Beats of Freedom – Zew wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beats of Freedom – Zew wolności
Gatunek dokument, muzyczny
Data premiery 11 marca 2010
Kraj produkcji  Polska
Język polski, angielski
Czas trwania 74 min
Reżyseria Leszek Gnoiński
Wojciech Słota
Scenariusz Leszek Gnoiński
Wojciech Słota
Montaż Wojciech Słota
Produkcja Paweł Potoroczyn, Edward Miszczak

Beats of Freedom – Zew wolnościfilm dokumentalny z 2009 roku, produkcji polskiej, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. Oficjalna premiera odbyła się 11 marca 2010 w Sali Kongresowej[1], a na ekrany kin film wszedł dzień później.

Film dokumentuje rozwój muzyki rockowej w Polsce, począwszy od koncertu zespołu The Rolling Stones w Warszawie, w 1967, do upadku komunizmu w 1989. Narratorem filmu jest angielski dziennikarz Chris Salewicz, który przyjeżdża do Polski i rozmawia z Tomkiem Lipińskim, Piotrem Nagłowskim i Mirosławem Makowskim. W filmie pojawiają się również wypowiedzi wielu innych osób związanych z polskim rockiem, m.in. Jurka Owsiaka, Wojciecha Waglewskiego, Olgi Jackowskiej, Kazika Staszewskiego, Kamila Sipowicza, Andrzeja Mogielnickiego, Marka Niedźwieckiego, Zbigniewa Hołdysa, Lecha Janerki, Krzysztofa Grabowskiego, Jarosława Janiszewskiego, Arkadiusza Rybickiego, Krzysztofa Skiby.

Film wzbogacają fragmenty nagrań pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej, Wytwórni Filmowej „Czołówka”, Filmoteki Narodowej, a także z archiwów prywatnych, przedstawiające fragmenty koncertów (np. z Festiwalu w Jarocinie) i wiele innych zdjęć, przede wszystkim z lat 80. (np. fragmenty happeningów Pomarańczowej Alternatywy).

Ilustracją muzyczną są nagrania szeregu polskich zespołów rockowych, takich jak Maanam, Perfect, Turbo, TSA, Republika, Kult, Brygada Kryzys, Dezerter, Siekiera, 1984 czy Stan Zvezda.

Wraz z filmem ukazał się dwupłytowy album ze ścieżką dźwiękową oraz wydawnictwo edukacyjne opublikowane przez Narodowe Centrum Kultury.

18 listopada 2010 roku film został wydany na formacie DVD wraz z filmami: Historia polskiego rocka i Wszystko, co kocham[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Premiera filmu „Beats of Freedom – Zew wolności”. [dostęp 2010-04-26].
  2. Katalog produktów – Zew wolności 3DVD (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2012-06-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]