Przejdź do zawartości

Batalion Artylerii (Legiony Polskie we Włoszech)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Batalion Artylerii
Historia
Państwo

 Francja

Tradycje
Nadanie sztandaru

30 stycznia 1801

Dowódcy
Pierwszy

Wincenty Aksamitowski

Działania zbrojne
Wojny napoleońskie
Organizacja
Dyslokacja

Mediolan

Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Rodzaj wojsk

Artyleria

Podległość

Legion Polski Posiłkowy Lombardii

Batalion Artylerii – polski oddział wojskowy Legionów Polskich we Włoszech.

Formowanie i zmiany organizacyjne

[edytuj | edytuj kod]

28 kwietnia 1797 roku Wincenty Aksamitowski przedstawił generałowi Dąbrowskiemu projekt utworzenia batalionu artylerii Legionów Polskich. Miał składać się z trzech kompanii, każda ponad 100 żołnierzy. Projekt został zaaprobowany, a Aksamitowski wyznaczony na stanowisko szefa batalionu.

Początkowo batalion był częścią regimentu artylerii cisalpińskiej, a żołnierze nosili mundur cisalpińskich artylerzystów. 2 czerwca 1797 roku trzy kompanie umundurowane i zorganizowane z sześcioma działami polowymi uczestniczyły w kursie mediolańskim i manewrowały w obecności generała Bonapartego.

Batalion wziął udział w obronie Mantui i blokadzie Peschiery[1]

Dowódcy batalionu

[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew

[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew z tkaniny jedwabnej o wymiarach 150 cm x 150 cm. Na tle niebieskim gwiazda biała, ośmiopromienna. Na dłuższych promieniach skierowanych w rogi bławatu wyrysowane podłużne trójkąty karmazynowe. Pośrodku olejno malowany kogut galijski w barwach szaro-brązowych, opierający nogi na dwóch lufach działowych, skrzyżowanych i związanych wieńcem dębowym. Z wylotów luf i zapałów wybucha płomień z dymem. Za kogutem znajdują się dwie gałązki wawrzynowe. Nad kogutem malowana farbą olejną wstęga niebieska o szerokości 8 cm, na której znajduje się napis srebrnymi literami: REPUBLIQUE FRANÇAISE[2].

Pod kogutem na stronie lewej bławatu napis: BATAILLION D'ARTILLERIE[2]

Drzewce czarno malowane o grubości 3,2 cm. Grot brązowy srebrzony wysokości 18 cm, z czego tuleja ma 8,5 cm. Największa szerokość grotu 5,2 cm. Okucie dolne z tego samego metalu szerokości 5 cm, zwężające się ku dołowi. Całkowita długość drzewca 307 cm. Pod grotem sznur podwójnie wiązany, z węzłem, przesuwką i dwoma chwastami długości 10 cm. Sznury jedwabne trójkolorowe, przetykane srebrem. Chwasty zwieszają się na 62 cm od związania pod grotem[2].

Do 1934 roku znajdowała się w Zamku Warszawskim. Obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gembarzewski 1925 ↓, s. 46-47.
  2. a b c d Gembarzewski 1964 ↓, s. 40 i 38.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]