Bernard Tolomei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Bernard Tolomei

Giovanni Tolomei
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1272
Siena
Data i miejsce śmierci 20 sierpnia 1348
Siena
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 24 listopada 1644
przez Innocentego X (zatwierdzenie kultu)
Kanonizacja 26 kwietnia 2009
Watykan
przez Benedykta XVI
Wspomnienie 19 sierpnia (benedyktyni) i 20 sierpnia

Bernard Tolomei, właśc. włos. Giovanni Tolomei (ur. 10 maja 1272 w Sienie, zm. 20 sierpnia 1348 tamże) – święty katolicki, założyciel kongregacji mniszej oliwetanów (odłamu zakonu benedyktynów).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Mino Tolomei, a na chrzcie nadano mu imię Jan (włos. Giovanni). Od 6 roku życia jego kształceniem i wychowaniem zajmowali się miejscowi dominikanie. Na życzenie ojca podjął studia uniwersyteckie, a następnie został pasowany na rycerza przez Rudolfa I. W bractwie istniejącym przy szpitalu La Scala, do którego wstąpił, poznał Andrzeja Piccolomini i Patrycjusza Patrizziego. W celu uniknięcia służby wojskowej został wykładowcą prawa. Odzyskanie wzroku wpłynęło na porzucenie katedry uniwersyteckiej i udanie się do pustelni wraz z towarzyszami poznanymi w konfraterni. Żyjąc w grotach przyjął imię Bernard od imienia św. Bernarda z Clairvaux. Na polecenie inkwizytora udali się do Awinionu by uzyskać aprobatę papieża Jana XXII, który zażądał przyjęcia jednej z istniejących reguł zakonnych i oddał ich pod opiekę biskupa z Arezzo. Przyjęli patronat Najświętszej Marii z Monte Oliveto, regułę benedyktyńską i przywdziali białe habity. W 1322 roku Bernard Tolomei został drugim opatem (po Patrycjuszu Patrizzim) nowej kongregacji oliwetanów (wcześniej odmawiał przyjęcia tej godności). Zmarł jako ostatni z założycieli w okresie panującej zarazy. Zakon w 1343 roku liczył już 160 mnichów.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wczesny kult założyciela oliwetanów zaaprobowano w 1644 roku.

26 kwietnia 2009 roku papież Benedykt XVI kanonizował w Watykanie o. Bernarda Tolomei.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 20 sierpnia, a w zakonach benedyktyńskich - 19 sierpnia[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernhard (Bernardo) Tolomei - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]