Ben Foster (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy amerykańskiego aktora. Zobacz też: artykuł dotyczący Bena Fostera, brytyjskiego piłkarza.
Ben Foster
Foster podczas Festiwalu Filmowego w Sundance w 2006 r.
Foster podczas Festiwalu Filmowego w Sundance w 2006 r.
Imię i nazwisko Benjamin Foster
Data i miejsce urodzenia 29 października 1980 r.
Stany Zjednoczone Boston w stanie Massachusetts, USA
Strona internetowa

Ben Foster, właściwie Benjamin Foster (ur. 29 października 1980 roku w Bostonie, w stanie Massachusetts) – amerykański aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku dwunastu lat Foster debiutował jako scenarzysta, reżyser i aktor niewielkim przedstawieniem teatralnym. Uczęszczał na wakacyjne zajęcia aktorskie prowadzone w ramach Letniego Programu Artystycznego organizowanego przez Interlochen Theater. Porzucił szkołę jako szesnastolatek.

Zadebiutował epizodyczną rolą w thrillerze Kounterfeit (1996), którego gwiazdą był Corbin Bernsen. Jeszcze w roku '96 zaangażowano go do jednej z głównych ról w serialu Tucker, Becca i inni (Flash Forward). Ben pojawił sie w dwóch filmach telewizyjnych – I’ve Been Waiting for You i Breakfast with Einstein (1998), które budowały jego karierę.

Przełom w karierze Fostera nastąpił w 1999 roku, gdy aktor wcielił się w postać Bena Kurtzmana w dramacie Smak wolności (Liberty Heights) Barry’ego Levinsona. Film, którego akcja rozgrywała się w Baltimore, w połowie lat pięćdziesiątych, poruszał problem relacji rasowych i konfliktu pokoleń. Foster partnerował Kirsten Dunst w komedii romantycznej Sztuka rozstania (Get Over It, 2001), będącą luźną adaptacją utworu Szekspira Sen nocy letniej. Wspólnie z plejadą gwiazd Hollywoodu, takich jak Christina Ricci, Steve Buscemi, Laura Linney czy Peter Fonda, pojawił się na planie filmu Projekt Laramie (2002) Moisésa Kaufmana. Był odtwórcą jednej z głównych ról w wyprodukowanej w wytwórni Disneya komedii kryminalnej Wielkie kłopoty (2002) Barry’ego Sonnenfelda. Foster zagrał w tym filmie obok Tima Allena i Rene Russo. Zaliczył epizod w thrillerze Joela Schumachera Telefon z 2002 roku.

Ciekawą kreację zdolnego ucznia Trevora Adamsa, przejętego wydarzeniami, do których dochodzi w szkole, stworzył w dramacie Pif-Paf! Jesteś trup! z 2002 roku. Za tę rolę został uhonorowany m.in. Daytime Emmy Award. Przychylność krytyki przyniosła mu także rola w serialu Sześć stóp pod ziemią, w którym przez trzy sezony wcielał się w rolę artysty Russella Corwina.

Wystąpił w licznych hollywoodzkich produkcjach, m.in. w Punisherze (2004), X-menie 3: Ostatnim bastionie (2006), Osaczonym (2005), 11:14 (2003) oraz w 3:10 do Yumy (2007).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]