Bajt Safafa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajt Safafa
בית צפאפא
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Bajt Safafa
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Wschodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Bajt Safafa בית צפאפא
Bajt Safafa
בית צפאפא
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Bajt Safafa בית צפאפא
Bajt Safafa
בית צפאפא
Ziemia31°44′38″N 35°12′20″E/31,743889 35,205556
Portal Portal Izrael

Bajt Safafa (hebr. בית צפאפא; arab. بيت صفافا) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Gillo, na zachodzie wioska Szarafat, na północy osiedla Pat i Talpijjot, a na wschodzie kibuc Ramat Rachel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1596, i znajdują się w tureckiej księdze podatkowej. Wieś liczyła wówczas 41 gospodarstwa, a mieszkańcy płacili podatki z upraw pszenicy, jęczmienia, oliwek, winogron, cytrusów, oraz hodowli kóz i pszczół[1].

W wyniku wojny o niepodległość w 1948 wioska została podzielona. Północno-zachodnia część znalazła się pod kontrolą izraelską, natomiast pozostała większa część wioski znalazła się pod okupacją Transjordanii. Podczas wojnie sześciodniowej w 1967 wieś została zajęta przez wojska izraelskie i połączona w jedną całość jako osiedle mieszkaniowe Jerozolimy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Erlangen, Germany: Erlanger Geographische Arbeiten, 1977, s. 116.