Barbara Czarniawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Czarniawska (2014)

Barbara Czarniawska (wcześniej Barbara Czarniawska-Joerges) (ur. 1948 w Białymstoku) – jedna z częściej cytowanych za granicą przedstawicielka nauk społecznych pochodzenia polskiego. Profesor zarządzania w Göteborskim Instytucie Badawczym na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. Członkini Szwedzkiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa w Szkole Handlowej w Kopenhadze, Sztokholmie i Helsinkach.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat obroniła na SGPiS w 1976 roku. Visiting professor na wielu uczelniach europejskich i amerykańskich.

Współtwórczyni nurtu konstrukcjonizmu społecznego w teorii organizacji i zarządzania. Przedstawicielka nurtu metod jakościowych i interakcjonizmu symbolicznego, wykorzystująca storytelling oraz analizę narracyjną, a także teorię aktora-sieci. Jako jedna z pierwszych zaproponowała wykorzystanie antropologii kulturowej w ujęciu interpretatywnym do badań korporacji, w książce Exploring Complex Organizations z 1992 roku.

Autorka m.in. Writing Management (Oxford University Press, 1999) A Tale of Three Cities (Oxford University Press, 2002), Narratives in Social Science Research (Sage, 2004), A Theory Of Organizing (Edward Elgar Publishing, 2008), Cyberfactories: How news agencies produce news (Edward Elgar Publishing, 2011).