Barbakan w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy barbakanu w Warszawie. Zobacz też: Barbakan w Krakowie oraz ruiny barbakanu w Bieczu.
Barbakan w Warszawie
Obiekt zabytkowy nr rej. 336/3 z 1 lipca 1965[1]
Barbakan od strony zachodniej (2014)
Barbakan od strony zachodniej (2014)
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Nowomiejska
Ukończenie budowy 1548
Ważniejsze przebudowy 1954
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Barbakan w Warszawie
Barbakan w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Barbakan w Warszawie
Barbakan w Warszawie
Ziemia 52°15′02″N 21°00′36″E/52,250556 21,010000

Barbakan w Warszawiebarbakan wzniesiony około 1548 w pasie warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projektantem budowli był architekt Jan Baptysta Wenecjanin. Wraz z pobliską Bramą Łazienną i Basztą Prochową barbakan tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. Na przełomie XVI i XVII został zwieńczony renesansową attyką.

Już w chwili jego wybudowania barbakan był anachroniczny i nie spełniał ważniejszych funkcji obronnych, głównie wskutek rozwoju artylerii. Tylko raz w swej historii uczestniczył w obronie Warszawy – podczas potopu szwedzkiego, kiedy to wojska króla Jana Kazimierza odbijały go 30 czerwca 1656 z rąk szwedzkich.

W XVIII w. barbakan częściowo rozebrano, a w XIX w. jego pozostałości włączono w obręb nowo wybudowanych w jego miejscu kamienic. W latach 1937–1938, pod kierownictwem Jana Zachwatowicza zrekonstruowano fragment murów oraz zachodnią część mostu Barbakanu dzięki wyburzeniu stojącego w tym miejscu domu.

Podczas oblężenia Warszawy w 1939 oraz powstania warszawskiego cała zabudowa Starówki uległa zniszczeniu. Po wojnie Biuro Odbudowy Stolicy postanowiło nie odbudowywać kamienic okalających dawne mury miejskie. W zamian postanowiono odsłonić ich pozostałości i odbudować barbakan. Rekonstrukcji dokonano w latach 1952–1954 pod kierownictwem Wacława Podlewskiego na podstawie XVII-wiecznych rycin.

Obecnie w Barbakanie znajduje się stała wystawa Muzeum Warszawy (czynna w sezonie letnim) poświęcona Staremu Miastu oraz murom obronnym Starej Warszawy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]