Casey Affleck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Casey Affleck
Ilustracja
Affleck podczas premiery filmu Manchester by the Sea, październik 2016
Imię i nazwisko Caleb Casey Affleck-Boldt
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1975
Falmouth
Zawód Aktor, scenarzysta

Casey Affleck (ur. jako Caleb Casey Affleck-Boldt 12 sierpnia 1975 w Falmouth) – amerykański aktor filmowy, okazjonalnie scenarzysta i producent filmowy; laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Manchester by the Sea, przyznanej w 2017 roku podczas 89. ceremonii wręczenia Oscarów.

Ma korzenie irlandzkie, niemieckie, szkockie i angielskie (nazwisko „Affleck” jest szkockie). Ukończył studia w Cambridge w stanie Massachusetts oraz przez pewien czas studiował na Columbia University. Jest młodszym bratem Bena Afflecka, również aktora. Jego żoną jest aktorka Summer Phoenix. Mają dwóch synów.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Casey Affleck urodził się 12 sierpnia 1975 roku w Falmouth w stanie Massachusetts (USA). Jego matka, Chris Ann, związana była ze szkolnictwem, ojciec Timothy - zajmował się: pracą socjalną, mechaniką samochodową, doradztwem lekarstw, pracą za barem oraz aktorstwem w Theater Company of Boston. Casey uczęszczał do George Washington University, potem przeniósł się na Columbia University (w Nowym Jorku), gdzie otrzymał tytuł magistra z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii Zachodu.

Początki kariery[edytuj]

Jego początkowe role to występy m.in. w mini-serialu „The Kennedys of Massachusetts”, w czarnej komedii Za wszelką cenę, gdzie zagrał u boku Joaquina Phoenixa oraz Nicole Kidman. Kolejno otrzymał rolę w filmie Dogonić słońce obok Halle Berry. W 1997 roku wystąpił w słynnym dramacie pt. Buntownik z wyboru razem ze swoim bratem - Benem Affleckiem. Następnie zagrał w dobrze przyjętym obrazie Desert Blue u boku wschodzącej gwiazdy Kate Hudson i Christiny Ricci. W doborowej obsadzie (George Clooney, Brad Pitt, Andy García, Matt Damon, Julia Roberts) można go było zobaczyć w filmie Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra oraz jego kontynuacjach.

W 2007 roku zagrał główną rolę w wyreżyserowanym przez Bena filmie Gdzie jesteś Amando"

W 2008 roku nominację do Oscara i Złotego Globa przyniosła mu rola drugoplanowa w filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda. W roku 2016 zagrał role główna w filmie Manchester by the Sea w reżyserii Kennetha Lonergana, czyli Lee Chandrela, za co w 2017 dostał Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego

Filmografia[edytuj]

Scenarzysta[edytuj]

Aktor[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]