Newe Ja’akow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Newe Ja’akow
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Panorama osiedla Newe Ja’akow
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Wschodnia Jerozolima
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Newe Ja’akow”
31°50′28″N 35°14′33″E/31,841111 35,242500
Portal Izrael

Newe Ja’akow (hebr. נוה יעקב) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na wysokości około 700 metrów n.p.m. na wschodnim zboczu płaskowyżu wznoszącego się nad wadi al-Hafi i Kelt, w odległości około 7 kilometrów na północ od Starego Miasta. Na zachodzie znajduje się osiedle Bet Hanina, a na południu osiedle Pisgat Ze’ew. Od wschodu i północy osiedle jest chronione przez mur bezpieczeństwa, oddzielający terytorium Autonomii Palestyńskiej od Izraela. Po stronie palestyńskiej, na północy znajduje się miasto Ar-Ram, na północnym wschodzie arabska wioska Jaba i osiedle żydowskie Gewa Binjamin, a na południowym wschodzie miasto Hizma.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku opuszczone okoliczne ziemie odkupił Żydowski Fundusz Narodowy, wspierając następnie założenie osiedla Newe Ja’akow przez żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, którzy byli członkami ruchu syjonistycznego Mizrachi. Razem z sąsiednim osiedlem Atarot tworzyły niewielki blok osiedli żydowskich położonych na północ od Jerozolimy. Nowa osada cierpiała na brak wody i przeżywała poważne trudności finansowe. Podczas arabskich rozruchów w 1929 roku Arabowie napadli na Newe Ja’akow. Pod wpływem tych wszystkich wydarzeń, wielu mieszkańców wyprowadziło się do Jerozolimy.

W 1931 roku brytyjskie władze Mandatu Palestyny przeprowadziły przymusowe wywłaszczenie ziemi sąsiedniego osiedla Atarot, na której wybudowano niewielkie lotnisko. W trakcie prac budowlanych powstała droga i wodociągi. Przy tej okazji w 1935 roku wybudowano wodociąg do Newe Ja’akow, a w 1939 roku przeprowadzono elektryfikację. Podczas arabskich rozruchów 1936–1939 Newe Ja’akow był kilkakrotnie napadany, a jego uprawy rolnicze niszczone. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny na początku 1948 żydowska organizacja paramilitarna Hagana wyznaczyła do obrony osiedli Atarot i Newe Ja’akow grupę 150 żołnierzy z Brygady „Ecjoni”[1]. Na początku I wojny izraelsko-arabskiej okolicę zajęły siły jordańskiego Legionu Arabskiego. Ostatecznie obrońcy opuścili Newe Ja’akow w dniu 17 maja 1948 roku. Osiedle zostało zajęte i zniszczone przez jordańskich żołnierzy.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku całą okolicę zajęły wojska izraelskie. W 1972 roku utworzono współczesne osiedle mieszkaniowe

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części osiedla znajduje się baza wojskowa Fort Nehemiasz, będący siedzibą Centralnego Dowództwa Sił Obronnych Izraela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Jadwiszczok: Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948 roku i jej wpływ na formowanie się Izraelskich Sił Obronnych. Poznań: Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2010, s. 73. [dostęp 2011-12-12]. (pol.)