Bartosz Niedzielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartosz Niedzielski
Bartosz Orent-Niedzielski
Data i miejsce urodzenia 1983
Katowice
Data i miejsce śmierci 16 grudnia 2018
Strasburg
Zawód, zajęcie działacz społeczny
dziennikarz

Bartosz Niedzielski, także Barto Pedro Orent-Niedzielski[1] (ur. 1983 w Katowicach, zm. 16 grudnia 2018 w Strasburgu) – polski działacz społeczny i dziennikarz pracujący w Parlamencie Europejskim, który zginął w wyniku zamachu terrorystycznego w Strasburgu w grudniu 2018 roku, postrzelony w trakcie próby udaremnienia działania zamachowcowi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Katowic[1][2]. Jako nastolatek wyemigrował z matką Dorotą Orent[3] i bratem Jakubem do Francji. Przez dwadzieścia lat mieszkał w Strasburgu. Uczęszczał tam do Lycée international des Pontonniers[4]. Następnie pracował w Parlamencie Europejskim, gdzie prowadził program radiowy i był przewodnikiem oprowadzającym wycieczki turystyczne[1].

W Strasburgu współpracował z lokalną prasą. Był zaangażowany w działalność na rzecz mniejszości etnicznych, kulturowych i seksualnych, w tym na rzecz ruchu LGBT, kultury jidysz oraz ekologii[1][3]. Był jednym z animatorów Europejskiego Festiwalu Komiksu Strasbulles[2]. Był gejem[5], kosmopolitą i eurofilem ceniącym swoją europejską tożsamość[1]. Amatorsko tańczył w zespole i śpiewał w chórze[2]. Był poliglotą, znał co najmniej siedem języków, w tym polski, francuski, angielski, włoski, węgierski, jidysz i rosyjski[4]. Rozpoczął również naukę tureckiego[1].

Według doniesień medialnych, był znany i lubiany przez strasburską Polonię[6]. Przyjaźnił się z muzykiem Lukiem Arbogastem, a także z teatrolożką Claire Audhuy, której pomagał w pracy nad książką Penser et parler l’Europe[1].

Zamach w Strasburgu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zamach w Strasburgu (2018).

11 grudnia 2018 w Strasburgu we Francji, podczas jarmarku bożonarodzeniowego, 29-letni Chérif Chekatt, obywatel Francji pochodzenia algierskiego dokonał zamachu terrorystycznego z użyciem noża i broni palnej.

Według relacji znajomych, Niedzielski tego wieczoru poszedł na koncert do jednego ze strasburskich klubów. Jeszcze zanim koncert się rozpoczął, razem ze znajomym dziennikarzem z Włoch Antonio Megalizzim i dwoma muzykami stali przed wejściem, paląc papierosy. Gdy spostrzegli zamachowca z bronią, rzucili się, żeby go powstrzymać[1][2]. Niedzielski i Antonio Megalizzi odnieśli rany postrzałowe. Według części doniesień, zamachowiec chciał wejść do klubu, a dzięki interwencji Polaka i Włocha udało się zabarykadować drzwi i nie dopuścić zamachowca do środka[6].

Niedzielski został przetransportowany do szpitala, gdzie przebywał na oddziale intensywnej terapii. Spędził pięć dni w śpiączce, po czym zmarł wieczorem 16 grudnia 2018[2].

Oddźwięk i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Bartosza Niedzielskiego nastąpił szeroki odzew w publicznych wypowiedziach najwyższych polskich urzędników państwowych oraz instytucji Unii Europejskiej. 17 grudnia 2018 roku Komisja Europejska uczciła pamięć zmarłego minutą ciszy[1]. Prezydent RP Andrzej Duda napisał, że znał Niedzielskiego z widzenia i był wstrząśnięty informacją o jego śmierci, złożył też hołd pamięci zmarłego[7]. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu” i podjął decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie działacza[8]. Kondolencje rodzinie zmarłego złożyli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych[9].

Śmierć Niedzielskiego stała się też przedmiotem debaty publicystycznej. Jacek Dehnel zauważył, że odwaga okazana w krytycznej sytuacji przez Niedzielskiego nie wpisywała się w stereotyp silnego, umięśnionego, heteroseksualnego maczo: „Nic nie wskazuje na to, żeby w towarzystwie chwalił się, jakim to będzie chojrakiem i jak powstrzymałby zamachowców, gdyby przyszło co do czego. Na jego zdjęciach nie widać koszulek z żołnierzami wyklętymi. A jednak to on pobiegł ze swoim znajomym, żeby powstrzymać uzbrojonego napastnika w Strasburgu. (…) Dziś możemy powiedzieć, że był nie tylko bohaterskim Polakiem, ale również bohaterskim gejem, który za ocalenie zupełnie obcych ludzi, chroniących się w strasburskim klubie, zapłacił najwyższą cenę. Więc na drugi raz, koledzy heterycy, darujcie sobie te heheszki o rurkach”[5].

14 stycznia 2019 roku przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zapowiedział, że studio radiowe Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie nosić imię Antonio Megalizziego i Bartosza Niedzielskiego[10][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i Dominika Sitnicka: Nie takiego bohatera oczekiwali. Problem prawicy z Bartoszem Niedzielskim. Oko.press, 19 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 2. a b c d e Anna Malinowska: Bartosz Niedzielski z Katowic próbował zatrzymać zamachowca w Strasburgu. W niedzielę zmarł w szpitalu. Gazeta Wyborcza, 16 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2018].
 3. a b „Jestem zaszczycona, że mogłam go znać”. Bliscy wspominają Bartosza Niedzielskiego. Fakty TVN, 20 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 4. a b Attentat de Strasbourg : « Bartek était l’exact opposé de celui qui l’a tué ». Le Parisien, 17 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2018].
 5. a b Jacek Dehnel: Bartosz Niedzielski: bohater, z którym heterokwiat narodu ma problem. Bo był gejem. Gazeta Wyborcza, 18 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 6. a b Stefanik: Bartosz Niedzielski, Polak który zmarł po zamachu, był wyjątkowo lubiany przez lokalną społeczność. 17 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 7. Wpis Andrzeja Dudy na Twitterze. 16 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 8. Polak zginął w zamachu w Strasburgu. Premier przyznał specjalną rentę jego rodzinie. wprost.pl, 17 grudnia 2018. [dostęp 16 stycznia 2019].
 9. Bartosz Niedzielski, Polak ranny w Strasburgu, nie żyje. Andrzej Duda: Jestem wstrząśnięty. wiadomosci.gazeta.pl, 17 grudnia 2018.
 10. Studio radiowe Parlamentu Europejskiego zostanie nazwane imieniem Bartosza Niedzielskiego. Gazeta Wyborcza, 15 stycznia 2019. [dostęp 16 stycznia 2019].
 11. Adam Nowiński: Zginął po tym, jak powstrzymał zamachowca w Strasburgu. Europarlament uhonorował bohaterskiego Polaka. natemat.pl, 15 stycznia 2019. [dostęp 16 stycznia 2019].