Casey Affleck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Casey Affleck
Ilustracja
Imię i nazwisko Caleb Casey Affleck-Boldt
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1975
Falmouth
Zawód aktor

Casey Affleck (ur. jako Caleb Casey Affleck-Boldt 12 sierpnia 1975 w Falmouth) – amerykański aktor i scenarzysta. Otrzymał w 2017 Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Manchester by the Sea.

Ma korzenie irlandzkie, niemieckie, szkockie i angielskie (nazwisko „Affleck” jest szkockie). Ukończył studia w Cambridge w stanie Massachusetts oraz przez pewien czas studiował na Columbia University. Jest młodszym bratem Bena Afflecka, również aktora. Jego żoną jest aktorka Summer Phoenix. Mają dwóch synów.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Casey Affleck urodził się 12 sierpnia 1975 roku w Falmouth w stanie Massachusetts (USA). Jego matka, Chris Ann, związana była ze szkolnictwem, ojciec Timothy - zajmował się: pracą socjalną, mechaniką samochodową, doradztwem lekarstw, pracą za barem oraz aktorstwem w Theater Company of Boston. Casey uczęszczał do George Washington University, potem przeniósł się na Columbia University (w Nowym Jorku), gdzie otrzymał tytuł magistra z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii Zachodu.

Początki kariery[edytuj]

Jego początkowe role to występy m. in. w mini-serialu "The Kennedys of Massachusetts", w czarnej komedii Za wszelką cenę, gdzie zagrał u boku Joaquina Phoenixa oraz Nicole Kidman. Kolejno otrzymał rolę w filmie z Halle Berry - "Dogonić słońce"Halle Berry. W 1997 roku wystąpił w słynnym dramacie pt. "Buntownik z wyboru" razem ze swoim bratem - Benem Affleckiem. Następnie zagrał w dobrze przyjętym obrazie "Desert Blue" u boku wschodzącej gwiazdy Kate Hudson i Christiny Ricci. W doborowej obsadzie (George Clooney, Brad Pitt, Andy Garcia, Matt Damon, Julia Roberts) można go było zobaczyć w filmie "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" oraz jego kontynuacjach. W 2007 roku zagrał główną rolę w wyreżyserowanym przez Bena filmie "Gdzie jesteś Amando"

W 2008 roku nominację do Oscara i Złotego Globa przyniosła mu rola drugoplanowa w filmie Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda.W roku 2016 zagrał role główna w filmie Manchester by the sea w reżyserii Kennetha Lonergana, czyli Lee Chandrela, za co w 89. ceremonia wręczenia Oscarów dostał Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego


Filmografia[edytuj]

Scenarzysta[edytuj]

Aktor[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]