]. W 1972 podczas igrzysk olimpijskich w Monachium wsławił się decyzją nieprzerwania imprezy po zamachu organizacji Czarny Wrzesień na reprezentację Izraela, podczas którego zginęło jedenastu sportowców. Wkrótce po igrzyskach ustąpił z zajmowanego stanowiska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. United States Championships (Men 1876-1942). gbrathletics. [dostęp 2010-05-20]. (ang.).
  2. Comite International Olympique (International Olympic Committee). [dostęp 2008-08-06]. (ang.).
  3. Wysokie odznaczenie dla A. Brundage'a. „Nowiny”, s. 2, Nr 39 z 9 lutego 1972. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]