Abu Tur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abu Tur
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Abu Tur
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Wschodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Abu Tur
Abu Tur
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Abu Tur
Abu Tur
Ziemia31°45′49″N 35°13′57″E/31,763611 35,232500
Portal Portal Izrael

Abu Tur (arab. أبو طور; hebr. אבו תור) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w południowo wschodniej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Wschodni Talpijjot, na zachodzie Ha-Moszawa ha-Germanit, na północy Silwan, a na wschodzie wioska Dżabal Batin al-Hawa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa osiedla nawiązuje do oficera armii Saladyna, który nazywał się Szihab ad-Din al-Mukaddasi, ale nazywano go szejk Ahmad at-Tureh (w skrócie Abu Tur)[1]. Wzgórze, na którym zbudowano osiedle zostało nazwane Dżabal Dajr Abu Tur (góra klasztoru Abu Tur), lub „Góra Diabła”. Nazwa nawiązuje do legendy, że znajdował się tutaj dom arcykapłana żydowskiego Kajfasza, w którym Judasz Iskariota wydał Jezusa Chrystusa w ręce Sanhedrynu za trzydzieści srebrników, po czym popełnił samobójstwo. Prawdopodobnie w miejscu tym wznosił się w przeszłości klasztor pod wezwaniem św. Marka[2].

Pod koniec XIX wieku Abu Tur stało się dzielnicą mieszkaniową, w której osiedlali się Muzułmanie, Chrześcijanie i Żydzi z Jerozolimy[3].

Podczas wojny o niepodległość w 1948 o osiedle prowadzone były walki żydowsko-arabskie. Po wojnie przez osiedle przebiegała granica, dzieląca osiedle na dwie części. Zachodnia część znalazła się w Izraelu, natomiast wschodnia weszła w skład Transjordanii. Pomiędzy nimi znajdował się wąski pas osiedla, stanowiący strefę zdemilitaryzowaną patrolowaną przez międzynarodowe siły UNTSO. W styczniu 1949 Mosze Dajan zaproponował wymianę terytoriów w obszarze Jerozolimy. Plan ten przewidywał między innymi połączenie całego osiedla Abu Tur, jego prozpozycja została jednak odrzucona[4].

Po wojnie sześciodniowej w 1967 całe osiedle znalazło się pod kontrolą izraelską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruth Kark, Shimon Landman: The establishment of Muslim neighbourhoods in Jerusalem, outside the old city, during the late Ottoman period. Palestine Exploration Quarterly, 1980, s. 113–135.
  2. C. Warren, C. R. Conder: The Survey of Western Palestine. Jerusalem. London: The Committe of the Palestine Exploration Fund, 1884, s. 397.
  3. A. Arnon: The Quarters of Jerusalem in the Ottoman Period. Middle Eastern Studies 28, 1992, s. 1-65.
  4. Marshall J. Berger, Ora Ahimeir: Jerusalem: a city and its future. Syracuse University Press, 2002, s. 140. [dostęp 2011-05-12]. (ang.)