Legia Nadwiślańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Legia Nadwiślańska
Légion de la Vistule
Legia Nadwiślańska.jpg
Pieczęć Legii Nadwiślańskiej
Historia
Państwo Księstwo Warszawskie
FranceImp1.png I Cesarstwo Francuskie
Sformowanie 31 maja 1808
Rozformowanie 1814
Tradycje
Rodowód Legii Polsko-Włoskiej
Dowódcy
Pierwszy Józef Joachim Grabiński
Działania zbrojne
Wojny napoleońskie
Organizacja
Numer brak
Podległość osobisty nadzór Napoleona
Rodzaj wojsk Piechota, kawaleria
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Skład 3 pułki piechoty i pułk lansjerów; od 1810 również 4 pułk piechoty
Józef Chłopicki w mundurze generała

Legia Nadwiślańska – polska jednostka powstała 31 marca 1808 roku w wyniku przemianowania tworzonej od wiosny 1807 roku na mocy dekretu Napoleona Legii Polsko-Włoskiej w związku z jej przejściem na żołd francuski w królestwie Westfalii. Istniała do 18 czerwca 1813[1].

Początkowo liczyła 5467 żołnierzy, a jej pierwszym dowódcą był generał Józef Joachim Grabiński, a od 7 czerwca 1808 płk Józef Chłopicki[1]. W przeciwieństwie do szwoleżerów była to formacja z zasady chłopska, a stanowiska oficerskie zajmowała tu zazwyczaj drobna szlachta.

Na podstawie umowy zawartej 10 maja 1808 między rządem Księstwa Warszawskiego a rządem francuskim, Księstwo zobowiązało się do zapewnienia stałego dopływu rekruta do Legii. Legia zorganizowana pod osobistym nadzorem Napoleona w Bajonnie składała się z trzech pułków piechoty (około 5000 żołnierzy) oraz z dowodzonego przez Jana Konopkę pułku lansjerów.

Legioniści Nadwiślańscy nosili ciemnoniebieskie kurtki i białe spodnie, a pułki różniły się jedynie kolorem kołnierzy, rabatów i wyłogów. Każdy pułk składał się z 2 batalionów – po 6 kompanii – przy czym pierwsza kompania była grenadierska, a ostatnia woltyżerska. Grenadierzy odróżniali się czerwonymi epoletami i czerwoną kitą na czako, a woltyżerowie żółtym kolorem sznurów, kity i epoletów.

Walki w Hiszpanii[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1808 wysłana do Hiszpanii w sile trzech pułków piechoty, od 19 czerwca do 14 sierpnia brała udział w pierwszym oblężeniu Saragossy.

Dowodzona przez płk. Józefa Chłopickiego rozbiła koło Epili siły hiszpańskiej milicji zdążającej na odsiecz miasta. Wyróżniła się w bitwie pod Tudelą.

W walkach w Hiszpanii brały udział następujące jednostki Legii Nadwiślańskiej:

W ciągu walk Hiszpanii, Legia odniosła szereg zwycięstw, m.in.:

  • 20 grudnia 1808 – udział aż do kapitulacji w drugim oblężeniu Saragossy,
  • 15 czerwca 1809 – wygrana bitwa pod Marią,
  • 18 czerwca 1809 – zadecydowała o zwycięstwie armii cesarskiej pod Belchite,
  • styczeń 1810 – ułani Legii zajmując przełęcz Paso de los Despenaperros otworzyli armii francuskiej drogę do Andaluzji,
  • 14 maja 1810 – odebrała kapitulację obleganej przez siebie Leridy,
  • 21 czerwca 1810 – odebrała kapitulację obleganej Tarragony,
  • 16 maja 1811 – ułani rozbili piechotę angielską w bitwie pod Albuerą.

II Legia Nadwiślańska[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 1809 cesarz wydał dekret o utworzeniu II Legii Nadwiślańskiej, która powstać miała na bazie Polaków służących w armii austriackiej, którzy pod Wagram dostali się do francuskiej niewoli. Planowano utworzenie 3 pułków piechoty liczących łącznie 6000 żołnierzy. Gdy II Legia Nadwiślańska osiągnęła stan 2200 żołnierzy, przemianowana została na 4 pułk piechoty i w 1810 roku przerzucona została do Hiszpanii, gdzie dołączyła do pierwszej Legii Nadwiślańskiej. 3 marca 1812 w czasie przygotowań do wojny Napoleona z Rosją została włączona do Gwardii Cesarskiej. Oddziały wywodzące się z niej przeszły w tej kampanii cały szlak bojowy wraz z odwrotem do Francji. W sierpniu 1813 roku z resztek czterech pułków piechoty Legii Nadwiślańskiej utworzono jeden pod dowództwem gen. Malczewskiego i przyłączono go do 27 Dywizji[2]. Jeszcze 19 marca 1814 utworzony z pozostałej piechoty polskiej po bitwie pod Lipskiem pułk piechoty nadwiślańskiej odznaczył się w bitwie pod Arcis-sur-Aube. Pułk ten wrócił do Polski po abdykacji Napoleona.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wojna na Półwyspie Iberyjskim 1807-1814

Dos de MayoEl BrucCabezónSaragossa (1808)Walencja - Medina del Rio SecoBailénBrilos - RoliçaVimeiro - PancorboValmasedaBurgosGamonal - EspinozaTudelaSomosierraSahagúnBenavente - Saragossa (1809)YevenesCiudad RealCacabelosLa CorunaTalaveraAlmonacidGerona (1809)OcañaAlba de TormesFuengirolaCôaAlmeidaBuçacoPombal - Gebora - Fuentes de OñoroBadajozAlbueraSalamankaVitoriaSan Sebastian - Nivelle - Nive - Orthez - Tuluza

Przypisy

  1. a b Gembarzewski 1925 ↓, s. 49.
  2. Wimmer 1978 ↓, s. 447.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]