Avialae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Avialae
Gauthier, 1986
Ilustracja
Skansoriopteryks
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

(bez rangi) celurozaury
(bez rangi) maniraptory
(bez rangi) Avialae

Avialaeklad obejmujący ptaki i najbliższych ewolucyjnie krewnych ptaków wśród dinozaurów.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Klad Avialae był różnie definiowany. Włączenie lub wyłączenie z tej grupy rodzaju Archaeopteryx ma ważny wpływ na jego potencjalnych członków.

Avialae vs. Aves[edytuj | edytuj kod]

Jacques Gauthier (str. 34) podaje kilka sprzecznych ze sobą definicji grupy Aves.

  1. Zaawansowane opierzone archozaury (inna proponowana nazwa: Avifilopluma)
  2. Formy latające (klasycznie umieszczone w grupie Avialae)
  3. Archozaury którym bliżej do ptaków niż do krokodyli (inna proponowana nazwa: Panaves – nie mylić z Paraves).
  4. Grupa obejmująca ostatniego wspólnego przodka wszystkich współczesnych ptaków i jego potomków.

Według czwartej definicji archeopteryks nie należy do kladu Aves, tylko Avialae. Nie jest ona jednak powszechnie akceptowana w literaturze i dlatego w większości publikacji klad Avialae jest uważany za grupę dinozaurów, którym bliżej do ptaków niż dromeozaurów. To sprawia, że nienależących do Aves przedstawicieli tego kladu jest bardzo niewiele. Dowodem na to są ostatnie badania, które za nienależącego do Aves członka Avialae uważają tylko rodzaj Epidendrosaurus. Najstarszym znanym teropodem zdolnym do czynnego lotu jest archeopteryks, który prawie zawsze jest uważany za przedstawiciela Avialae. Wielu badaczy uważa go za najbardziej bazalnego członka tego kladu.

Definicja oparta na badaniach filogenetycznych[edytuj | edytuj kod]

Uznając definicję Avialae jako teropodów, którym bliżej do ptaków niż deinonycha, Clarke i Norell (2002) przedstawili drzewo filogenetyczne, na którego szczycie znajdują się formy najprymitywniejsze, a na dole najbardziej zaawansowane.

Epidendrosaurus nie został wzięty pod uwagę w tej analizie, ale Xu w 2002 i Senter w 2007 uważają go za rodzaj siostrzany do rodzaju archeopteryks. Biorąc pod uwagę, że Epidendrosaurus jest wcześniejszy i prymitywniejszy, może również być umieszczony na drzewie filogenetycznym wyżej niż archeopteryks.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gauthier, J. (1986). "Saurischian monophyly and the origin of birds." In: K. Padian, ed. The origin of birds and the evolution of flight. San Francisco: California, Acad.Sci. pp.1–55. (Mem.Calif.Acad.Sci.8.)
  • Gauthier, J., & de Queiroz, K. (2001). "Feathered dinosaurs, flying dinosaurs, crown dinosaurs, and the name Aves." Pp. 7-41 in New perspectives on the origin and early evolution of birds: proceedings of the International Symposium in Honor of John H. Ostrom (J. A. Gauthier and L. F. Gall, eds.). Peabody Museum of Natural History, Yale University, New Haven, Connecticut, U.S.A.