Baalbek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baalbek
بعلبك
Ilustracja
Państwo  Liban
Muhafaza Muhafaza Al-Bika
Gmina Kada Baalbek
Wysokość 1170 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

80 000
Położenie na mapie Libanu
Mapa lokalizacyjna Libanu
Baalbek
Baalbek
Ziemia34°00′25″N 36°12′14″E/34,006944 36,203889
Baalbeka
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Baalbek(js) 8.jpg
Państwo  Liban
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, IV
Numer ref. 294
Regionb Kraje Arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1984
na 8. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Baalbek, Balabakk (arab. ‏بعلبك‎) – miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące w dolinie Bekaa między górami Liban i Antyliban (86 km na północny wschód od Bejrutu). Liczba mieszkańców: 81 tys. (czwarte co do wielkości miasto kraju).

W starożytności znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazwą Heliopolis („Miasto Słońca”) jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Jako rzymska kolonia (Colonia Iulia Augusta Felix Heliopolitana) – główny ośrodek kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa.

Najważniejsze zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka świątynia (nazywana też świątynią Jowisza), której budowę ukończono ok. 60 r. n.e. Jej kompleks składa się z czterech części: monumentalnego wejścia, czyli propylejów, dziedzińca sześciokątnego, wielkiego dziedzińca (o wymiarach 134 × 112 metrów, z ołtarzem ofiarnym) oraz z właściwej świątyni. Sanktuarium to, zbudowane na planie prostokąta o wymiarach 88 × 48 metrów, otaczały 54 zewnętrzne kolumny, z których do czasów współczesnych pozostało sześć; mają one 22 m wysokości i średnicę ponad 2 m. Stojące kolumny są związane belkowaniem ozdobionym fryzem przedstawiającym głowy byków i lwów połączone wieńcem. Świątynię zbudowano na podstawie usytuowanej 13 m nad poziomem otaczającego ją terenu i 7 m ponad dziedzińcem, na który prowadziły monumentalne schody. Fundament ten powstał z największych bloków kamiennych, jakie kiedykolwiek obrobiono; po stronie zachodniej znajduje się „Trilithon” – zespół trzech ogromnych bloków kamiennych ważących po ok. 800 ton.
  • Świątynia Bachusa (Mała świątynia). W sąsiedztwie znajduje się świątynia Bachusa, zbudowana ok. 150 r. i wyjątkowo dobrze zachowana.
  • Okrągła świątynia (tzw. świątynia Wenus). Niewielka budowla opodal dwóch głównych sanktuariów, wyróżniająca się oryginalną architekturą, pochodząca z ok. 250 r.
  • Kamień Południa. W dawnym kamieniołomie (przy południowym wjeździe do miasta), gdzie obrabiano bloki do budowy świątyń, zachował się kamienny monolit, uważany za największy na świecie obrobiony blok kamienia (pochodzi z I w. n.e.). Nazywany „Kamieniem Południa” lub „Kamieniem brzemiennej kobiety” ma wymiary 21,5 × 4,8 × 4,2 m i waży przypuszczalnie ok. 1170 ton.
  • Wielki meczet. Ruiny meczetu z VII–VIII wieku zbudowanego na miejscu rzymskiego forum i późniejszego kościoła św. Jana z wtórnym wykorzystaniem starożytnych kolumn wapiennych i granitowych.

Wszystkie te zabytki cechuje znaczne urozmaicenie ukształtowania przestrzennego oraz wielkie bogactwo form architektonicznych i dekoracji rzeźbiarskiej o motywach klasycznych i orientalnych. Ponadto w Baalbek częściowo zachował się wielki antyczny teatr, średniowieczna bazylika chrześcijańska, a także obwarowania arabskie z XII wieku i średniowieczne mury obronne.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Baalbek
Świątynia Jowisza, propyleje
Świątynia Jowisza, Dziedziniec Sześciokątny
Świątynia Jowisza, Wielki Dziedziniec z ołtarzem ofiarnym
Kolumny o wysokości 22 m stojące do tej pory
Średnica kolumny przekracza 2 metry
Spojrzenie na kolumny z dołu
Stojące kolumny i podstawa świątyni Jowisza
Fryz z głową lwa
Głowa lwa – symbol Baalbeku
Świątynia Bachusa, tzw. „mała świątynia”
Świątynia Bachusa, tzw. „mała świątynia”
Świątynia Bachusa, kolumny zewnętrzne i pozostałości stropu
Świątynia Bachusa, trzydzieści trzy stopnie prowadzące do świątyni
Świątynia Bachusa, portal wejściowy
Świątynia Bachusa, malowidło na stropie portalu wejściowego
Świątynia Bachusa, wnętrze
Świątynia Wenus
Brama miejska
Pozostałości meczetu i mury arabskiej cytadeli
Świątynie na tle gór Liban