Wzgórze Herzla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wzgórze Herzla
הר הרצל
Ilustracja
Wzgórze Herzla – wejście na cmentarz
Państwo

 Izrael

Położenie

1 Herzl bulwar, Jerozolima

Pasmo

Wyżyna Judejska

Wysokość

834 m n.p.m.

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze Herzla”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wzgórze Herzla”
Ziemia31°46′26″N 35°10′50″E/31,773889 35,180556

Wzgórze Herzla (הר הרצל – Har Herzl) – wzniesienie, na którym leży narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Grób Herzla leży na szczycie wzgórza. Na zachód mieści się Instytut Jad Waszem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II wojny światowej (Holocaustu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Latem 1948 władze Izraela stwierdziły konieczność budowy cmentarza dla swoich poległych żołnierzy. Wybór padł na Wzgórze Herzla. Z czasem zaczęto chować tam funkcjonariuszy policji i inne zasłużone osoby. Na wzgórzu są pochowani między innymi trzej premierzy: Lewi Eszkol, Golda Meir i Icchak Rabin (spoczywa obok żony Lei).

W 2023 pochowany został tam Szewach Weiss[1].

Kwatery cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery, m.in.:

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Grób Herzla[edytuj | edytuj kod]

W 1903 Herzl napisał w testamencie:

„Pragnę być pochowany w metalowej trumnie, obok mojego ojca i spoczywać tam do momentu gdy Żydzi przeniosą moje ciało do Państwa Izrael. Trumny mojego ojca, mojej siostry Pauliny i moich bliskich krewnych, którzy umrą do tego momentu niech też zostaną przeniesione.”

Gdy Herzl zmarł rok później, został pochowany w Wiedniu. Dopiero w roku 1949, 45 lat później, jego szczątki zostały przeniesione i pochowane w Jerozolimie. Miejsce na grób zostało wybrane przez specjalną komisję państwową. Do konkursu na projekt nagrobka zgłoszono 63 prace. Zwycięzcą okazał się Joseph Klarwein. Zaproponował on wykonanie grobu w postaci nieozdobionego bloku czarnego granitu z napisem „Herzl”. Od 1951 roku Wzgórze Herzla służy jako Cmentarz Narodowy Izraela.

Pomimo wyraźnego życzenia, dzieci Herzla nie zostały pochowane koło niego. Dopiero w 2006 roku sprowadzono ich szczątki do Izraela. Jego trzecia córka zginęła podczas Holocaustu i los jej zwłok jest nieznany. Jedyny wnuk Herzla spoczął na Wzgórzu w 2007 roku. Tutaj leżą także jego rodzice i siostra.

Krajowy Cywilny cmentarz Państwa Izrael[edytuj | edytuj kod]

Część cmentarza przeznaczona dla przywódców państwa i innych osób zasłużonych. Odbywa się tam co roku uroczystość Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy (hebr. Yom Hazikaron).

Na północ od grobu Herzla jest miejsce przeznaczone dla przywódców światowego ruchu syjonistycznego, spoczywają tutaj m.in.: Dawid Wolffsohn, Nahum Sokołow, Simcha Dinic i Arje Dulzin. Dzieci Herzla – Paulina i syn Hans leżą niedaleko. W części zachodniej tej kwatery znajduje się grób Ze’ewa Żabotyńskiego i jego rodziny.

Patrząc w dół stoku, w kierunku cmentarza wojskowego, możemy zobaczyć groby prezydentów, premierów, przewodniczących Knesetu. Z reguły obok pochowane są małżonki dostojników. Spoczywają tutaj prezydenci: Zalman Szazar, Chaim Herzog, Szimon Peres, premierzy: Lewi Eszkol (pochowany wbrew życzeniu, by spoczywać w kibucu Deganja Bet), Golda Meir, Icchak Rabin i jego żona Le’a oraz pierwszy przewodniczący Knesetu, Josef Sprinzak z żoną Hanną, a także pierwszy minister finansów Izraela Eli’ezer Kaplan oraz burmistrz Jerozolimy Teddy Kollek.

Przywilej pochówku w tej części cmentarza przysługuje także żołnierzom odznaczonym Medalem Waleczności.

Narodowy Cmentarz dla żołnierzy i policjantów[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Cmentarz Wojskowy Izraela leży na północnym stoku Wzgórza Herzla – jest głównym cmentarzem żołnierzy izraelskich i policji.

Ogród zaginionych żołnierzy[edytuj | edytuj kod]

Ogród poświęcony pamięci żołnierzy zaginionych od 1914 roku.

Starożytny grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Żydowska starożytna jaskinia grobowa odkryta w 1954 roku.

National Memorial Hall[edytuj | edytuj kod]

Miejsce pamięci z nazwiskami wszystkich poległych obrońców Izraela od 1860.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szewach Weiss został pochowany w Jerozolimie. Spoczął na Wzgórzu Herzla [online], www.rmf24.pl [dostęp 2023-02-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]